Litewski startup Biomatter rozwinie system projektowania białek. Pozyskał dodatkowe środki na rozwój

Informacje o autorze

07 sierpnia 2024
Udostępnij:

6,5 mln euro pozyskane w rundzie finansowania zalążkowego przyczyni się do rozbudowy platformy opracowywania nowych enzymów. To przedmiot działania startupu Biomatter z Wilna.

Biomatter

Biomatter jest startupem z branży biologii syntetycznej. Zajmuje się tworzeniem różnych rodzajów białek, które są wykorzystywane w dziedzinach zdrowia oraz zrównoważonej produkcji. Enzymy są stosowane na przykład w diagnostyce, terapii genowej, produkcji biopaliw i rolnictwie. Proces ich projektowania jest jednak czasochłonny. Często wytwarzanie właściwego enzymu opiera się na metodzie prób i błędów, co wpływa również na znaczny koszt. Rozwiązanie startupu z Wilna może w znaczny sposób może przyczynić się do skrócenia czasu działań i zmniejszenia ich kosztów.

Warto przeczytać: Ważne partnerstwo Grupy Synektik przedłużone. Dotyczy wyłącznej dystrybucji robotów da Vinci

Innowacyjny proces tworzenia enzymów

Nie może dziwić, że również w tym celu wykorzystana została sztuczna inteligencja. Już w 2019 roku Biomatter opublikował wyniki kluczowego badania. Wykazano w nim, że narzędzie AI startupu jest zdolne do analizy dużych ilości danych enzymatycznych oraz projektowania na tej podstawie nowych enzymów. To rozwiązanie to platforma Intelligent Architecture. Obecnie za jej pośrednictwem możliwe jest projektowanie enzymów od podstaw lub przemodelowanie istniejących rusztowań białkowych. 

Runda zalążkowa Biomatter

Startup opracowuje enzymy do bioprodukcji chemicznej, rolnictwa, przemysłu spożywczego i medycyny. Jego klientami są między innymi firmy Thermo Fisher Scientific, BASF i Neogen. Firma Kirin, zajmująca się żywieniem i zdrowiem, wspólnie z Biomatter wyprodukowała oligosacharydy mleka ludzkiego (HMO) na skalę przemysłową. To wydarzenie można uznać za przełom w żywieniu niemowląt.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Biomatter może odnieść kolejne sukcesy. W zakończonej rundzie finansowania zalążkowego zebrano środki w kwocie 6,5 mln euro. Runda była prowadzona przez UVC Partners i Inventure VC. Wzięły w niej udział także Practica Capital, Metaplanet i kilku aniołów biznesu. Wsparcie ma być przeznaczone na dalszy rozwój platformy AI startupu.

Źródło grafiki: Biomatter

Warto przeczytać: Strategiczna współpraca polskiej spółki. Molecure otrzyma wsparcie w odkrywaniu i rozwoju nowych leków

Polecamy

Więcej w tym dziale: