Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PKO Bank Polski coraz mocniej stawia na ESG i nawiązuje współpracę ze startupami klimatycznymi

ESG

PKO Bank Polski nawiązał współpracę z kilkoma startupami i testuje sześć rozwiązań w obszarze ESG m.in. kalkulator do liczenia śladu węglowego oraz aplikację do budowania odpowiedzialnej kultury organizacji w celu ochrony klimatu.

Skrót ESG, czyli Environmental, Social and Governance, coraz częściej wybrzmiewa w mediach. W Polsce ponad 800 podmiotów jest zobowiązanych do raportowania niefinansowego. Jest to jednoznaczne z ujawnianiem informacji o wpływie działalności gospodarczej na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.

„ESG oznacza zupełnie nowe podejście do zrównoważonego rozwoju, a zarazem koncepcję biznesu, w której środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny muszą w spójny sposób stanowić motor napędowy rozwoju firmy, podczas gdy determinantę stanowią względy ekonomiczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna postrzegać zrównoważony rozwój nie tylko jako koszt, w założeniach ESG dostrzegając sposób na poprawę efektywności działania oraz zwiększenia własnej konkurencyjności” – czytamy w „Raporcie ESG” przygotowanym przez SGH, Deloitte i BIK.

PKO Bank Polski coraz chętniej udziela się w inicjatywach związanych z ESG. Właśnie rozpoczął współpracę z sześcioma startupami z Poland ClimAccelerator. Ma ona na celu testowanie innowacyjnych rozwiązań tj. kalkulator do liczenia śladu węglowego czy metodę do analizy floty pod kątem ograniczenia jej negatywnego wpływu na środowisko.

Warto przeczytać: Program Data Seed dla startupów. Spółka Cloud Technologies prowadzi nabór projektów do innowacyjnego wykorzystania danych

PKO Bank Polski wspiera startupy klimatyczne

PKO Bank Polski już od dłuższego czasu skupia się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Program akceleracyjny Poland ClimAccelerator również wspiera startupy prośrodowiskowe, które oferują innowacyjne rozwiązania w celu ochrony klimatu. Dlatego teraz PKO Bank Polski wybrał sześć młodych biznesów, z którymi będzie testować nowoczesne narzędzia w obszarze ESG.

„Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest ważnym elementem strategii PKO Banku Polskiego. Dlatego pod koniec 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Poland ClimAccelerator i wspólnie pomagamy rozwinąć skrzydła najbardziej perspektywicznym startupom z innowacyjnymi pomysłami na rozwiązywanie wyzwań w obszarze ESG. Dzięki połączeniu atutów akceleratora i bankowych zdolności do sprawnego wdrażania innowacji, nawiązaliśmy współpracę z sześcioma startupami, które będą wspierały nas i naszych klientów w ograniczaniu wpływu działalności na klimat” – powiedział Konrad Ozdowy, menadżer w Biurze Innowacji PKO Banku Polskiego.

Jakie narzędzia będą testowane? Wspólnie ze startupami Redigo Carbon, Envirly, Plan Be Eco oraz Responsiblee zostaną sprawdzone cztery kalkulatory do liczenia śladu węglowego. Bank testuje również aplikację do liczenia śladu węglowego pracowników stworzoną przez Terbit oraz narzędzie do analizy floty pod kątem ograniczenia jej negatywnego wpływu na klimat.

Kalkulatory do liczenia śladu węglowego zostały już udostępnione 200 firmom, w celu ich pilotażu. PKO Bank Polski chce wspierać również swoich pracowników, dlatego około 300 z nich bierze udział w programie liczącym wspomniany ślad węglowy. Najbardziej zaangażowani będą mogli liczyć na wyróżnienie dodatkowymi punktami w systemie kafeteryjnym MyBenefit.

Startup VivaDrive udostępnia natomiast narzędzie wspierające zarządzanie flotą. Dzięki temu bank chce wdrożyć zeroemisyjne pojazdy do swojej floty oraz zoptymalizować obieg związany z mobilnością, aby obniżyć ślad węglowy.

Dlaczego ESG jest tak ważne?

Jak wskazano w „Raporcie ESG”, przygotowanym przez Szkołę Główną Handlową, Biuro Informacji Kredytowej oraz Deloitte, firmy powinny uwzględniać w swojej działalności coś więcej niż interes ekonomiczny. Zdaniem autorów, spółki powinny kłaść coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój, gdyż pozwoli im to na pozyskiwanie długoterminowych inwestorów. Istotną rolę w całej przemianie odgrywa sektor bankowy.

„Sektor bankowy odgrywa istotną rolę w finansowaniu projektów mających pozytywny wpływ na środowisko, niemniej zwiększające się ryzyko związane z klimatem oraz wymogi dotyczące przejścia na gospodarkę niskoemisyjną stawiają przed bankami kolejne wyzwania. Istotnym obszarem ujawnień ESG są te dotyczące kwestii klimatycznych. Dane dotyczące wpływu na klimat i podejmowanych działań na rzecz łagodzenia jego zmian oraz adaptacji do tych zmian są oczekiwane coraz częściej zarówno przez instytucje finansowe, jak i partnerów biznesowych (…)” – czytamy w raporcie.

Temat ESG będzie coraz częściej pojawiać się nie tylko w mediach, ale większości firm, które są zobowiązane do raportowania niefinansowego. Przypomnijmy, że w Polsce to blisko 800 podmiotów, które ujawnią jak ich działalność wpływa na środowisko.

Warto przeczytać: Green Zebras pozyskało kluczowe finansowanie. Innowacyjna spółka technologiczna rozszerzy działalność o branżę farmaceutyczną

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.