Zmiany w definicji MŚP? ZUS chce walczyć z potencjalnym uprzywilejowaniem
Trwające konsultacje w sprawie ustawy deregulacyjnej są okazją do poprawy przepisów, które jeszcze nie weszły w życie. Poważną lukę dostrzega zarówno środowisko przedsiębiorców, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa deregulacyjna jest projektem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Już w kwietniu informowaliśmy o propozycjach zmian, które miałyby sprawić, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce będzie łatwiejsze. Większość komentujących zauważała jednak wtedy, że ich przykłady są raczej kosmetycznymi zabiegami, które nie wpłyną na ogólną długoterminową poprawę. Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej, część przepisów może także spowodować uprzywilejowanie pewnej grupy przedsiębiorców.
Warto przeczytać: Prowadzenie firmy ma być w Polsce prostsze. Rząd zapowiada projekt deregulacji
Definicja MŚP sprzyja umowom zlecenie
Jak informuje portal, proponowany przez rząd sposób określania wielkości przedsiębiorstw może prowadzić do uprzywilejowania pewnych ich grup. Chodzi o fakt, że zgodnie z nowymi przepisami pracownicy na umowach cywilno-prawnych, np. umowie zlecenia, nie będą się wliczać do limitu zatrudnionych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który zatrudnia 20 osób na podstawie tego rodzaju umów, a tylko 5 pracuje u niego na umowę o pracę, może korzystać z przywilejów mikroprzedsiębiorcy. Nie będzie za niego natomiast uznany przedsiębiorca z analogicznym stanem zatrudnienia, ale na umowę o pracę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostrzega więc problem, który wcześniej zgłaszały środowiska przedsiębiorców. Być może z tak silnym sojusznikiem uda się im sprawić, że zmiana w tym kształcie nie wejdzie w życie. W przeciwnym wypadku ustawa deregulacyjna rzeczywiście pomoże przedsiębiorcom, ale tylko, którzy będą umieli z niej „odpowiednio” skorzystać. Umowy cywilno-prawne, pomimo ich zapowiadanego oskładkowania, mogą się pracodawcom w tym wypadku wciąż opłacać.
Warto przeczytać: Kolejny krok w kierunku oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych. Przygotowano projekt ustawy
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Masz długi, a prowadzisz firmę? Sprawdź, czy komornik może zająć konto firmowe
-
Ile trwa założenie działalności gospodarczej w Polsce? Sprawdź, co musisz wiedzieć
-
Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić firmę w KRD i czy można to zrobić za darmo?
-
Raty na firmę. Kiedy warto z nich skorzystać i czy to się opłaca?