Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Milioner, który zaczynał od kanapy

Pierwszą firmę założył w pokoju, w którym oprócz starej kanapy, komputera i kilku mebli nie było nic więcej. Postawił na biznes mimo, że to fizyka była jego miłością. Po czterech latach sprzedał firmę za ponad 300 mln dolarów, ale to był dopiero początek drogi do sukcesu. Od podstaw współtworzył kolejny biznes, który został przejęty przez eBay za astronomiczną kwotę 1,5 mld dol. Mowa o Elonie Musku, wizjonerze biznesu i współzałożycielu firmy Paypal.

Niedoszły poborowy

Elon Musk urodził się w RPA w majętnej rodzinie. Ojciec był inżynierem i to właśnie on zaraził syna do nauk ścisłych. Fizyka i matematyka szybko stały się pasją młodego Elon’a. Swoje zainteresowania postanowił rozwijać na studiach, ale już poza ojczyzną. Z kraju uciekł przed obowiązkową służbą wojskową. Młody buntownik wylądował w Kanadzie i właśnie tam rozpoczął studia matematyczne. Naukę ukończył z wyróżnieniem, co zaowocowało otrzymaniem stypendium Uniwersytetu w Pensylwanii a następnie stypendium na słynnej uczelni Stanford w Kalifornii.

Potęga Internetu

Równolegle z rozwijaniem swoich pasji młody Elon coraz mocniej dostrzegał potęgę rodzącego się Internetu. Przykłady rodzących się internetowych fortun oraz naturalna potrzeba stworzenia „czegoś nowego” skłoniły Muska do stworzenia w roku 1995 swojej pierwszej firmy o nazwie Zip2. Przedsiębiorstwo zajmowało się tworzeniem oprogramowania wspierającego działalność wydawców w Internecie. Całe aktywa firmy stanowiły wówczas głowa pełna pomysłów, wynajmowany pokój, stara kanapa oraz komputer, który podłączony był do internetu w biurze innej firmy, mieszczącej się piętro niżej. Elon Musk spał i pracował na kilkunastu metrach kwadratowych, co nie przeszkadzało w zdobywaniu kolejnych klientów.

Prowadzisz małą firmę i chciałbyś zaprezentować ją użytkownikom MamBiznes.pl w zakładce „Start-up”? Wyślij opis na adres [email protected] Zobacz najnowsze startupy

 

300 mln zielonych po 4 latach

Firmie Elon’a przybywało zleceń, co pozwoliło w krótkim czasie przeprowadzić się do bardziej komfortowych warunków. W 1999 roku, po czterech latach działalności biznes urósł do poważnych rozmiarów. Zgłosił się kupiec, który za firmę Zip2 zaproponował przedsiębiorcy kwotę ponad 300 mln dol. Na odpowiedź młodego przedsiębiorcy spółka Compaq (bo o niej mowa)nie czekała zbyt długo i tak media szybko obiegła wiadomość o milionowej transakcji. Elon został młodym milionerem, ale jego chęć tworzenia nowych biznesów nie zmalała.

Rodzi się Paypal

Jeszcze w marcu tego samego roku Elon razem ze wspólnikami powołał do życia firmę X.com. Działalność przedsiębiorstwa podobnie jak poprzedniej firmy oparta była na Internecie. Nisza miała polegać na świadczeniu usług finansowych online oraz na stworzeniu systemu płatności internetowych. Po roku działalności firma X.com połączyła się ze spółką Confinity, by wspólnie pracować nad systemem płatności online.

W niedługim czasie połączonym spółkom udało się stworzyć produkt a już w lutym 2001 roku firma X.com zmieniła nazwę na Paypal. Tak powstał jeden z pionierów płatności internetowych. Ponownie okazało się, że biznesowy nos nie zawiódł Elona. Na Paypal ochotę miało bowiem kilku gigantów, ale ostatecznie kupcem okazał się eBay. Właściciele największego serwisu aukcyjnego za system e-płatności zapłacili 1,5 mld dol.!. Sprzedając swój pakiet 11,7 proc. akcji Paypal’a Elon Musk mógł się cieszyć kolejnymi milionami na swoim koncie, które pozwoliły ziścić jedno z jego marzeń.

