Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zrób pierwszy krok do biznesu w internecie

Nie od dziś wiadomo, że dobry pomysł to już połowa drogi do sukcesu w biznesie. Szczególnie, jeżeli mówimy o przedsiębiorstwie prowadzonym w internecie, gdzie z miesiąca na miesiąc wzrasta konkurencja. Biznes w internecie jest chętnie wybieraną formą działalności gospodarczej. Prowadzenie takiej firmy jest bardzo modne, a często całkiem dochodowe. E-biznes będzie łatwiejszy, jeśli na jego rozruch weźmiemy dotację unijną. Taką możliwość daje nam Działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Przedsiębiorca chcący prowadzić e-biznes musi się wykazać kreatywnością, pomysłowością i umiejętnościami analitycznymi, nie obędzie się także bez innowacyjnego produktu lub usługi. Jeżeli chcemy odnieść sukces i zarabiać spore pieniądze, czeka nas ciężka praca – musimy bowiem wybić się ponad przeciętność. Choć Polska nie znajduje się w czołówce państw stawiających na innowacyjność, również i u nas jest szansa, aby założyć i z sukcesem prowadzić elektroniczny biznes.

E-biznes jest w modzie

 

 Dlaczego tak wiele osób stawia na biznes w internecie? – Jednym z podstawowych czynników popularności e-biznesu są zalety dla klienta: oszczędność czasu i pieniędzy, powszechność, natychmiastowa wymiana informacji  oraz dostępność o każdej porze dnia i nocy w dowolnym miejscu, gdzie tylko dostępny jest internet. Unia Europejska, a w związku z tym również Polska, dąży do likwidowania barier w rozwoju internetu. Potężnym atutem e-biznesu jest również to, że ciągłe zmiany społeczne, w tym globalizacja i liberalizacja, dostarczają potencjalnym e-przedsiębiorcom nieskończonej liczby pomysłów uzyskiwania dochodów oraz nowych sposobów promocji swoich wyrobów lub usług – mówi dla Bankier.pl Monika Semenowicz, Młodszy Specjalista ds. funduszy UE z Departamentu Dotacji Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego. 

– Bezpłatna pomoc w zakładaniu firm

Każdy przedsiębiorca ma szanse na realizację własnego e-biznesu. Są one tym większe, im bardziej niespotykany oraz innowacyjny pomysł zostanie poddany procesowi starannego planowania, a następnie wdrożenia. Nie trzeba być informatykiem, ani działać w branży IT, nie trzeba także posiadać zasobów informatycznych. Wystarczy mieć pomysł, jak zapełnić istniejącą niszę z zakresu e-usług, nie powtarzając starych rozwiązań – dodaje Monika Semenowicz.

Są pieniądze na e-biznes

Osoba, która posiada innowacyjny pomysł i chce rozpocząć działalność gospodarczą w internecie, może starać się o dofinansowanie z Działania 8.1 PO IG „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”. Pierwszy i jedyny w tym roku konkurs na e-dotacje został ogłoszony 15 lipca, natomiast wnioski można składać od 30 lipca do 30 września br.

O środki z wymienionego działania mogą ubiegać się nowo powstałe firmy lub przedsiębiorstwa, które działają na rynku krócej niż rok (liczony wstecz od daty złożenia wniosku). Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim te projekty, które cechują się wysoką innowacyjnością oraz są oparte na solidnym modelu biznesowym, rokującym osiągnięcie sukcesu rynkowego.

Przedsiębiorców ubiegających się w tym roku o e-dotację czekają niemałe zmiany. Przede wszystkim data złożenia wniosku nie będzie miała znaczenia przy podejmowaniu decyzji o udzielaniu dofinansowania w działaniu 8.1 PO IG. Jak informuje PARP, nowy Regulamin Przeprowadzania Konkursu także nie zawiera już zapisu wskazującego na zasadę udzielania wsparcia w kolejności wpływu wniosków o dofinansowanie. W zamian wyraźnie precyzuje, iż o przyznaniu dofinansowania decydować będą wyłącznie wyniki oceny – liczba punktów uzyskanych w ramach oceny merytorycznej.

Ma być łatwiej i sprawiedliwiej

7087Inne ułatwienia to m.in. możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną. Jednak podmioty, które nie dysponują elektronicznym podpisem z certyfikatem kwalifikowanym, będą musiały dostarczyć dokumenty w formie papierowej z własnoręcznym podpisem do Regionalnej Instytucji Finansującej.

