Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego: jednoosobowa działalność gospodarcza chętnie wybierana przez osoby 50+

ednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadzenie własnej firmy daje większą satysfakcję w porównaniu do pracy na etacie, a potrzeba niezależności to główny motyw zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedstawiamy wnioski z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Przedsiębiorcy 50+”.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował raport zatytułowany „Przedsiębiorcy 50+”. Jak wynika z niego, Polacy po ukończeniu 50 roku życia są bardziej skłonni do zakładania własnej firmy w porównaniu do osób w tym samym wieku z innych krajów Unii Europejskich. Według danych za 2022 rok, przedsiębiorcy 50+ założyli w Polsce około 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi ogółem 12% wszystkich JDG w kraju. Główną motywacją jest chęć niezależności, a prowadzenie własnej firmy daje większą satysfakcję niż praca na etacie.

„Przedsiębiorcy 50+ pozytywnie odnoszą się do pracy na własny rachunek, ponad ¾ uważa, że praca we własnej firmie daje większą satysfakcję niż praca na etacie. Aż 7 na 10 jest bardzo zadowolonych z założenia własnej firmy. Tyle samo wskazuje, że praca we własnym przedsiębiorstwie daje większe możliwości rozwoju niż praca na etacie (…)” – czytamy w raporcie PIE.

Pod względem liczby osób samozatrudnionych w grupie powyżej 50+, Polskę wyprzedza jedynie Irlandia, Włochy oraz Grecja. Również udział w grupie 15+ jest wysoki w naszym kraju, co pokazuje poniższy wykres. Jak wskazują dane, to w większości mężczyźni decydują się na założenie własnej firmy.

Własna firma czy praca na etacie?

Jak wynika z najnowszego badania PIE, prowadzenie własnej firmy jest bardziej pożądane u osób powyżej 50 roku życia niż praca na etacie. Daje to zdecydowanie większą niezależność przedsiębiorcom i dodatkowo satysfakcję. Jak już pisaliśmy, jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym i najchętniej wybieranym modelem prowadzenia własnego biznesu. W tym przypadku rejestracja firmy jest darmowa, czyli m.in. złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ewentualne koszty mogą pojawić się na kolejnych etapach, jeżeli planujemy korzystać z usług zewnętrznej księgowości.

Warto przeczytać: Koszty działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

Według prezentowanego badania, w starszych grupach wiekowych wzrasta udział samozatrudnionych, nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach UE. Na rodzimym rynku przedsiębiorcy najchętniej zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, aby prowadzić firmę w branży handlowej (22%) oraz budowniczej (17%).

W latach 2020-2022, osoby powyżej 50 roku życia zakładają około 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych rocznie. To stanowi udział na poziomie 12% wśród wszystkich grup wiekowych. Jak już wspominaliśmy, jedną z motywacji do prowadzenia własnej firmy w tym wieku jest podtrzymanie aktywności zawodowej w przypadku utraty pracy na etacie. Niektórzy wskazują również, że dzięki tej formie działalności możliwe jest osiągnięcie większych zarobków.

Satysfakcja z prowadzenia własnej firmy

Prowadzenie własnej firmy może być dla przedsiębiorcy wyzwaniem, ale również odpowiedzialnością. Mimo to, ankietowane osoby wskazały, że praca na własny rachunek daje większe możliwości rozwoju. Około 70% ankietowanych jest zadowolonych z założenia własnej firmy. Warto podkreślić, że uczucie satysfakcji nie dotyczy jedynie osób po 50 roku życia, na którym skupia się omawiany raport.

„Własna firma daje więcej satysfakcji, jeśli przedsiębiorca założył ją przed 50. rokiem życia. Odsetek osób zadowolonych z założenia swojej firmy wynosi 72 proc. w przypadku osób, które założyły biznes przed skończeniem 50 lat i 66-68 proc. w przypadku założenia firmy po pięćdziesiątce. W grupie osób, które założyły firmę w wieku emerytalnym, tylko 23 proc. nie jest z tego powodu zadowolonych, a 11 proc. nie ma zdania” – podkreślono w raporcie.

W raporcie wskazano również, że 58% badanych twierdzi, że praca we własnej firmie jest ich całym życiem, jednak poświęcony czas na prowadzenie biznesu nie jest dla nich problemem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga dużego wysiłku, gdyż można to zrobić przez internet. Wymagane jest wcześniej np. posiadanie profilu zaufanego, aby mieć podpis elektroniczny do zatwierdzenia dokumentów. Działalność należy zarejestrować w CEIDG, co jest bezpłatne. Wtedy też przedsiębiorca wybiera formę opodatkowania, deklaruje czy zostaje podatnikiem VAT i rejestruje się w ZUS-ie. Wystarczy kilka kroków, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, o czym pisaliśmy poniżej.

Warto przeczytać: Jak założyć firmę jednoosobową przez internet? Krok po kroku

Minusy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Oczywiście, prowadzenie własnej firmy wiążę się również z problemami. Jak wskazali ankietowani to m.in. rosnące koszty działalności firmy, silna konkurencja w branży czy niepewność związana ze zmianami przepisów prawa, są pewnymi barierami w posiadaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dlatego mimo satysfakcji oraz niezależności, którą może dać jednoosobowa działalność gospodarcza, należy pamiętać o wyzwaniach, które czekają na przedsiębiorcę. Każdy sam powinien zdecydować czy woli pracę na etacie czy jest gotowy na założenie własnej firmy, niezależnie od wieku.

Źródło artykułu i grafik: Raport „Przedsiębiorcy 50+” przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Keram 26 lis 2023 (23:09)

Co za bzdury. Satysfakcję z prowadzenia własnej działalności gospodarczej to można mieć ale nie w Polsce. Ludzie po 50 w naszym kraju traktowani są jak emeryci, których nikt na etat nie chce zatrudniać, więc często nie mają wyjścia i zakładają te firmy na papierze. Tylko jakie z tego będą później świadczenia emerytalne to w tym raporcie już nie napisali.