Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polak prowadzący biznes w UK: płacę tu 11 funtów na ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność w Wielkiej Brytanii płaci 2,70 funta tygodniowo a więc niecałe 11 funtów miesięcznie składki na National Insurance, czyli odpowiednik polskiego ZUS-u. Jeśli w roku podatkowym zarobi się mniej niż  8 000 funtów wtedy ta osoba jest zwolniona od płacenia podatku – opowiada Dawid Czerniak, który prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii.

Od kiedy mieszkasz w Wielkiej Brytanii i jak to się stało, że wyjechałeś z Polski? 

W Wielkiej Brytanii mieszkam od 8 lat. Wyjechalem do Anglii w wieku 14 lat wraz z rodzicami, nie miałem żadnego wpływu na to, ale jestem zadowolony z ich wyboru . 

Dlaczego zdecydowałeś się na założenie firmy w UK zamiast pracy na etacie?

Zdecydowałem się na to ponieważ sam chce być zależny od tego jakie są moje zarobki. W poprzednich pracach nie miałem możliwości rozwoju oraz otoczenie w jakim przebywałem nie motywowało mnie do osiągania większych celów, wręcz przeciwnie. 

Powiedz proszę czym się zajmuje Twoja firma SLT Media?

Moja firma zajmuje się rozwojem innych firm w UK zarówno Polskich jak i Angielskich. Przychodzą do nas biznesy, które chcą zainstniec na rynku a my tworzymy ich wizerunek i szukamy sposobu, aby mogli dotrzeć do większego grona klientów. Robimy to po przez tworzenie stron internetowych, reklam , prowadzenia kont na portalach spolecznosciowych, filmowanie, sesje zdjęciowe i wiele innych sposobów w zależnosci od rodzaju biznesu.

Jak w UK wygląda procedura rejestracji firmy? Czy były jakieś trudności?

Moim zdaniem procedura jest bardzo uproszczona. Nie trzeba nigdzie chodzić  ani stać w kolejce. Ten kraj bardzo ułatwia zakładanie firm bo zdaje sobie sprawę z tego ze jeśli firma się rozwinie będzie w stanie więcej wnieść do społeczeństwa. 

Jak się nazywa w UK odpowiednik polskiego ZUS-u i jakiej wielkości składki przedsiębiorca tam opłaca? 

Odpowiednik ZUS-u w UK to tak zwany HMRC – HM Revenue  & Customs. Osoba prowadząca jednoosobową działalność płaci 2,70 funta tygodniowo a więc niecałe 11 funtów miesięcznie składki na National Insurance. To jest jedyny koszt jaki ponosi osoba samozatrudniona bez zarobkow.  Następnie jeśli w roku podatkowym zarobi  się mniej niż  8 000 funtów wtedy ta osoba jest zwolniona od płacenia podatku. Co jest wielką ulgą dla poczatkujących przedsiębiorców. Następnie wraz z tym jak zwiększają się Twoje zarobki zaczynasz płacić podatek.

Uwaga: prowadzisz biznes w Polsce lub za granicą i chciałbyś opowiedzieć o swoim biznesie napisz na [email protected]

Czy urzędnicy w UK są przyjaźnie nastawieni do przedsiębiorców? Czy miałeś jakieś nieprzyjemne sytuacje?

Prowadzę firmę od kilku lat i nigdy nie miałem problemów z urzędnikami. Nie słyszałem też aby ktokolwiek narzekał na nich w przeciwieństwie do tego co słyszy się o urzędnikach w Polsce. 

Czy jest coś specyficznego w klientach z UK? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli chodzi o Polonie to zauważyłem, że dużo rzeczy w prowadzeniu firmy próbują robić sami aby zaoszczędzić. Przez to zamiast skupiać się na rozwoju biznesu marnują mnóstwo czasu na robienie samemu czegoś co mogli by zlecić specjaliście, który zrobiłby to 10 razy szybciej. W tym czasie właściciel biznesu mógłby skupić się na pozyskiwaniu klientów.

– Niecodzienny pomysł dwójki absolwentów 

Anglicy podchodzą do tego troszkę inaczej. Często jeżeli się na czymś nie znają wolą komuś zlecic niż się uczyć dzięki temu mogą poświęcić się bardziej jednej czynności i osiągnąć w niej lepsze rezultaty. 

Czy możesz się pochwalić jakimiś większymi zleceniami? Dla kogo świadczyłeś usługi i czy jest zainteresowanie Twoimi uslugami?

Dotychczas udało nam się wyjechać na 9 dni na projekt filmowy oraz sesje zdjęciowa na Malediwach. Składamy też gazetę która można nabyć w  60 większych miastach w UK. Pomagamy w rozwoju kilku lokalnych restauracji oraz firm. Moim zdaniem jesteśmy na bardzo dobrym etapie. 

Czy nie planujesz powrotu do Polski i rozkręcenia w ojczyźnie podobnego biznesu?

Nie zastanawiałem się nigdy nad tym. W przeciągu kilka lat planuję otworzyć kilka siedzib w różnych miastach w UK. Może spróbowałbym też w Polsce, ale najpierw musiałbym odbyć porządną rozmowę z Polskim księgowym gdyż wiem że nie jest to takie łatwe jak tutaj.

Co mógłbyś powiedzieć osobom, które myślą o działalności w UK?

Anglia jest bardzo dobra do prowadzenia biznesu, lecz pomimo tego nie każdemu się udaje. Myślę, że to jak bardzo rozwija się biznes nie jest w pelni zależne od kraju. Paradkoksalnie  trudności w Polsce powodują, że przedsiębiorcy są zahartowani w bojach. W UK biznes może założyć każdy bez większych problemów przez co sporo biznesów upada lub rozwija się bardzo wolno, bo założyciele biznesu nie musieli się tyle nabiegać, aby rozpocząć biznes. Każdy kraj ma swoje plusy i minusy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Firma 8 cze 2017 (13:59)

A jak cięzko to z kontem bankowym:
http://konto-w-banku.pl/konto-bankowe-anglii-krok-kroku/