MamBiznes.pl

Rynek petsittingu rośnie w siłę. Polska aplikacja animalhotels planuje pozyskać finansowanie i zadebiutować na rynku brytyjskim

Pobieranie danych ...

Na polskim rynku petsittingu pojawia się coraz więcej aplikacji oferujących usługi opieki nad zwierzętami. Jedną z nich jest startup animalhotels, który jest obecnie w trakcie rundy finansowania.

Globalny rynek technologii dla zwierząt domowych, potocznie zwany pet techem, to jeden z najszybciej rosnących sektorów. Według danych przygotowanych przez Global Market Insights, jego wartość w ubiegłym roku wyniosła 10,5 mld dolarów. Szacuje się, że do 2032 roku wzrośnie już do 41,3 mld dolarów. Na tym prężnie rozwijającym się rynku działa już kilka polskich startupów.

„W Polsce rynek petsittingu jest na wczesnym etapie, ale ma ogromny potencjał. W co drugim domu jest zwierzę domowe, a w Polsce żyje 6 milionów psów i 4 miliony kotów, a nasze zwierzęta stają się coraz częściej członkami rodzin. Szacujemy, że obecnie około 2% właścicieli zwierząt w Polsce płaci za usługi opieki. Biorąc pod uwagę średnią cenę rezerwacji w naszej aplikacji, wynoszącą 270 PLN, oraz częstotliwość korzystania z tych usług, szacujemy, że wartość tego rynku wynosi około 100 milionów PLN rocznie” – komentuje dla MamBiznes Łukasz Klab, CEO i founder animalhotels.

Warto przeczytać: „Śmiało możemy powiedzieć, że tworzymy nową kategorię innowacyjnych produktów” – Magdalena Dudarska-Rodak, współzałożycielka Pet Form Labs

Coraz większe znaczenie petsittingu

Sam segment petsittingu, według danych Grand View Research został wyceniony w ubiegłym roku na 2,38 mld dolarów. Już do 2030 roku może przekroczyć wartość 5 mld dolarów. Dlatego jego znaczenie staje się coraz większe. Również rośnie świadomość właścicieli zwierząt na temat tego rynku, którzy mogą korzystać z profesjonalnych usług. Jeszcze do niedawna poszukując opieki dla swojego pupila, wiele osób korzystało z hoteli dla zwierząt. Właśnie uzupełnieniem tego rynku będzie petsitting.

„Petsitting zdecydowanie uzupełnia ofertę klasycznych hoteli dla zwierząt. Cały rynek opieki nad zwierzętami przyczynia się do budowania świadomości wśród właścicieli, że nie muszą prosić rodziny czy znajomych o przysługę w opiece nad pupilem. Przewidujemy, że ten rynek będzie dążył do profesjonalizacji, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Ubera. Na początku wielu petsitterów traktuje to jako zajęcie dorywcze, ale z czasem niektórzy z nich mogą zbudować solidną reputację w aplikacji i przekształcić to zajęcie w prężny biznes” – wskazuje Łukasz Klab.

Pytanie kto może zostać petsitterem? Aby dołączyć do grona opiekunów w aplikacji animalhotels trzeba być pełnoletnim, zarejestrować się w systemie i przesłać skan dokumentu tożsamości. Dzięki temu przechodzi on weryfikację przez operatora płatności. Później to już klienci wystawiają oceny petsitterom, którzy powoli budują swoją reputację. Średnia ocena opiekuna w aplikacji wynosi 4,97 na 5.

Animalhotels z planem na ekspansję

W lipcu 2022 roku działalność rozpoczął startup animalhotels. Pomimo krótkiej obecności na rynku, platforma ma już 50 tys. użytkowników, w tym 12 tys. opiekunów w Polsce. Tylko od początku tego roku liczba użytkowników wzrosła 5-krotnie. Jak animalhotels monetyzuje swój biznes?

„Nasz model biznesowy opiera się na modelu marketplace. Opiekunowie sami ustalają stawkę, jaką chcą otrzymać za dzień opieki, a nasza aplikacja dolicza 20% opłaty serwisowej. Klient, który chce potwierdzić rezerwację, płaci za usługę przez naszą aplikację. Następnie, należność jest przesyłana do opiekuna w ostatni dzień opieki, co zapewnia bezpieczeństwo transakcji i satysfakcję obu stron” – opowiada nam jeden z założycieli aplikacji.

Zasięg działania animalhotels

W aplikacji animalhotels właściciele zwierząt podają między innymi swój adres oraz termin opieki, a system automatycznie wysyła zapytania do pobliskich opiekunów. Założyciel porównuje to do działania Ubera. Opiekunowie natomiast wybierają zlecenia na ekranie przypominającym Tindera. Następnie właściciele zwierząt wybierają opiekuna na podobnym ekranie, oceniając ranking, opinie, zdjęcia i opisy.

Jednak to dopiero początek rozwoju aplikacji. Dotychczas spółka pozyskała ponad 1,1 mln zł od inwestorów prywatnych, a obecnie trwa kolejna runda finansowania. Animalhotels chce pozyskać 1 mln zł, które przeznaczy na działania marketingowe oraz dalsze prace nad rozwojem aplikacji. Ponadto, już w połowie sierpnia animalhotels zadebiutuje na rynku brytyjskim.

„Finalizujemy obecną rundę finansowania na kwotę 1 mln PLN do 13 sierpnia. Równocześnie, tego samego dnia, planujemy debiut naszej aplikacji na rynku brytyjskim. Po debiucie będziemy zbierać i analizować dane użytkowników z Polski i Wielkiej Brytanii, aby lepiej dostosować nasze działania. Planujemy również znaczący wzrost liczby użytkowników oraz zwiększenie wygody i bezpieczeństwa rezerwacji. W IV kwartale tego roku rozpoczniemy kolejną rundę, które, wraz z zebranymi danymi, pozwolą nam na szybkie skalowanie biznesu również w kolejnych krajach” – podsumowuje Łukasz Klab.

Źródło grafik: animalhotels

Warto przeczytać: Biznes w trosce o zwierzęta, czyli kilka słów o aplikacji, która pomoże odnaleźć zaginionego pupila

Pobieranie danych ...