Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jej biznes to kopalnia złota

Kopalnia złota w Złotym Stoku to dzisiaj miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i Czech. Można tu zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad lub przeżyć fabularną przygodę. Wszystko za sprawą determinacji właścicielki i zmian, jakich udało się dokonać przedsiębiorczej bizneswoman.

Elżbieta Szumska była przewodniczką  zakochaną  w podziemiach, uwielbiała swoją pracę, a podziemna trasa turystyczna w Złotym Stoku zawsze była dla niej atrakcyjnym miejscem. W 2001 roku kopalnia nie prosperowała jednak tak, jak chcieliby jej udziałowcy, postanowili więc pozbyć się uciążliwej inwestycji. Wtedy Elżbieta Szumska zobaczyła w kopalni ogromny potencjał, a zamiłowanie do pracy w podziemiach popchnęło ją do tego, żeby uratować kopalnię w Złotym Stoku.

Powoli do przodu

Chciałam to miejsce zmienić, żeby było bardziej atrakcyjne dla odwiedzających. Jednak najpierw musiałam wykupić większość udziałów, inaczej nie mogłabym decydować o kształcie kopalni – mówi Elżbieta Szumska, właścicielka kopalni Złoty Stok. – Wzięłam kredyt i się udało. Rozpoczęłam zmiany.

foto: Elżbieta Szumska w kopalni Złoty Stok

Drobnymi krokami co roku powstawało coś nowego, a kopalnia z miejsca, które do tej pory tylko się zwiedzało, zamieniała się w park przygody. Dzisiaj kopalnię można zwiedzać na kilka różnych sposobów: zobaczyć największe atrakcje, jak Sztolnia Gertrudy, skarbiec czy Chodnik śmierci, popłynąć łódką przez podziemną rzekę, spróbować swoich sił w płukaniu złota albo zwiedzić kopalnię według specjalnie przygotowanej fabuły. W kopalni można spotkać alchemika, gnoma czy górnika.

Jedyny w Polsce

W pewnym momencie małe kroki nie wystarczyły. W 2007 r. Elżbieta Szumska postanowiła zrobić przekop do podziemnego wodospadu. Dotychczas schodziło się do niego kilka pięter w dół i wchodziło tą samą drogą. Cykl zajmował dużo czasu, a starszym osobom wspinaczka sprawiała trudności. A podziemny wodospad każdy chciał zobaczyć, bo drugiego w Polsce nie ma.

Potrzebowaliśmy kredytu na przebudowę. W banku dowiedzieliśmy się, że kredyt zostanie przyznany, ale tylko z poręczeniem. Tutaj bardzo pomógł Dolnośląski Fundusz Gospodarczy. Na początku bałam się, że dodatkowe koszty będą duże, jednak okazało się, że wcale nie. Błyskawicznie i można było zacząć budowę przekopu – mówi Elżbieta Szumska.

Nieustanne zmiany

Dzięki pieniądzom powstał nie tylko drożny chodnik. Kopalnia kupiła też kolejkę, którą do dzisiaj wyjeżdża się tym właśnie wyrobiskiem. Z jednej strony to dodatkowa atrakcja dla zwiedzających, z drugiej usprawnienie całego cyklu. Grupy zwiedzających nie muszą czekać na wyjście swoich poprzedników, ponieważ ci wyjeżdżają kolejką. Oczekujący mogą w tym czasie schodzić podziemnym szybikiem do wodospadu.

W kolejnych latach powstała restauracja, a właścicielka inwestowała w działki wokół kopalni systematycznie powiększając jej teren. – Kredyt udało się już spłacić. Wciąż działamy i się rozwijamy. Ta praca cieszy nie tylko mnie, ale też przewodników i, co najważniejsze, naszych gości. Odwiedzający na koniec wycieczki żegnają przewodników brawami. To budujące. Dzisiaj jestem w miejscu, które kocham – mówi Elżbieta Szumska.

Właścicielka nie chce stać w miejscu, tylko wciąż uatrakcyjniać kopalnię, tak żeby zwiedzający nie myśleli, że widzieli już wszystko i jeśli byli tam raz, to już nie ma po co wracać. Powoli planuje przyszłość. Być może w kopalni powstanie spektakl światła i dźwięku – podobny do tego, jaki można zobaczyć w Muzeum Zamkowym w Malborku. 

– Nie wytrzymała w korporacji – rozkręciła biznes

– Założyła sklep internetowy – na zyski jeszcze czeka

– Firmy nigdy w życiu nie zamieni na etat

Sławomir Pawłowski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jerzy B. Miecznik 18 paź 2014 (20:13)

Panią Elżbietę Szumską poznałem tydzień temu. Niezwykła osoba o ogromnej energii twórczej, pełna pomysłów i otwarta na pomysły. Bardzo sprawna organizacyjnie i odważna. Więcej takich. Przedwczoraj uczestniczyłem w prezentacji pięknego albumu o Złotym Stoku autorstwa Elżbiety Szumskiej i Piotra Romanowskiego.