Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak powstała potęga firmy Apple

Poznali się na początku lat siedemdziesiątych i wówczas żaden z nich nawet nie marzył o stworzeniu światowego giganta, którego wartość rynkowa szacowana będzie na 160 mld dol. Początki ich biznesu nie były łatwe, ale dzięki konsekwencji i innowacyjnemu spojrzeniu na biznes odnieśli sukces, który jest dziś dla wielu doskonałym przykładem. Mowa rzecz jasna o twórcach potęgi Apple.

Dwóch Stevów, geek-look i Apple I

Założycielami firmy Apple są Steven Wozniak i Steven Jobs(na zdj.). (O Ronaldzie Wayne, wspomnimy nieco później). Większość źródeł podaje, że chłopcy znali się z liceum. Pięć lat różnicy między Jobsem a Wozniakiem nieco to jednak utrudnia. Tak naprawdę, poznali się w lecie 1970 roku, w firmie w której Wozniak pracował na stałe, a w której Jobs podjął się pracy wakacyjnej.

                                      Steven Wozniak i Steven Jobs, założyciele Apple

Dwoje młodych ludzi, o specyficznie osobliwym wyglądzie, (który dziś nazwalibyśmy geek-look) zainteresowanych elektroniką użytkową przypadło sobi

e do gustu. Z przyjaźni tej, prawie 6 lat później, 1 kwietnia 1976 roku narodził się pierwszy komputer Apple I – komputer, który użytkownik miał sobie złożyć sam. W tym czasie Wozniak pracował w Hewlett-Packard, a Jobs w Atari, ale nie zarabiali tam najwyraźniej wystarczająco dużo, aby móc zainwestować w biznes.

Żeby, więc zebrać pieniądze na promocję i móc wprowadzić Apple na „salony”, obaj wyprzedawali swoje gadżety – Wozniak sprzedał programowalny kalkulator, a Jobs Volkswagena minibusa – w ten sposób uzbierali całe 1300$ na rozruch biznesu.

Trzeci wspólnik i strzał w stopę

Często, obok Jobsa i Wozniaka podaje się jako trzeciego założyciela Apple Ronalda Wayne’a. Starszy o 21 lat od Jobsa Wayne jest jednym z największych biznesowych pechowców. Wayne jest odpowiedzialny za jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie -on bowiem wymyślił Jabłuszko pod względem graficznym (i stworzył też pierwszą instrukcję obsługi do Apple). Nie wytrzymał jednak z firmą długo – status zakładał bowiem współodpowiedzialność majątkową założycieli. Bojąc się długów, Wayne sprzedał po dwóch tygodniach działania firmy, swoje 10% udziałów za 800$. W 1982 roku, zaledwie sześć lat później, wartość tej sumy udziałów wynosiła 1,5 miliarda $…

Szatańska cena Apple i anioły biznesu

Pierwsze Apple sprzedawały były za iście szatańską cenę – koszt jednego komputera wynosił bowiem 666$. Po kilku dość udanych transakcjach, dwóch Stevów zaczęło szukać osoby, która mogłaby wspomóc ich finansowo i zapewnić środki potrzebne na rozwój Apple II, kolejnego modelu komputera, który chciał stworzyć zdolny duet. Anioła biznesu znaleźli w osobie Mike’a Markkuli – 32 letniego, już emerytowanego (!) specjalisty ds. marketingu z Intela. Markkula zainwestował 250 tys. $ i stał się trzecim pracownikiem Apple.

W 1977 roku, Wozniak prezentuje coś czego jeszcze nie było – komputer w plastikowej obudowie, wyświetlający kolorową grafikę. Zamówienia na komputery zaczęły wzrastać. W 1979 roku, do sprzedaży wkracza Apple III – oparty o system operacyjny SOS, 512 kb pamięci (po rozbudowie) i (aż!) 2 MHz procesor. Najdroższa wersja tego sprzętu kosztowała 7800$

Wypadek Wozniaka i początki Lisy

W 1981 roku, Apple odnosi już pokaźne sukcesy finansowe, ale traci jednego z założycieli. Wozniak ulega wypadkowi samolotowemu. W efekcie ma problemy z pamięcią i wycofuje się z Apple, choć oficjalnie zostaje zatrudniony w firmie. Wozniak odchodzi z firmy na dobre w 1985 roku, kiedy to kończy studia i podejmuje się inwestycji w różne biznesy. Obecnie, Wozniak jest uczestnikiem amerykańskiej wersji programu „Taniec z gwiazdami”.

Wracając jednak do Apple – w tym samym roku, w którym Wozniak ulega wypadkowi zaczynają się prace nad komputerem Lisa (nazwa pochodzi od imienia urodzonej w 1978 roku córki Jobs’a). Lisa miała być komputerem osobistym – pierwszym, z interfejsem GUI. Wprowadzić komputer się wprawdzie udało, ale po piętach deptał Jabłuszku IBM, a w firmie zaczęły się problemy wewnętrzne.

Zatrudniony dla ratowania biznesu John Sculley, który wcześniej pracował dla Pepsi – Coli okazał się zdolnym managerem, ale bez pojęcia jeśli chodzi o branżę. Lisa została wyceniona zbyt wysoko, miała ubogie oprogramowanie i brak możliwości podłączenia dysku twardego – nie sprzedawała się więc dobrze. Sculley obarczając winą za nieudane wejście Lisy, odsunął Jobsa od projektu, ten więc, przeszedł do ekipy Macintosha.

„1984” Orwell w domach amerykanów

Wprowadzając na rynek Macintosha, Apple zainwestowało w reklamę telewizyjną. Jako że data sprzyjała, na kanwę historii wzięto „rok 1984” – powieść Orwella. W reklamie, świat zniszczony zostaje nie przez totalitaryzm, ale …komputery IBM. Oczywiście nie wprost- choć nie trudno się tego domyśleć oglądając tą jedną z najbardziej znanych i reżyserowanych przez samego Ridley’a Scott’a reklamę. Choć obejrzało ją 1,5 mln widzów, to Macintosh nie sprzedawał się aż tak dobrze.

Pamiętna reklama Macintosha

Nawet szef może stracić pracę

W 1985 roku, Jobs i Sculley nie mogą się porozumieć. Wzajemne przepychanki trwają, aż w końcu zmęczona rada nadzorcza opowiada się za Sculley’em. Jobs odchodzi z firmy i zakłada firmę NeXT, projektującą stacje robocze. Firma zostanie 12 lat później wykupiona przez Apple za 402 mln$. W 1986 roku, Jobs inwestuje w Pixar – dziś znanego producenta bajek animowanych.

Sculley bez Jobsa wcale nie radzi sobie lepiej. W 1985 roku, Apple po raz pierwszy w swojej historii notuje stratę. Pracownicy się nie zniechęcają, tylko pracują nad nowym sprzętem. Mac II ma podbić świat. I generalnie tak by się pewnie stało, gdyby Microsoft nie wprowadził systemu Windows 3.0, który można było uruchomić na każdym komputerze PC. W 1993 roku, Sculley, który nie radzi sobie na stanowisku prezesa Apple i w końcu rezygnuje.

Firma, mimo nowych modeli komputerów i inwestowania w rozwój technologiczny nie radzi sobie dobrze. W końcu, na łono rodziny wraca Steve Jobs.

iMac, błękitne odrodzenie

15 sierpnia 1998 roku to dla firmy wiekopomne wydarzenie – na rynek wchodzi iMac – pierwszy, „nie beżowy” komputer o nietypowym wzornictwie, pozbawiony stacji dyskietek. W sklepach zaczyna się iMacowe szaleństwo. Apple znów notuje zyski. Rok później pojawia się iBook – pierwszy konsumencki notebook. Zanim był jeszcze dostępny, zamówiono już 15 tys. egzemplarzy.

Apple przestaje ograniczać się jedynie do komputerów – 2001 rok, to czas prowadzenia iPod’a obecnie najbardziej znanego odtwarzacza plików mp3 na świecie – do tej pory sprzedało się ponad 120 mln iPodów. 2 lata później, następuje muzyczna rewolucja – Apple otwiera sklep w którym można nabyć dowolny utwór muzyczny za 0,99$. iTunes zaczyna monopolizować rynek – zwłaszcza że współczesne gwiazdy na płycie mają dwa do trzech hitów- ich zakup na sztuki jest więc dla klientów tańszy niż zakup całej płyty.

iPhone, hit i renesans firmy

W 2007 roku, Apple wprowadza telefon, a w zasadzie urządzenie multimedialne o nazwie iPhone – telefon, odtwarzacz mp3, odtwarzacz video i przeglądarka internetowa w jednym. Nie dość że urządzenie jest funkcjonalne, to jeszcze ładne i proste w obsłudze (a na pewno nowatorskim – pierwszy ekran dotykowy bez stylusa).

Dziś, iPhone w wersji 3G to niezwykle popularny telefon, choć głównie w USA. W najdroższej wersji King’s Button– z wielkim brylantem w miejscu przycisku nawigacyjnego – kosztuje 2,5 mln $.

Obecnie iPhone iPod to sztandarowe produkty Apple, a ilość applemaniaków rośnie. Kilka miesięcy temu, Jobs zaprezentował zaś kolejny nowatorski produkt – notebook MacBook Air – pozbawiony napędu CD ROM. Dzięki temu notebook jest ultra cienki i lekki. Czy taka nowość się sprzeda? Zobaczymy. Grunt, że Apple wyszło z kryzysu i po poważnych zawirowaniach, po których niejedna firma całkowicie by się poddała, Apple wróciło na rynek, wróciło do swojego założyciela i osiąga sukcesy.

Jabłuszko dziś

Dziś Apple to światowy gigant, którego obroty sięgają miliardów dolarów. Firma zatrudnia obecnie 32 tys osób i choć główna siedziba mieści się w USA, to Apple ma swoje oddziały na całym świecie. Wozniak i Jobs przyznają dziś, że rozpoczynając przygodę z biznesem nawet nie marzyli o tym by stworzyć firme, której rynkowa wartość szacowana będzie na ponad 160 mld $.

Na koniec, zobaczcie jak wyglądały produkty Apple – od początku do współczesności.

Polecamy:

– Swój pierwszy milion zarobił w wieku 16 lat

– Młody milioner rozrusza polski internet

– Jak powstała potęga wyszukiwarki Google

– Amazon.com – Największy na świecie sklep internetowy

– Jak powstał Digg.com

Sabina Stodolak

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
seba1028 8 kwi 2011 (20:56)

aplle to najlepsza firma moim zdaniem