Na podbój kosmosu

Oprócz miłości do nauk ścisłych zawsze pasjonowała go myśl o podboju przestrzeni kosmicznej. Pieniądze, które zarobił na sprzedaży dwóch firm pozwoliły, aby marzenie to zrealizować. Oczywiście oprócz dumnie brzmiących haseł chodziło także o zwykły biznes. Elon czuł bowiem, że na lotach w kosmos można zarobić. Założył więc w 2002 roku firmę Space Exploration Technologies (SpaceX). Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją statków kosmicznych. Ponownie objawił się biznesowy geniusz Elon’a Musk’a. Jego firma stworzyła kilka statków z serii Falcon, co 2008 roku zaowocowało między innymi podpisaniem kontraktu z NASA na kwotę 1,5 mld dol. Na mocy umowy 12 wehikułów stworzonych przez firmę Elona wykonało prace w międzynarodowej stacji kosmicznej.

Eko Elon

To jednak nie koniec pasji, które dzięki zasobnemu portfelowi udało się zrealizować przedsiębiorcy. Obok fizyki, matematyki, internetu i kosmosu młodemu wizjonerowi zamarzyło się opanować także motoryzację. Kluczem do tego miało być stworzenie ekonomicznych a jednocześnie luksusowych samochodów napędzanych energią elektryczną. Znany z szybkiego działania Musk kupił firmę Tesla Motors gdzie ruszyła produkcja pojazdów.

– Filmweb.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Goldenline.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Photoblog.pl, czyli tak się robi e-biznes 

– Ceneo.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Pracuj.pl, czyli tak się robi e-biznes

Z taśmy produkcyjnej wyjechały pierwsze modele, których cena sięgała 100 tys. dol. Mimo zaporowej sumy znaleźli się chętni na zakup samochodów z Tesla Motors. Jako ciekawostkę warto dodać, że klienci musieli zapisywać się w kolejce po elektryczne samochody. Wśród nich stanął między innymi George Clooney – chwali się Tesla Motors. Elon Musk natomiast może się jeszcze pochwalić stworzeniem firmy SolarCity zajmującej się produkcją urządzeń wykorzystujących energię odnawialną.

Biznesowe sukcesy nie zawróciły wciąż jeszcze młodemu(39 l.) przedsiębiorcy w głowie. Wręcz przeciwnie, Elon Musk założył fundację, która propaguje nauczanie przedmiotów ścisłych oraz tzw. czystą energię. Przedsiębiorca nie stroni też od działalności filantropijnej. Złośliwi powiedzą, że z majątkiem szacowanym na 400 milionów dolarów jest to o wiele łatwiejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że na ogromny szacunek zasługuje przedsiębiorca, który biznes zaczynał w obskurnym pokoju bez połączenia z Internetem. Przeczytaj na MamBiznes.pl inne historie milionerów, które prezentujemy poniżej.

– Student z milionem w kieszeni

– Historia sukcesu wyszukiwarki Google

– Jak powstał największy na świecie e-sklep Amazon.com

– Jak zrodziła się potęga Allegro?

– Zarobili miliony na niezwykłym pomyśle

Grzegorz Marynowicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
gregor 24 maj 2013 (20:45)

rowniez doswiadczylem krwiopijcy paypala i pktwierdzam, ze z punktu widzenia polskiego przedsiebiorcy jest to bardzo drogi system platnosci w dodatku nasze pieniadze w przypadku widzi mi sie paypala czesto sa bezsenskwnie blokowane - rzada sie wyjasniej, dokumentow i wedlug mnie jest to bezczelosc.