Bernard Arnault to czwarty najbogatszy człowiek na świecie. Jest założycielem i dyrektorem generalnym Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH). Swoją działalność inwestycyjną prowadzi również przez specjalnie powołany do tego celu fundusz technologiczny Aglaé Ventures. To właśnie za jego pośrednictwem dokonał w 2024 roku pięciu inwestycji związanych ze sztuczną inteligencją. Szczegółowo przyjrzało się im CNBC.
Warto przeczytać: Kilkanaście nowych jednorożców na mapie startupów. Wciąż dominują firmy ze Stanów Zjednoczonych
Aglaé Ventures i sztuczna inteligencja
Raport przygotowany przez CNBC powstał we współpracy z platformą Fintrx. Nie ujawniono jednak dokładnych kwot wsparcia, którego funduszu technologiczny miliardera przekazał konkretnym startupom. Warto jednak zaznaczyć, że łączna wartość rund finansowania, w których brał udział to ponad 300 mln dolarów. Największą z nich jest wsparcie startupu H, znanego wcześniej jako Holistic AI. Francuska firma zajmuje się opracowywaniem pełnego modelu ogólnej sztucznej inteligencji. Oprócz tego fundusz brał również udział w rundzie zalążkowej startupu Lamini. Firma z siedzibą w USA tworzy korporacyjne aplikacje oparte na AI.
Bernard Arnault za pośrednictwem Aglaé Ventures udzielił również wsparcia nowojorskiemu startupowi Proxima. Firma opracowuje rozwiązania marketingu cyfrowego, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Środki funduszu zostały także zainwestowane w kanadyjski startup Borderless AI, który buduje platformę do zarządzania zasobami ludzkimi. Ostatnią z tegorocznych inwestycji funduszu jest Photoroom. To francuski projekt, który opracował edytor obrazów AI.
Bernarda Arnault wierzy w AI
Platforma Fintrx podkreśla, że to nie pierwsze inwestycje miliardera w projekty związane ze sztuczną inteligencją. Według analityków w latach 2017–2019 Aglaé Ventures wsparło francuską firmę Meero, zajmującą się tworzeniem zdjęć za pośrednictwem sztucznej inteligencji. Godną pochwały jest wiara, którą Arnault pokazuje, konsekwentnie wspierając technologiczne projekty. Podczas gali LVMH Innovation Awards przyznał, że w latach 90. zainwestował w 75 startupów, z których wiele nie odniosło sukcesu. Mimo to nie zaprzestał inwestycji. Jak sam twierdzi, mentalność startupów jest bliska jego wartościom. To zdaje się być kluczowe w kontekście wsparcia, którego im udziela.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)