Globalny potencjał polskiego startupu. AstroTeq.ai monitoruje aktywność sejsmiczną i prognozuje trzęsienia ziemi

Informacje o autorze

24 kwietnia 2024
Udostępnij:

Monitorowanie aktywności sejsmicznej, które pozwala odkrywać naturę trzęsień ziemi. To działalność polskiego startupu AstroTeq.ai, który jest półfinalistą konkursu Infoshare Startup Contest.

Astroteq

AstroTeq.ai to założony w Polsce startup jeszcze w 2019 roku. Koncentruje się on na dostarczaniu społecznościom i profesjonalistom najnowocześniejszych metod analitycznych do odkrywania natury trzęsień ziemi, a także na łączeniu wielokanałowych pomiarów umożliwiających monitorowanie aktywności sejsmicznej na zupełnie nowym poziomie.

„Skutki trzęsień ziemi wykraczają poza samo cierpienie ludzkie i mają również znaczące konsekwencje dla różnych sektorów i instytucji, takich jak firmy ubezpieczeniowe, budżety państwowe, przemysł budowlany, służby ratunkowe i medyczne, edukacja i infrastruktura publiczna, turystyka oraz sektor usługowy. Dodatkowo, trzęsienia ziemi mogą wywołać traumatyczne skutki psychologiczne i społeczne zarówno dla osób bezpośrednio dotkniętych katastrofą, jak i dla całych społeczności” – tłumaczy dla MamBiznes Noemi Zabari, CEO AstroTeq.ai.

Dlatego startup wykorzystuje technologie kosmiczne do obserwacji i prognozowania trzęsień ziemi. Ich rozwiązanie zostało wyróżnione podczas konkursu Infoshare Startup Contest. Infoshare to największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 maja w Gdańsku. W ramach konkursu zwycięzca może liczyć na 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles, czyli programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Warto przeczytać: Stworzyli robota karmiącego dla osób niepełnosprawnych. Startup Semi Robotics będzie komercjalizować FIDI

Prognozowanie trzęsień ziemi

Noemi Zabari, Itamar Zabari, Kevin Cheminant. To oni zdecydowali się na założenie startupu AstroTeq.ai, który specjalizuje się w trzęsieniach ziemi. Dokładniej spółka bada i rozwija technologie zdolnych do poszukiwania korelacji i przyczyn między wielokanałowymi obserwacjami a trzęsieniami ziemi. Jednak to nie wszystko. Tworzy narzędzia, które dostarczają prawdopodobieństwa w czasie rzeczywistym opartych na analizie statystycznej i dostępnych dla ogółu społeczeństwa.

„Nasz system przewiduje 22% wszystkich trzęsień ziemi z pewnością na poziomie 77% dla prognozowania zdarzeń 1 dnia przed wystąpieniem trzęsienia ziemi, 20% z pewnością na poziomie 77% dla prognozowania zdarzeń 5 dni przed wystąpieniem oraz 16% z pewnością na poziomie 75% dla prognozowania zdarzeń 14 dni przed trzęsieniem ziemi. Wszystko dla trzęsień ziemi o magnitudzie większej niż 5,5 w skali Richtera. Naszym celem jest uzyskanie jak najlepszej wiarygodności tj. jak najwyższe prawdopodobieństwo tego że zajdzie. Rozmowy z naszymi potencjalnymi klientami, w szczególności z rynkiem ubezpieczeniowym, jasno wskazują na to ze zobaczenie wszystkich możliwych trzęsień ziemi nie jest dla nich tak ważne, jak uzyskanie wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia” – wskazuje Noemi Zabari.

AstroTeq.ai wykorzystuje dwa rodzaje technologii kosmicznych do obserwacji i prognozowania zjawiska trzęsienia ziemi. Mowa o danych pogody sejsmicznej oraz danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Pierwsza metoda, jak podkreśla CEO startupu, jest nowatorskim podejściem na rynku. Natomiast same dane są prekursorem trzęsienia ziemi co umożliwia prognozowanie tego zjawiska. Pierwsze, solidne wyniki AstroTeq.ai dostarczy w 2025 roku, podczas zaplanowanych pilotaży we Włoszech oraz Izraelu.

Astroteq

Rozwiązanie AstroTeq.ai

Technologia polskiego startupu ma duży potencjał globalny, w szczególności dla regionów aktywnych sejsmicznie. Obecnie nad projektami AstroTeq.ai pracuje 10 osób, w tym specjaliści uczenia maszynowego oraz konstruktorzy detektorów.

„Regiony o wysokiej aktywności sejsmicznej znajdują się na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia oraz strefach uskokowych, na przykład w Kalifornii, Japonii i na Półwyspie Indyjskim. W naszej ekspansji zagranicznej skupiamy się na tych regionach, gdzie zapotrzebowanie na systemy wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi jest największe oraz tam, gdzie nasza technologia może przynieść największy pozytywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne i infrastrukturę. Zaczynamy od Włoch i Izraela, dalej rozszerzając działalność na Meksyk, Japonię, Armenię, Puerto Rico, z którymi już mamy partnerstwa i dalej do Turcji i następnych krajów aktywnych sejsmicznie” – opowiada Noemi Zabari.

Startup do tej pory podjął kilka kluczowych współprac z partnerami. Mowa o ESA oraz POLSA, które umożliwiają dostęp do eksperckiej wiedzy oraz sieci obserwacji Ziemi. Kooperacja z CREDO przy IFJ PAN oraz NCBR pozwala prowadzić badania oraz testy detektorów. Deutsche Telekom pomaga natomiast zrozumieć aspekty łączności detektorów jako urządzeń IoT. Dzięki tym partnerom rozwój polskiego startupu jest bardziej wszechstronny i efektywny.

AstroTeq.ai w najbliższych miesiącach zamierza stworzyć więcej detektorów. Chce również dostosować algorytmy uczenia maszynowego do danych lokalizacyjnych.

Ponadto, AstroTeq.ai ma szansę wygrać konkurs Infoshare Startup Contest. Można w nim wygrać 30 tys. euro w gotówce oraz udział w InCredibles, czyli programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Źródło grafik: AstroTeq.ai

Warto przeczytać: Network Perspective ze wsparciem Unfold.vc. Spółka planuje ekspansję do USA

Polecamy

Więcej w tym dziale: