Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Masz dobry pomysł? Idź do funduszu

Świetny pomysł na rozwój młodej firmy i niedobór środków finansowych na jego realizację? To niestety częsty schemat, ale czy w takim położeniu jedyną opcją są kredyty bankowe? Fundusze Venture Capital to interesująca alternatywa.

Fundusze Venture Capital to środki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oczywiście nie dla wszystkich. VC finansują jedynie najlepsze, konkretne i precyzyjnie przygotowane plany inwestycyjne.

Przedsiębiorca, który nie ma wystarczającego kapitału, ale za to innowacyjną technologię, chce kupić nowe maszyny bądź urządzenia, rozbudować sieć dystrybucji czy ulepszyć sposób zarządzania, może zwrócić się do VC.

Venture Capital to nie tylko źródło środków finansowych. Fundusze, które działają najczęściej jako spółka z o.o. lub spółka akcyjna, to dla młodych przedsiębiorstw także kompetentne źródło wiedzy, dające możliwość nawiązywania nowych i wartościowych kontaktów. Fundusze monitorują także sytuację w firmie.

Fundusze VC różni podejście do tematyki wsparcia niefinansowego. Najczęściej spotykamy się z postawą hands-on, kiedy to inwestor służy pomocą merytoryczną i pozafinansową oraz hands-off, kiedy interwencja inwestora przyjmuje formę czysto finansową.

A co Funusze Venture Capital otrzymują w zamian za finansowanie? W sytuacji, kiedy młode przedsiębiorstwo odnosi rynkowy sukces instytucja VC uczestniczy w zyskach, może także stać się współwłaścicielem firmy.

Venture capital finansuje najczęściej inwestycje o wartości mniejszej niż trzy miliony euro. Podczas procesu finansowania VC gromadzą środki finansowe, dokonują oceny i wyboru najlepszych projektów, pomaga w zarządzaniu projektem oraz kontroluje postępy.

Najczęściej Venture Capital angażują się w działalność przedsiębiorstwa, ale nie ingerują w jego sprawy bieżące, mogą za to wpływać na najważniejsze decyzje podejmowane w firmie.

Inwestor Venture Capital to swoisty partner nowego przedsiębiorstwa, które zwraca się o pomoc – doradza w tworzeniu strategii, planowaniu rozwoju, podsuwa ciekawe pomysły i praktyczne rozwiązania. Pomaga też w dziedzinie marketingu, finansów czy działalności inwestycyjnej.

Inwestor Venture Capital wymaga systematycznych raportów na temat osiąganych wyników finansowych. VC skrupulatnie kontroluje inwestycję i wymaga od kadry menedżerskiej przedsiębiorstwa, żeby informowała go o każdym problemie w firmie. Właśnie kapitał ludzki i jego doświadczenie to często najistotniejsze kryterium decydujące o pomocy VC.

Współpraca z VC jest zazwyczaj długoterminowym przedsięwzięciem. Planowanie inwestycyjne obejmuje okres nawet do siedmiu lat.

Jeżeli podejmiemy już decyzję o skorzystaniu z oferty VC, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

– jakimi specjalistami dysponuje konkretna instytucja VC
– czy pomogą oni w zarządzaniu nową firmą
– jak duży wpływ VC chce wywierać na nasze przedsiębiorstwo
– czy instytucja VC dysponuje szerokimi kontaktami w zakresie naszej branży
– czy VC jest instytucją silną finansowo
– jaki procentowy udział w zyskach zadowala VC

Jak starać się o pomoc?

Oczywiście na początek rozejrzyjmy się za konkretnym inwestorem VC. Jeżeli już go znajdziemy, udostępniamy mu możliwie wyczerpującą charakterystykę przedsiębiorstwa oraz planowanego projektu.

Biznesplan, tematyka finansowa oraz model naszego biznesu są zazwyczaj niezbędne. Nasze materiały muszą możliwie najszerzej zaprezentować firmę, jej historię, pozycję na rynku, oferowane produkty, strategię rozwoju, wyniki i prognozy oraz jakiej wysokości wsparcia oczekujemy.

Bardzo istotną sprawą jest również zaprezentowanie kompetencji ludzi, którzy będą realizowali projekt, ich doświadczenia zawodowego, ale także doświadczenia członków zarządu.

Dokumentacja powinna zawierać przede wszystkim:

– jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi już działalność to bilanse oraz rachunki obejmujące kilka ostatnich lat. W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo jest dopiero na etapie tworzenia – symulacje
– sytuacja finansowa: stosunki kapitałowe w firmie (środki własne, pożyczki, zobowiązania)
– plany oraz analizy: projekcje zysku na podstawie zaplanowanego projektu, sprzedaży, zadłużenia, plany określające dochodowość oraz płynność finansową firmy.

Po wstępnych analizach inwestor zadaję dodatkowe pytania i chce dodatkowych informacji. Potem następuje spotkanie przedstawicieli stron. Jeżeli nasz projekt zostanie zaakceptowany, zaczyna się etap pracy wspólnej nad nim. Na tym etapie przedstawiciele VC dokonują pogłębionych badań przedsiębiorstwa, które dotyczy analizy finansowej i organizacyjnej oraz audytu prawnego i finansowego. Zdarza się również, że pod lupę wzięte zostają kwestie dotyczące innowacyjnej technologii, która ma być wykorzystana w inwestycji czy na przykład kwestia ochrony środowiska.

Jeżeli uda nam się przekonać inwestorów do projektu należy przekształcić firmę w spółkę. W zamian za udziały w niej, Fundusz wnosi kapitał, wiedzę i doświadczenie związane z zarządzaniem i organizacją przedsięwzięcia. Po realizacji inwestycji zgodnie z umową zawartą po zaakceptowaniu projektu, nastąpi wyjście Funduszu ze spółki , na przykład przez odsprzedanie udziałów innemu inwestorowi

Fundusze VC finansują chętnie projekty innowacyjne oraz niosące duże ryzyko. Bardzo ważną cechą VC jest również brak konieczności spłaty kapitału i odsetek oraz często wsparcie udzielane małej firmie w zakresie zarządzania.

Wysoki stopień ryzyka, jakie podejmują VC niesie ze sobą również wysokie oczekiwania. Najczęściej średnia oczekiwana stopa zwrotu rocznie inwestycji przekracza 30%. Wynika to częściowo z wysokiego odsetka przedsięwzięć, w których nie udało się uzyskać zakładanego wcześniej efektu inwestycji, ale także z niskiej płynności inwestycji oraz długiego horyzontu inwestycyjnego.

Venture Capital to propozycja godna uwagi głównie dla firm, które planują innowacyjne przedsięwzięcia. Młoda firma planująca innowacyjny projekt nie jest idealnym klientem banku. Dlatego pozyskanie przez nią kredytu czy pożyczki z funduszu inwestycyjnego jest bardzo trudne. Dla Venture Capital firma w takiej sytuacji może jednak okazać się atrakcyjnym obiektem wsparcia – nie tylko finansowego.

Marek Idzi

Nowe-dotacje.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.