Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Problemy z implantem Neuralink od Elona Muska. Jego część uległa uszkodzeniu w mózgu człowieka

Neuralink

Neuralink poinformował, że część implantu mózgowego, który został wszczepiony sparaliżowanemu pacjentowi uległa uszkodzeniu. Na jego skutek niektóre funkcje implantu nie działają prawidłowo.

Startup Elona Muska jest twórcą interfejsu mózg-komputer (BCI). Ma on pomagać pacjentom z paraliżem kontrolować zewnętrzne urządzenia za pomocą umysłu. Pierwszym pacjentem, u którego zastosowano implant o nazwie Link jest Noland Arbaugh. Do jego wszczepienia doszło w styczniu tego roku. W marcu pisaliśmy o wideo firmy, na którym pacjent steruje kursorem w grze za pomocą swoich myśli.

Warto przeczytać: Neuralink chwali się pacjentem z chipem. Jego myśli sterują kursorem w grze

Problemy Neuralink

Choć początkowe informacje firmy głosiły, że adaptacja implantu w mózgu Arbaugha przebiegła bardzo dobrze, to pojawiły się pierwsze problemy. Jak informuje CNBC, kilka tygodni po wspomnianej prezentacji, praca wielu elektrod implantu została zakłócona. Skutkiem tego utrudniony jest pomiar szybkości i dokładności połączenia. CNBC zwróciło się o komentarz do startupu, jednak ten nie ujawnia, jak wiele połączeń i funkcji zostało zakłóconych. 

Według Wall Street Journal, który pierwszy informował o problemie, firma rozważała usunięcie implantu. Zrezygnowano jednak z tego, ponieważ problem nie zagraża samemu pacjentowi. Co więcej, wciąż korzysta on z implantu przez wiele godzin dziennie. 

Komplikacje, które wystąpiły, pokazują, że przed Neuralink jeszcze daleka droga do uzyskania zgody amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na komercjalizację technologii. Obecnie firma skupia się na modyfikacji algorytmu nagrywania, ulepszeniu interfejsu użytkownika i udoskonaleniem przekładania sygnałów na ruchy kursora.

Warto przeczytać: Tether inwestuje 200 mln dolarów w startup Blackrock Neurotech. Stablecoin wspiera rozwój nowych technologii

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.