Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Perplexity AI chce konkurować z Google. Nowi doradcy startupu mają pomóc w jego szybszym rozwoju

Perplexity AI

Wyszukiwarka wyposażona w sztuczną inteligencję, która ma rzucić wyzwanie Google. To przedmiot działania startupu Perplexity AI. By wykonać ten ambitny cel, firma stworzyła ekspercką radę doradczą.

Perplexity AI to startup, w którym duże nadzieje pokładają inwestorzy. Stworzony przez nią chatbot wzbudził także uznanie ekspertów rynkowych. Wśród nich jest dyrektor generalny Nvidia Corp., Jensen Huang. Jak przyznaje niemal codziennie korzysta z produktu Perplexity AI.

Plany startupu sięgają jednak dalej. Według informacji Bloomberga firma pozyskała w kwietniu 63 mln dolarów finansowania. Pozwoliło jej to stać się jednorożcem. Czy pozwoli także na budowę wyszukiwarki internetowej, która zagrozi pozycji Google? Są ku temu silne argumenty.

Warto przeczytać: „Jednorożce są potrzebne na rynku, ponieważ otwierają one wyobraźnię” – Arkadiusz Hajduk, założyciel StartupCEO

Rada doradcza Perplexity AI

Oprócz pozyskanych środków są nimi z pewnością osoby zaangażowane do projektu na stanowiska doradców. Startup ogłosił, że radę doradczą startupu stworzą: były dyrektor wykonawczy Uber Technologies Inc. Emil Michael, współzałożyciel Androida i doradca Google Rich Miner oraz Michaił Parakhin, były szef wyszukiwarki Bing Search w Microsoft Corp. Pierwszy z nich będzie doradzał firmie w kwestii rozwoju. Miner skupi się na nowych interfejsach konsumenckich, również mobilnych. Parakhin zajmie się kwestiami związanymi ściśle z nową wyszukiwarką.

„Mieliśmy szczęście, że w tak krótkim czasie udało nam się tak bardzo zwiększyć skalę działania. Następnym krokiem dla nas jest dokładne przemyślenie strategii, zarówno pod względem wyszukiwania oraz tego jak zbudować własny indeks i jak zwiększyć jego skalę, aby zapewnić jeszcze większą liczbę użytkowników” – powiedział Bloomberg Aravind Srinivas, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy.

Nie tylko Perplexity AI

Ofensywa startupu zbiegła się w czasie z podobnymi działaniami innych rynkowych graczy. OpenAI ma także pracować nad inteligentną wyszukiwarką. Również Google, by utrzymać swoją dominację, modernizuje wyszukiwarkę o informacje dotyczące wyszukiwań wykonanych przez sztuczną inteligencję. Zdaniem dyrektora Perplexity AI działania konkurencji to najlepszy dowód na to, że startup zmierza w dobrym kierunku.

Warto przeczytać: Francuski startup AI otrzymał 35 mln dolarów. UiPath inwestuje w Holistic

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.