Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od filozofa do milionera

Z wykształcenia filozof i matematyk, z wyboru pasjonat nowych technologii. Współtworzył sukcesy spółek internetowych Onet, Grono czy Merlin. Wydawał przewodniki turystyczne, rozwijał kanał filmowy i do dziś inwestuje w perspektywiczne biznesy. Mowa o Piotrze Wilamie, jednym z prekursorów polskiego e-biznesu.

Okazję do pierwszego biznesu Wilam dostrzegł w trakcie studiowania na Oxfordzie. Świeżo upieczony absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz ze swoim kolegą Tomaszem Kolbuszem zaczęli sprowadzać do Polski słowniki języka angielskiego. Kolbusz wrócił do kraju i pilnował dystrybucji, Wilam dzielił czas między uczelnią a dostarczeniem słowników do kraju.

Jak świeże bułeczki

Pierwszą partię towaru kupili za pieniądze zarobione na saksach. Wspólnik Wilama sprzedawał słowniki, jeżdżąc od księgarni do księgarni. W Polsce brakowało takiego asortyment, toteż dostarczony z Anglii towar rozchodził się błyskawicznie. Z czasem przedsiębiorcy wzbogacili ofertę o nuty oraz książki z tekstami piosenek. Wolumen sprzedaży był zadowalający, ale wspólnicy wciąż szukali nowych okazji biznesowych.

Postawili na sprzedaż przewodników wydawanych w języku angielskim jednak rynek szybko zweryfikował plany biznesmenów. Okazało się, że klienci pytali głównie o polskie wersje językowe. W ten sposób w roku 1994 powstała firma Pascal zajmująca się wydawaniem tłumaczeń znanych zagranicznych serii przyrodniczych. Wspólnicy w krótkim czasie rozpoczęli współpracę z angielskimi wydawcami. Wszystkiego musieli nauczyć się od początku, ale to nie przeszkodziło aby w kilka miesięcy wydawnictwo stało się jednym z liderów rynku przewodników turystycznych.

Już wtedy Wilam zaczął interesować się wykorzystaniem nowych technologii w biznesie, czego przejawem były pierwsze rozmowy z Romanem Kluską, prezesem Optimusa. Wilam i Kolbusz namawiali przedsiębiorcę do sprzedaży multimediów za pośrednictwem sieci sklepów komputerowych należących do Optimusa. Kluska poszedł dalej i zaproponował dwójce wizjonerów realizację także innych przedsięwzięć w raczkującym wówczas internecie. Przedsiębiorcy szybko znaleźli wspólny język, a owocem ich współpracy była spółka Optimus Pascal Multimedia. Wydawnictwo prowadziło m.in. bazę polskiej infrastruktury.

OptimusNet, czyli Onet

W roku 1996 wystartował portal OptimusNet.pl. Początkowo serwis był katalogiem stron polskojęzycznych. Dopiero włączenie w 1998 roku witryny do struktur Optimus Pascal Multimedia pozwoliło Wilamowi z Kolbuszem rozwinąć skrzydła. Portal zmienił nazwę na Onet.pl. W ciągu trzech lat na serwisie powstały sekcje: wiadomości, biznes, sport, muzyka, film, turystyka, a zatrudnienie wzrosło z 30 do 150 osób. Dziełem przedsiębiorców było także połączenie w jedną spółkę (Grupę Onet) wydawnictwa Pascal, portalu Onet oraz firmy Optimus Pascal Multimedia. Portal Onet szybko zdystansował o rok starszą Wirtualną Polskę. W 2001 roku Wilam i Kolbusz sprzedali swoje akcje koncernowi ITI. Za posiadany pakiet 12,5 proc. każdy otrzymał po 25 mln dol.  

Czy wiesz, że…

sprzedaż udziałów w Onecie doprowadziła Piotra Wilama w roku 2002 na 97 miejsce listy najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Jego majątek szacowany był na 80 mln zł.

Teraz Grono i Merlin

W 2002 roku przedsiębiorca ostatecznie zakończył pracę w zarządzie Grupy Onet. Biznesowe drogi Wilama i Kolbusza rozeszły się. Przez rok biznesmen studiował w London Business School, gdzie poznając zasady rynku Venture Capital zdecydował się na działalność anioła biznesu. Pieniądze zarobione na sprzedaży akcji Onetu przeznaczył na wspieranie innowacyjnych projektów. Jego celem stały się rokujące spółki we wczesnej fazie rozwoju.

– Ziemniaki na patyku pomysłem na biznes

– Pierwszy milion zarobił na puzzlach

– Biznes zaczynali od handlu chińskimi koszulkami

 
W maju 2004 Wilam zainwestował w producenta oprogramowania wspierającego prace działów human resources, a także w spółkę doradztwa finansowego. Dwa lata później inwestor zasilił finansowo serwis społecznościowy Grono.net. Według medialnych doniesień przedsiębiorca za 30 proc. udziałów w portalu wyłożył 3 mln zł. Korzystając z know-how i doświadczenia zdobytego przy tworzeniu Onetu, Wilam pomagał w budowaniu wartości portalu. Niedługo potem część udziałów serwisu przejął fundusz Intel Capital.

W kwietniu 2006 roku na celowniku biznesmena pojawiła się spółka Merlin.pl. Uruchomiona w 1999 roku księgarnia internetowa wraz z dynamicznym rozwojem wymagała zastrzyku gotówki. Wilam, zachęcony sukcesami witryny Amazon.com, postanowił zainwestować w e-księgarnię. Sklep szybko został liderem w swojej branży, a Wilam zaczął szukać okazji inwestycyjnych poza siecią.

Czy wiesz, że…

założycielem księgarni Meriln.pl jest Zbigniew Sykulski, jeden z twórców i właścicieli wydawnictwa Prószyński i S-ka

Nie tylko internet

Finansowo zaangażował się m.in. w biotechnologiczną spółkę zajmującą się produkcją nowoczesnej aparatury do analizy białek. Rynek zaskoczyła także inwestycja w tematyczny kanał „Kino Polska”. Nie miał w tej branży doświadczenia, ale miał pieniądze, które pozwoliły na rozwój projektu w jego wczesnej fazie. Po dwóch latach swój mniejszościowy pakiet sprzedał z dużym zyskiem innemu podmiotowi.

Inwestycja w „Kino Polska” doskonale pokazuje model biznesowy Piotra Wilama. Zarobione na wcześniejszych projektach pieniądze zamienia na mniejszościowe udziały w spółkach z różnych sektorów (internet, oprogramowanie, media, biotechnologia), a następnie sprzedaje z zyskiem. Horyzont czasowy jego inwestycji to kilka do nawet kilkunastu lat. Jak sam mówi o wejściu kapitałowym w dany projekt decydują ludzie stojący za nim, strategia oraz sprawne działanie. Tabelki z arkusza kalkulacyjnego miały zawsze dla Piotra Wilama drugorzędne znaczenie.

– Przeczytaj inne historie polskich milionerów

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

foto, źródło:e-festiwal.net

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Patos 24 wrz 2013 (17:18)

Czasami wystarczy dodać kółka do bagażu... kwestia Tego czy chcesz rozwiązać swój problem, żeby Wszystkim lepiej się żyło i nie ma innego przepisu na sukces. Bądź czujny obserwuj!