Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Import z Chin. Jak sprawdzać towar?

Przedstawiamy piątą część naszego cyklu poradniczego dla osób, które są zainteresowane importem na własną rękę z Azji. Jak to robić, by zarobić? Cykl został przygotowany we współpracy z firmą Importuj z Nami, zajmującą się pośrednictwem w kompleksowym imporcie z Azji. 

Jak kontrolować towar i fabrykę? 

Zamawianie towaru na odległość to zawsze ryzyko – towar niekoniecznie musi wyglądać tak, jak na zdjęciu w ofercie, może mieć także różne inne, mniej lub bardziej ukryte wady. Jeśli sprawa wychodzi na jaw dopiero przy otwarciu kontenera w Polsce – reklamacja jest zwykle drogą przez mękę. Bezpieczniej zainwestować w kontrolę, zwłaszcza gdy dużo jest do stracenia.

Na import towarów całkowicie bez kontroli można sobie pozwolić tylko przy długiej współpracy z danym producentem. Produkty nowego dostawcy trzeba sprawdzić bardzo dokładnie jeszcze przed zamówieniem. Najprościej – zamawiając próbki. Przysyłane są szybko i sprawnie, za pośrednictwem firmy kurierskiej. Można również wysłać swoje próbki produktów, jako przykłady tego, co chcemy zamówić i poprosić chińskiego kontrahenta o przesłanie produktu najbardziej zbliżonego.

W ten sposób ostatnio zamawialiśmy partię kijków do Nordic Walking. Wysłaliśmy do Chin wzorcowe kijki z załączoną specyfikacją i z zapytaniem, czy można wyprodukować identyczne. Chiński producent przesłał próbki swojego produktu. Po ich zaakceptowaniu, importerowi wystarczyła później dokumentacja fotograficzna, na której sprawdził, czy jego logo jest właściwie nadrukowane. 

Sprowadzanie próbek jest najpopularniejszym i najtańszym sposobem kontroli. Na drugim miejscu jest droższa, ale bardzo miarodajna kontrola przed wysyłką – sprawdza się pod względem ilości i jakości wyprodukowane już, gotowe do wysłania produkty (w co najmniej 80%). Można wybrać opcję sprawdzenia całości towaru lub losowo wybranych produktów. Do zleceniodawcy trafia potem szczegółowy raport z dokumentacją. Zawsze przypominamy klientom, że powinni się do tej kontroli przygotować, czyli dobrze zastanowić co i w jaki sposób ma sprawdzić inspektor.

źródło: istockphoto.com

Zawsze bazuje on na własnej znajomości branży i produktu, ale jeśli otrzyma dodatkowe wytyczne od zleceniodawcy, to zrealizuje zadanie – sprawdzi określone parametry, może nagrać film, w którym pokaże jak pracuje dana maszyna, przygotować bardzo szczegółową dokumentację fotograficzną określonych części produktu,  pobrać próbkę i przesłać do importera. Może wszystko pod jednym warunkiem – musi mieć to wyszczególnione w zleceniu.  

Na trzecim miejscu co do popularności znajduje się audyt dostawcy – sprawdza się wiarygodność firmy (czy istnieje, czy jest zarejestrowana, a także jej wyposażenie, możliwości produkcyjne, licencje, dokumentację). Coraz częściej przedsiębiorcy interesują się także kwestiami humanitarnymi – chcą wiedzieć, w jakich warunkach pracuje załoga, przez ile godzin czy nie zatrudnia się nieletnich.

Kolejna popularna kontrola to kontrola załadunku kontenera. Tu już nie sprawdza się samego towaru, ale jego prawidłowe załadowanie do kontenera, zabezpieczenie na czas transportu, założenie plomb, czy oznakowanie.

Kontrolę w trakcie produkcji zamawiają zwykle importerzy maszyn oraz towarów produkowanych według dostarczonego projektu. Przeprowadza się ją zwykle, gdy 20-30 % zamówionej partii jest gotowe. Inspektor sprawdza wówczas, czy ilość i jakość produktów odpowiada zamówieniu, a także na jakim etapie jest realizowane zamówienie. Daje to możliwość poprawienia na bieżąco ewentualnych usterek. Czasami  zleca się uprzednio dodatkową kontrolę próbek przedprodukcyjnych.

Niektóre produkty muszą spełniać szczególnie restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa  i jakości zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej. Są to m.in. artykuły spożywcze, zabawki, sprzęt AGD, tekstylia, obuwie. Sprawdzenie ich zgodności z normami wymaga analiz laboratoryjnych. Te również na zamówienie klienta na miejscu przeprowadzają firmy kontrolujące. Przeczytaj pozostałe poradniki:

– Import z Chin: od czego zacząć?

– Import z Chin: jak przejść formalności krok po kroku?

– Import z Chin. Jak prowadzić negocjacje?

– Import z Chin. Jak zweryfikować dostawcę?

 
Iuliia Oryshko,

specjalista ds. operacyjnych Importuj z Nami

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
gosc 1 3 lis 2014 (14:27)

dajcie spokoj z Chinczykami ...
produkujcie w polsce .
DAJ PRACE POLAKOWI