Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

XTB stawia na autorską platformę xStation. Fintech ostatecznie wyłącza dostęp do MetaTrader

xStation

Już 19 kwietnia XTB oficjalnie wyłączy MetaTrader 4, a jego miejsce zajmie autorska platforma xStation, rozwijana już od lat. Wkrótce zostanie również wprowadzony wirtualny portfel czy karta wielowalutowa.

Meta Trader 4 to prawdopodobnie najpopularniejsza platforma tradingowa na świecie, używana przez wielu brokerów. Była ona również dostępna w ofercie XTB, jednak już 19 kwietnia zostanie wyłączona w Polsce. Jej miejsce zajmie autorska platforma xStation, która jest rozwijana blisko 10 lat. Zgodnie z planami fintechu, ma ona stanowić kompleksowe centrum zarządzania finansami. Będzie miejscem zarówno dla aktywnych inwestorów, jak i dla tych, którzy stosują pasywne strategie.

„W naszej opinii, opieranie biznesu zarządzania finansami online wyłącznie na zewnętrznym dostawcy nie jest perspektywiczne. Jako fintech, uważamy, że należy szukać przewag konkurencyjnych poprzez implementację nowych technologii. Na uniwersalnej platformie, nawet z dodatkową nakładką, tego nie osiągniemy. Dlatego ponad dekadę temu zdecydowaliśmy się stworzyć własne rozwiązanie, które oferuje nieograniczone możliwości rozwoju nie tylko platformy inwestycyjnej, ale całego modelu biznesowego XTB” – mówi dla MamBiznes Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Ponadto, XTB w najbliższym czasie zamierza wprowadzić dla swoich klientów wirtualny portfel oraz kartę wielowalutową. Niedawno fintech chwalił się, że liczba klientów przekroczyła już symboliczny milion.

Warto przeczytać: Kanał Zero stawia na edukację finansową. W tym celu nawiązano współpracę z XTB

Rozwój platformy xStation

xStation to autorska platforma XTB, która jest rozwijana już od 10 lat. Nad jej pierwszą wersją pracowała zaledwie kilkanaście osób. Obecnie Dział Technologii i Produktu zatrudnia już ponad 450 osób. Po latach pracy zdecydowano się na symboliczny krok, jakim będzie przeniesienie wszystkich klientów z MetaTradera na xStation.

„Po latach zdecydowaliśmy się na symboliczny krok jakim będzie przeniesienie wszystkich klientów z MetaTradera na xStation. Ta zmiana dokonała się już na większości rynków, w drugiej połowie kwietnia wydarzy się również w Polsce. Uważamy, że jesteśmy na to gotowi, a statystyki dobitnie pokazują przewagę naszej platformy” – komentuje członek zarządu XTB. „Nieustannie pracujemy nad ulepszeniem platformy – od nowych produktów i funkcjonalności, po usprawnienia związane z budowaniem pozytywnego doświadczenia użytkownika. Z mojej perspektywy nie jesteśmy nawet blisko mówienia o zwolnieniu prac, ponieważ mamy jeszcze wiele pomysłów, które można byłoby przełożyć na sam produkt” – dodaje.

xStation

Źródło: XTB

Platforma stworzona przez XTB daje nieograniczony dostęp klientom do materiałów edukacyjnych, zaawansowanych analiz oraz rynków finansowych. Produkt jest przeznaczony zarówno dla aktywnych inwestorów, jak również tych, którzy przyjmują długoterminowy horyzont inwestycyjny.

XTB pracuje nad rozwojem xStation. W ostatnim czasie wprowadzono do oferty takie rozwiązania jak Akcje Ułamkowe, Plany Inwestycyjne czy XTB Social. Niedługo wprowadzony zostanie wirtualny portfel oraz karta wielowalutowa.

„Co do nowości, 2024 rok jest pod tym względem przełomowy, ponieważ plan produktowy mamy bardzo napięty. Zadebiutowała już automatyzacja w Planach Inwestycyjnych, wymiana walut oraz XTB Social. Najbliższe miesiące to poszerzenie oferty o obligacje, plany emerytalne, w Polsce to IKE i IKZE, oraz wspomniany już wirtualny portfel z kartą wielowalutową” – podkreśla Filip Kaczmarzyk.

Pierwsza, własna platforma

xStation nie powstałoby gdyby nie pierwsza platforma XTB jaką było Option Trader. To dzięki pracy nad nią, fintech wyciągnął wnioski, aby udoskonalić swój nowy produkt. „Option Trader była dla nas pierwszą własną platformą. Wspominamy ją trochę jako szkołę życia w projektach IT. Ta nauka była niezbędna dla stworzenia xStation i późniejszych udoskonaleń procesu zarządzania działem Technologii i Produktu. Co do samego Option Tradera, to było kilka wersji tej platformy. Ostatecznie jednak musieliśmy się z tego wycofać ze względu na obowiązujące regulacje” – tłumaczy Filip Kaczmarzyk.

Ponadto, XTB ma spółkę X Open Hub, która wspiera inne podmioty finansowe w zarządzaniu ich ryzykiem. Warto wspomnieć, że fintech udostępniał również xStation jako rozwiązanie technologiczne. Jednak, aby własna technologia stanowiła główną przewagę konkurencyjną, zaniechano to działanie.

Warto przeczytać: Salesforce planuje zwiększyć swoje możliwości. W grze duże przejęcie

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jan 23 kwi 2024 (01:41)

xStation to bardzo słaba platforma, pozbawiona większości funkcji, których używają profesjonaliści, jak: tworzenie i uruchamianie własnych wskaźników i Expert Advisors, zapisywanie danych dotyczących cen, przeglądanie większej ilości historycznych danych, etc. Jak XTB ma zamiar konkurować tak niską jakością usług z uznanymi brokerami, którzy oferują lepsze warunki handlu, a dodatkowo porządne, uznane platformy handlowe, które są standardem na rynku Forex.