Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Twórca OpisyProduktów.pl opowiada o e-dotacjach

Wiele osób starających się o e-dotację boi się, czy odpowiednio wypełnią wniosek i czy otrzymają dotację. Muszą oni jednak pamiętać, że samo pozyskanie wsparcia to dopiero początek dotacyjnej drogi. Beneficjenta czekają jeszcze m.in. rozliczenia z PARP. O trudnościach w pozyskaniu e-dotacji i jej późniejszym rozliczeniu rozmawiamy z Wojciechem Mocarskim, który pozyskał e-dotację na serwis Opisy-Produktów.pl.
Skąd pomysł na biznes w Internecie?

W internecie skupia się duża część naszej codziennej aktywności, korzystamy z tego medium od lat. To bardzo naturalne, że właśnie w ten sposób chcemy się dalej rozwijać. A sam pomysł? Pomysł jest połączeniem kilku obszarów: marketingu, Internetu, e-commerce, technologii, a więc obszarów gdzie zdobywaliśmy nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe i biznesowe.

Jaka jest idea OpisyProduktów.pl

Opisyproduktów.pl jest serwisem, rozwiązującym problem przekazywania informacji o produktach – od ich producentów do sklepów internetowych, w których są one sprzedawane.

Pod hasłem „informacji o produktach” mam na myśli aktualny i rzetelny opis produktu, a także dobrej jakości zdjęcia. Nasz serwis to takie „wyjście naprzeciw” zapotrzebowaniu – e-sklepów, które borykają się z brakiem dobrych opisów i zdjęć tego, co posiadają w asortymencie, ale też zapotrzebowaniu producentów, którym zależy na tym by w sklepach ich produkty były prawidłowo eksponowane, a więc i prawidłowo opisywane.

Dlaczego zdecydował się Pan na dotację na e-biznes?

Przyznam, że to był impuls. Możliwość pozyskania funduszy na rozwój firmy był na tyle kuszący że postanowiliśmy przeznaczyć część naszego wysiłku na przygotowanie wniosku.

Co sprawiło Państwu największe trudności w pisaniu wniosku o e-dotację?

Trudno wskazać konkretną trudność. Czasami miesliśmy niejasność w jaki sposób należy ujmować poszczególne zagadnienia, ale po wnikliwym wczytaniu się w dokumentację wnioskową zawsze udawało się ją przełamać.

Czy korzystali Państwo z firmy zewnętrznej podczas starania się o e-dotację?

Nie, nie korzystaliśmy ze wsparcia firmy zewnętrznej. Zbyt późno dojrzała w nas chęć wystartowania w konkursie. I stąd nie mieliśmy szans na nawiązanie takiej współpracy z odpowiednim specjalistą.

Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który chce  ubiegać się o tę dotację?

Na szczegóły w instrukcji. Warto też zwracać uwagę na jasność przekazu myśli. Dobrze jest mieć możliwość przejrzenia całości i dokonania korekty przed finalnym wydrukiem całości.

Jakie błędy są najczęściej spotykane we wniosku?

To najlepiej jest sprawdzać u źródła. PARP opracował listę najczęściej popełnianych błędów, dostępną na stronie PARP-u: : http://www.parp.gov.pl/index/index/1269. Na pewno, więc warto się z nią zapoznać.

Jak wspominają Państwo współpracę z PARP?

To jest dopiero początek naszej współpracy, więc nie posiadamy jeszcze wielu doświadczeń. Znacznie więcej mieliśmy do czynienia z RIF-ami, które są przedstawicielami PARP przy wszelkich kwestiach związanych z dotacją. Powodów do narzekań nie mamy. Dobry kontakt, o ile to możliwe dobra informacja.

To co można poprawić to przepływ informacji pomiędzy PARP i RIF oraz ministerstwem. Portal internetowy z możliwością składania: wniosków, próśb, zapytań oraz jednocześnie śledzeniem ich statusu byłby bardzo pomocny, no i oszczędzałby czas – wszystkim.

Czy poleciłby Pan staranie się o te właśnie fundusze?


DYŻUR EKSPERTA
Codziennie w dniach
19-23 lipca 2010 r.
Od godziny 14.00 do 16.00
W dniu dzisiejszym dyżuruje Ksenia Kosiak, Starszy Konsultant ds. funduszy UE z Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego
Nr tel. (61) 830 33 10

Polecam wszystkim świadome korzystanie z funduszy. Odradzam natomiast wszystkim tym którzy uważaja że to są pieniądze za darmo. Nie ma nic za darmo. W tym przypadku ceną jest pewne usztywnienie biznesu, oraz konieczność realizowania wielu operacji zakupowych w rozbudowany sposób. Rozliczanie projektu także nie należy do najprostszych zadań. Jeśli mamy tego pełną świadomość i pomimo tego korzyści przeważają to warto próbować swoich sił.

Czy nie myślał Pan o pozyskaniu pieniędzy w jakiś inny sposób?

Rozważaliśmy różne możliwości naszego rozwoju. Pierwotna koncepcja zakładała, że będziemy rozwijali się organicznie w oparciu o własną inwestycję i przyszłe przychody. Można także pozyskiwać środki od inwestorów w zamian za udziały. W przypadku serwisu OpisyProduktow.pl na tym etapie nie byłoby to uzasadnione.

Czy ma Pan jakieś rady dla przyszłego beneficjenta?


Trochę cierpliwości i dobre planowanie. Proszę pamiętać, że to, co zostanie ujęte we wniosku, będzie należało realizować w przyszłości.

 

– Twórca Zapiso.pl: Polecam e-dotacje

– Czy dotacje na e-biznes znów skończą się skandalem?

– Zrób pierszy krok do biznesu w sieci

Rozmawiała Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Redaktor MamBiznes.pl 22 lip 2010 (09:06)

Witam, zbliża się nabór stąd mamy taki cykl. Żaden atak:-)