Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rynek brytyjskich jednorożców kurczy się od dłuższego czasu. Brakuje finansowania na innowacyjne technologie

W ubiegłym roku tylko 6 brytyjskich startupów zostało „jednorożcami”, czyli ich wycena przekroczyła miliard dolarów. To znaczący spadek względem ostatnich lat, w szczególności, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad 40 tys. startupów.

W 2021 roku Wielka Brytania mogła pochwalić się 36 nowymi „jednorożcami” na rynku startupów. Rok później kolejnych 20 startupów osiągnęło wycenę przekraczającą miliard dolarów. Natomiast w ubiegłym roku ta liczba zdecydowanie spadła i zaledwie 6 innowacyjnych biznesów zaliczono do tego grona. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku powstały 44 nowe „jednorożce”.

Na rynku brytyjskim funkcjonuje ponad 40 tys. startupów, co stanowi największą liczbę w Europie. Mimo wszystko, podobnie jak w innych państwach odnotowano znaczący spadek inwestycji funduszy venture capital w młode technologiczne biznesy. Jeszcze w 2022 roku zarówno wartość finansowania jak i liczba organizowanych rund drastycznie spadła, co przełożyło się na wyniki w ubiegłym roku.

Warto przeczytać: Polsko-amerykański startup Saleor zamyka rundę finansowania na 8 mln dolarów. Platforma e-commerce spodobała się Zalando

Spadek liczby „jednorożców” w Wielkiej Brytanii

Według raportu Ecosystem Compass: Poland 2023 w Polsce działa ponad 3300 startupów. Dla porównania w Niemczech funkcjonuje 20 600 startupów, a w Wielkiej Brytanii ta liczba przekracza 40 tys. Mimo tak znaczącej różnicy, to większość rynków odczuwa problemy z finansowaniem technologicznych biznesów.

liczba startupów

Źródło: Ecosystem Compass: Poland 2023

Jak wynika z danych za 2023 rok, fundusze venture capital znacząco ograniczyły finansowanie startupów w Polsce. W ubiegłym roku wartość zainwestowanego kapitału wyniosła 2,1 mld zł. Wśród inwestycji w polskie startupy wyróżniono jedną megarundę, dzięki której firma ElevenLabs osiągnęła status „jednorożca”. Wielka Brytania również nie ma zbyt wielu sukcesów na koncie w ostatnim czasie.

W ubiegłym roku na rynku brytyjskim odnotowano zaledwie 6 nowych „jednorożców” w porównaniu do 20 w 2022 roku czy 36 w 2021 roku. Ten spadek wynika nie tylko z ograniczenia finansowania przez fundusze venture capital. Jak wskazują eksperci dla BBC, pokłosiem było otoczenie wysokich stóp procentowych, które miały na celu stłumienie inflacji.

Ponadto, brytyjscy inwestorzy nie są przygotowani do udziału w większych rundach finansowania, ze względu na brak wystarczającego kapitału oraz wiedzy. Brytyjczycy, w porównaniu do Amerykanów, mają mniejszą skłonność, choć przez lata wypracowali solidny rynek technologicznych biznesów.

„Wielka Brytania jest jednym z zaledwie trzech krajów na świecie, które zbudowały przemysł technologiczny o wartości ponad 1 biliona dolarów – to niewątpliwie wynik światowej klasy talentów, zdeterminowanych inwestorów i kolejnych rządów, które priorytetowo traktowały technologię jako dźwignię wzrostu gospodarczego” – twierdzi Hannah Seal, partnerka w firmie VC Index Ventures.

Warto przeczytać: Liczy się pomysł i zespół. Sprawdzamy co warto wiedzieć przed założeniem startupu

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.