Szwedzki startup profilaktycznej opieki zdrowotnej rusza za granicę. Neko Health otwiera placówkę w Londynie
Skanowanie całego ciała i analiza wykonana przez sztuczną inteligencję ma pełnić funkcję profilaktycznego przeglądu zdrowia. W rozwiązanie startupu Neko Health wierzy coraz więcej klientów, a firma rozpoczyna ekspansję zagraniczną.
Neko Health wywodzi się ze Szwecji, kraju, w którym dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest powszechny. Jak twierdzą jednak jego założyciele, nie jest on jednak doskonały. Koncentruje się bowiem na leczeniu istniejących schorzeń, mniejszą część czasu poświęcając na profilaktykę. A ta jest sednem funkcjonowania Neko Health.
Jego założycielami są Daniel Ek, miliarder wcześniej związany ze Spotify oraz Hjalmar Nilsonne. W cenie 299 funtów startup oferuje profilaktyczny przegląd całego ciała pacjenta. Wyniki skanowania są poddawane ocenie sztucznej inteligencji, która jest w stanie nie tylko określić ogólny stan zdrowia, ale także rozpoznać objawy groźnych chorób.
Warto przeczytać: Lek na nowotwór płuc i gruczołu piersiowego. Startup OncoNick opracowuje nowoczesne terapie onkologiczne ze wsparciem YouNick Mint
Neko Health pomaga wyprzedzić chorobę
Firma posiadająca dwie stacjonarne placówki w Sztokholmie rozpoczęła ekspansję zagraniczną. Pierwszy zagraniczny oddział startupu został niedawno otwarty w Londynie. Placówki w Szwecji do tej pory przeskanowały 2707 pacjentów. W przypadku 78,5% z nich nie stwierdzono problemów. Jednak u około 14,1% system zdiagnozował objawy, które wymagają dalszej diagnostyki. Około 1% z badanych to osoby z poważnymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, metabolicznego lub nowotworami. Żadna z nich nie była wcześniej tego świadoma.
Społeczna misja
W wykryciu niepokojących objawów pomaga komora skanująca wyposażona w 70 różnego rodzaju czujników. Dzięki nim uzyskuje się dostęp do złożonego obrazu ciała pacjenta z 50 milionami danych. Jedynym inwazyjnym elementem całego procesu jest pobranie krwi. Całość trwa około godziny. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent jest kierowany przez lekarza omawiającego wyniki na dalsze badania.
Startup zyskuje popularność również przez osobę jego założyciela. To właśnie Daniel Ek stoi za sukcesem platformy streamingowej Spotify. Wprowadzając ją na giełdę, sam stał się miliarderem. Postawił jednak przed sobą ambitny cel zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej tak, jak wcześniej udało mu się to w przypadku muzyki.
Wszystko wskazuje na to, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu. Obecnie liczba pacjentów, którzy oczekują na skan w Neko Health to 22 tysiące.
Źródło grafiki: Neko Health/Facebook
Warto przeczytać: Nowe spółki w portfolio SmiLe Inject Capital. Szwedzka firma inwestycyjna wspiera startupy biologiczne
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Sukces młodej polskiej firmy. AutonomyNow uruchamia seryjną produkcję systemów AI dla branży motoryzacyjnej
-
Nowy bolid studentów Politechniki Warszawskiej. Powalczy w międzynarodowych zawodach
-
Polska fizyczka i jej zespół z dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo w European Inventor Award 2024
-
Z miłości do zdrowej żywności. VegeLIO tworzy duet międzypokoleniowy, który chce zmieniać nawyki Polaków