MamBiznes.pl

Dobry czas dla technologii kosmicznych. Startupy sektora zyskują wsparcie inwestorów

Pobieranie danych ...

5,9 mld dolarów to kwota finansowania, którą startupy sektora kosmicznego zebrały do 31 sierpnia 2024 roku. Oznacza to, że prawie wyrównały jego poziom z całego roku 2023.

Przez cały 2023 roku startupy z branży kosmicznej pozyskały od inwestorów 6,2 mld dolarów. Zbliżenie się do tego poziomu w zaledwie ⅔ obecnego roku oznacza, że kosmos znów stał się obiektem szerszego zainteresowania inwestorów z całego świata. Wciąż jednak daleko jest do rekordowego poziomu z 2021 roku. Branża kosmiczna jest jednak na dobrej drodze do przełamania corocznej tendencji spadkowej w wysokości finansowania. Dane na temat sektora zebrał portal Crunchbase.

Źródło: Crunchbase

Warto przeczytać: Rekordowy kontrakt w historii Scanway. Polska spółka zrealizuje ambitny projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Gigant z pogranicza kilku branż

W klasyfikacji Crunchbase sektor kosmiczny jest rozumiany jako projekty związane z podróżami kosmicznymi, komunikacją satelitarną oraz lotnictwem i kosmonautyką. To sprawia, że zalicza się do nich również Anduril Industries. Startup znany z technologii obronnych pozyskał niedawno 1,5 mld dolarów w rundzie finansowania serii F, co znacząco wpływa na wynik całego sektora. Znajduje się w zestawieniu, ponieważ jest startupem lotniczym, z którego technologii korzystają Siły Kosmiczne USA. Co więcej, w 2022 roku jego runda o tej samej wartości także została ujęta w zestawieniu sektora kosmicznego.

Przykład Anduril Industries pokazuje wyraźnie, że coraz częściej branże kosmiczna i obronna przenikają się ze swoimi technologiami. A to może być znaczną korzyścią dla finansowania projektów tej pierwszej grupy.

Chińskie marzenia o kosmosie

Na dobry wynik branży wpływają również ponownie budzące się aspiracje kosmiczne chińskich startupów. Ich finansowanie rośnie i to pomimo ogólnego kryzysu tamtejszych projektów, o którym pisaliśmy niedawno na MamBiznes. Firmy takie jak Yuanxin Satellite,  Tianbing Technology i Deep Blue Aerospace pozyskały łącznie ponad 100 milionów dolarów.

To kolejny czynnik, który ma szansę pozytywnie wpłynąć na ostateczną wysokość globalnego finansowania startupów sektora kosmicznego w 2024 roku.

Warto przeczytać: Chińskie startupy w obliczu poważnych problemów. Ich finansowanie systematycznie maleje

Pobieranie danych ...