Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startupy rozwijające energię wodorową w dalszym rozkwicie. Wciąż pozyskują duże rundy finansowania

startupy wodorowe

Co najmniej 23 startupy związane z energią wodorową pozyskały w tym roku łącznie ponad 1,4 mld dolarów finansowania. Liderem rynku pozostają projekty z Chin.

Rynek startupów wodorowych przeanalizował portal Crunchbase. Zgodnie z jego informacjami firmy, które opracowują technologię związane z produkcją innowacyjnego paliwa i rozwijaniem akumulatorów i silników wodorowych, wciąż mają się dobrze. Dowodem na to są duże rundy finansowania tego typu projektów.

Istotą ich działania jest trafienie w określoną niszę, która zainteresuje inwestorów. Mogą to być zarówno ciężarówki napędzane wodorem, jak i identyfikacja oraz komercjalizacja jego geologicznych źródeł. Część z nich zajmuje się także produkcją elektrolizerów, które rozdzielają wodę na wodór i tlen.

Warto przeczytać: Osiem nowych jednorożców na mapie startupów. Jeden z nich osiągnął wartość 16 mld dolarów

Silny lider, mimo ogólnych kłopotów

Jak pisaliśmy niedawno na MamBiznes, chińskie startupy przeżywają kryzys finansowania. Nie wpływa to jednak na tamtejsze projekty związane z branżą wodorową. Wynika to z dwóch prostych faktów. Chiny to kraj o największej na świecie mocy zainstalowanych elektrolizerów. Dodatkowo to ich największy producent. Odpowiada aż za 40% globalnej podaży.

Największe finansowania w tym roku otrzymały firma zajmująca się zielonym wodorem LONGi Hydrogen Energy, deweloper technologii wodorowych Sunshine Hydrogen oraz dostawca ciekłego wodoru Zhongke Qingneng.

Startupy wodorowe mają się dobrze

Duże rundy finansowania nie są jednak jedynie domeną chińskich projektów. Australijska firma firma Hysata, która rozwija elektrolizery pozyskała w tym roku 110 mln dolarów finansowania od BP Ventures i Templewater. Również projekty amerykańskie dobrze radzą sobie na tym konkurencyjnym rynku. Już na początku roku firma Koloma z Denver zamknęła rundę finansowania kwotą 246 mln dolarów. To przykład projektu zajmującego się identyfikacją i komercjalizacją wodoru geologicznego.

USA chce przy wsparciu rządowym zdetronizować Chiny z pozycji lidera branży. Już w marcu Departament Energii USA ogłosił wsparcie dla 52 projektów, które przyczynią się do obniżenia kosztów czystego wodoru. Na ten cel resort przeznaczył 750 mln dolarów.

Globalna rywalizacja o wodór to dobry znak dla tego typu projektów. Może oznaczać, że dobre czasy dla ich finansowania będą trwały dłużej.

Warto przeczytać: Chińskie startupy w obliczu poważnych problemów. Ich finansowanie systematycznie maleje

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.