MamBiznes.pl

Startupy z regionu CEE radzą sobie z trudnym otoczeniem makroekonomicznym. Wnioski z raportu Vestbee

Pobieranie danych ...

Wartość inwestycji VC w Europie Środkowo-Wschodniej w drugim kwartale roku wyniosła 940 mln euro. Startupy regionu, mimo trudności, są na dobrej drodze do osiągnięcia poziomów finansowania z lat 2019-2020.

Dla porównania inwestycje w analogicznym okresie 2023 roku osiągnęły wartość 560 mln euro. Lepszy wynik został osiągnięty pomimo faktu, że w stosunku rocznym zmniejszyła się ilość transakcji. W badanym okresie było ich ponad 150, co oznacza 35% spadek. Jak widać, wynik uratowały duże rundy finansowania, które stanowiły prawie 70% całości.

Dane na temat startupów regionu CEE zebrano w najnowszym raporcie Vestbee VC Funding in CEE za II kwartał 2024 roku.

Warto przeczytać: Polski sektor kosmiczny i aero mają szansę na globalny sukces. Wnioski z raportu Fundacji Startup Poland

Polska wśród liderów regionu

To właśnie Polska wraz z Estonią i Ukrainą były odpowiedzialne za 55% wszystkich rund finansowania w regionie. Do najważniejszych z nich należały runda o wartości 180 mln euro dla ukraińsko-amerykańskiego Creatio. Było nią także 86,2 mln euro w rundzie Serii D dla polsko-fińskiego ICEYE. Oprócz tego dużą transakcją tego okresu było 160 mln euro dla czeskiej platformy e-commerce Rohlik.

Najważniejsze sektory, które przyciągnęły uwagę inwestorów w tym kwartale to między innymi Enterprise Software, e-commerce, AI, energia, fintech i SaaS. Rosnące znaczenie tych branży odzwierciedla potencjał CEE do tworzenia innowacji w szybko rozwijających się sektorach.

Problemy mniejszych i wrażliwość regionu

Pozytywną informacją dla regionu jest zwiększona aktywność nowych funduszy VC. Kilku z nich udało się wprowadzić na rynek znaczący kapitał. Ich przykłady to fundusz o wartości 60 mln euro rumuńskiego Early Game Ventures, czy fundusz deeptech o wartości 41 mln euro warszawskiego Radix Ventures. 

Niepokoić może jednak sytuacja mniejszych startupów. Znacząca przewaga dużych inwestycji wskazuje na to, że młode i małe podmioty mają problemy z pozyskaniem kapitału. Ponadto, region Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje wrażliwy na wahania makroekonomiczne.

„Chociaż zauważyliśmy wzrost ogólnych inwestycji, spadek liczby rund finansowania sygnalizuje, że startupy na wczesnym etapie wciąż napotykają znaczące trudności w pozyskiwaniu kapitału. Rynek pozostaje niepewny, ale w Europie Środkowo-Wschodniej można odczuć wyraźne napięcie, ponieważ interesariusze z niecierpliwością czekają na katalizator, który ponownie rozbudzi zainteresowanie inwestorów regionem i wyniesie rynek na poziomy finansowania z lat 2019-2020” – podsumowuje prezes Vestbee i inwestorka VC, Ewa Chronowska.

Warto przeczytać: Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich

Pobieranie danych ...