Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 600 projektów powalczy o dotację na e-biznes

Ponad 600 wniosków na łączną kwotę przekraczającą 314 mln złotych zostało złożonych w ramach III i ostatniej w tym roku rundy aplikacyjnej do działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Tym samym zamknięto tegoroczne konkursy dotyczące dofinansowania projektów typu business-to-business. Łącznie w 2009 roku przedsiębiorcy złożyli ponad 1300 wniosków o wartości przewyższającej 660 mln zł.

Czym jest elektroniczny B2B?

Business-to-Business to całość relacji firmy z jej otoczeniem biznesowym, czyli partnerami, pośrednikami, dystrybutorami czy punktami sprzedaży (lub świadczenia usług). Nadanie takiej współpracy formy elektronicznej otwiera przed firmą wiele nowych możliwości – zapewnia szybszą i skuteczniejszą komunikację , ułatwia zarządzanie relacjami sprzedażowymi oraz sprawia, że odległość pomiędzy partnerami biznesowymi przestaje odgrywać jakąkolwiek rolę.

Celem działania 8.2 PO IG – Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B – jest zachęcenie przedsiębiorców do inicjowania tego rodzaju kooperacji, a także do projektowania rozwiązań technicznych, które ją umożliwią.

– Projekty, które otrzymają dofinansowanie na tworzenie elektronicznych platform współpracy powinny mieć realny wpływ na zwiększenie efektywności i wydajności firm – mówi Radosław Runowski, dyrektor Zespołu Własności

Przemysłowej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która realizuje większość działań PO IG.

B2B kierunkiem na przyszłość

Naukowcy podkreślają wagę inicjatyw, na które można uzyskać dofinansowanie z działania 8.2 PO IG.

– Papierowa gospodarka nie może konkurować z gospodarką elektroniczną – mówił na Ogólnopolskim Forum E-Biznesu prof. dr hab. inż Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jeden z recenzentów założeń PO IG na etapie ich powstawania. – Kooperacja informatyczna grupy przedsiębiorstw może być kluczem do sukcesu we współczesnej gospodarce. Przyszłość należy do małych i średnich przedsiębiorstw zintegrowanych w sieciowe organizacje wirtualne – przekonywał prof. Cellary, odnosząc się bezpośrednio do elektronicznych projektów B2B.

Ogólnopolskie Forum E-Biznesu zostało zorganizowane 20 października przez PARP w Warszawie. Było ono pierwszym tak dużym spotkaniem, które wskazało na stan gospodarki elektronicznej w Polsce oraz perspektywy jej rozwoju. Wśród gości pojawili się również eksperci zagraniczni w tej dziedzinie, jak choćby Bruno Giussani ze Swiss Federal Institute of Technology.

– Zależy nam na odpowiednim przybliżeniu polskim przedsiębiorcom światowych trendów w gospodarce elektronicznej. Głęboko wierzymy, że dzięki podobnym wydarzeniom projekty zgłaszane do dofinansowania z działań 8.1 i 8.2 PO IG będą jeszcze wyższej jakości – wyjaśnia ideę Forum Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Na co można dostać pieniądze?

Działanie 8.2 PO IG przewiduje udzielanie dofinansowania między innymi na: nabycie oprogramowania
niezbędnego do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B, zakup sprzętu elektronicznego ściśle związanego z realizacją projektu oraz zakup usług eksperckich, prawnych i doradczych.

III runda aplikacyjna do działania 8.2 PO IG – Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

– rozpoczęła się 5 października i trwała do 23 października.
– Złożonych zostało blisko dwa razy więcej wniosków niż w każdej z poprzednich tegorocznych rund aplikacyjnych – zauważa Monika Karwat-Bury. Działanie 8.2 PO IG zakłada dofinansowanie takiej kooperacji w kwocie pomiędzy 20 tys. a nawet 2 mln złotych. Projekty mogą być jednak objęte dofinansowaniem maksymalnie przez 24 miesiące.

E-biznes na Mazowszu i w Małopolsce

Najwięcej wniosków w ramach III rundy aplikacyjnej złożono w województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. Najmniej wniosków złożono w województwach: świętokrzyskim, podlaskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Fundusze unijne, którymi PARP dysponuje w okresie 2007-2013, są przeznaczone na unowocześnianie technologii stosowanych w przedsiębiorstwach, wspieranie tworzenia związków kooperacyjnych i klastrów małych i średnich firm, inicjowanie działalności innowacyjnej, stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej i rozwój przedsiębiorstw.

Źródło: PARP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.