Zmianie uległa także wielkość wsparcia. Może ono wynieść maksymalnie 70 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. W przypadku mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który w roku złożenia wniosku o udzielenie wsparcia ma nie więcej niż 27 lat, wielkość wsparcia może wynosić do 80 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Z kolei wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 700 tysięcy złotych.

– Cele działania na poziomie nowego konkursu wskazują na inicjowanie działalności biznesowej opartej na usługach cyfrowych, zwłaszcza działalności innowacyjnej, poszukującej nisz rynkowych i opartej na modelu biznesowym, który daje szansę utrzymania rezultatów projektu przez 3 lata po zakończeniu jego realizacji. Warto skorzystać z szansy, jaką stwarzają fundusze europejskie, i urzeczywistnić własny, unikatowy pomysł, który pozwoli na rozwój przedsiębiorstwa i odnalezienie swojego miejsca na rynku.

Interesujący pomysł jest początkiem pracy nad profilem działalności firmy. Kolejne działania obejmują opracowanie koncepcji i założeń biznesu, analizę oraz szukanie najlepszych rozwiązań umożliwiających pomyślne wdrożenie pomysłu. W obliczu nowych kryteriów oceny przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na kluczowe elementy stanowiące konstrukcję dobrego projektu. Bardzo ważnym elementem jest właściwe opracowanie wiarygodnego modelu biznesowego, czyli źródła, sposobu i poziomu uzyskiwania przychodów – komentuje Monika Semenowicz.

Nasz pomysł na e-biznes musi być nie tylko innowacyjny, ale także rentowny. Środki unijne nie zostaną bowiem udzielone podmiotowi, którego idea nie ma szansy na realizację. Dotyczy to m.in. e-biznesów, w których jest już spora konkurencja na rynku, oraz pomysłów czysto abstrakcyjnych. Z tego właśnie powodu przyszli beneficjenci muszą wykazać przychody swojego e-biznesu z co najmniej dwóch źródeł związanych ze świadczeniem e-usług. Bardzo ważna będzie również efektywność ekonomiczna projektu.

Dobry pomysł i co jeszcze?

Pomysł na biznes w internecie trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć. Ważne jest, aby skonstruować jak najbardziej szczegółowy biznesplan, w którym opiszemy w najdrobniejszych detalach to, w jaki sposób i dlaczego nasz e-biznes odniesie rynkowy sukces. Pomoże to nam także w przekonaniu ekspertów do dofinansowania właśnie naszego pomysłu.

Monika Semenowicz zwraca uwagę na jeszcze inne, bardzo ważne kwestie –  Ważne aby ustalić, kto będzie klientem docelowym przedsięwzięcia oraz określić jakimi cechami się charakteryzuje. Istotne jest także określenie wielkości rynku, jego chłonności, perspektyw rozwoju i obowiązujących na nim trendów. Należy się zastanowić nad jak najlepszym sposobem dotarcia do klienta i przekonania go do skorzystania z oferty przedsiębiorstwa. Efektywny marketing stanowi bowiem podstawę powodzenia planowanego przedsięwzięcia. Każdy przemyślany, spójny i logiczny projekt ma szansę otrzymać dotację. Dobry projekt spełnia kryteria oceny merytorycznej i procedury określone w dokumentacji programowej.


DYŻUR EKSPERTA
Codziennie w dniach
19-23 lipca 2010 r.
Od godziny 14.00 do 16.00
W dniu dzisiejszym dyżuruje Milena Jankowska, Konsultant ds. funduszy UE z Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego
Nr tel. (61) 830 33 10

Choć sam pomysł nie wystarczy do otrzymania dotacji, trzeba bowiem spełnić jeszcze szereg biurokratycznych wymogów, to jest niewątpliwie pierwszy krok na drodze do internetowego biznesu. W tym tygodniu Bankier.pl wraz z partnerami podpowie, jak zaplanować e-biznes, przedstawi finansowe wymogi projektów e-biznesowych, doradzi, jak unikać błędów we wnioskach o e-dotacje oraz przekaże wiele innych cennych wskazówek dla starających się o e-dotację.

– Robisz biznes w sieci? Uważaj!
– Ostateczne kryteria przyznawania e-dotacji

– 335 pomysłów otrzyma dotację na e-biznes

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Przeczytaj to najpierw 20 lip 2010 (11:32)

http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/2788/dotacje_na_e-biznes_tym_razem_bez_skandalu