Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Po jakim czasie od rozwiązania umowy o pracę, pracodawca powinien zwrócić  mi weksel in blanco?

Po jakim czasie od rozwiązania umowy o pracę, pracodawca powinien zwrócić  mi weksel in blanco? Na świadectwie pracy zaznaczono, że pracownik nie ma żadnych zobowiązań wobec pracodawcy.

Weksel in blanco powinien być zwrócony pracownikowi w każdej chwili. Nie ma bowiem żadnego przepisu w kodeksie pracy dopuszczającego możliwość stosowania wobec pracowników takiej formy zabezpieczenia. Weksel in blanco pełni w obrocie gospodarczym przede wszystkim funkcję gwarancyjną. Polega ona na tym, że strony zawierające umowę pragną zabezpieczyć ewentualne roszczenia, mogące z niej wyniknąć, ale nie są w stanie w momencie zawarcia umowy oznaczyć np. wysokości tych roszczeń lub daty płatności.

W tym celu strona, która ma stać się dłużnikiem wynikającego z danej umowy roszczenia, podpisuje blankiet wekslowy, upoważniając jednocześnie drugą stronę do wypełnienia go brakującymi składnikami, np. sumą wekslową lub datą płatności. Weksle in blanco znalazły szczególne zastosowanie w obrocie bankowym, w którym stosowane są jako jedna z form zabezpieczenia kredytu. Weksel ten może zabezpieczać także wierzytelności przyszłe i warunkowe oraz występować jako tzw. weksel kaucyjny (depozytowy), gdy wystawiony jest na pewną sumę w celu zabezpieczenia roszczeń z określonego tytułu prawnego. Odgrywa też rolę przy sprzedaży na raty.

Przez weksel in blanco należy rozumieć dokument nie zawierający wszystkich koniecznych cech weksla, na którym pewna osoba (wystawca, akceptant, poręczyciel) złożyła podpis w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, pozostawiając odbiorcy uzupełnienie brakujących składników treści, i który po wypełnieniu może stać się wekslem zupełnym.
Należy także przyjąć, że jeżeli inaczej nie zastrzeżono, podpisany zgadza się na obrót wekslem in blanco, a tym samym zgadza się odpowiadać wekslowo po uzupełnieniu weksla wobec przyszłych nieznanych mu posiadaczy.

Aby dokument mógł być uznany za weksel in blanco, musi spełniać dwa warunki:

  • na dokumencie tym musi być umieszczony podpis któregokolwiek z dłużników wekslowych (wystawcy, akceptanta, poręczyciela), złożony w zamiarze zobowiązania się wekslowo;
  • niezupełność treści weksla nie może być wynikiem przeoczenia, w przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z wekslem wadliwym.

Podstawa prawna:
Ustawa prawo wekslowe ( Dz. U z 1936 Nr 36 poz. 286 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.