Migam, czyli od start-upa do blisko 900 tys. zł przychodów

Ma być tłumacz stron internetowych na język migowy i agencja pracy dla głuchych, dlatego Migam.org emituje kolejne akcje i rozmawia z inwestorami.

Szefową komunikacji w Migam.org jest Iwona Cichosz — Miss Świata Głuchych 2016, którą znają widzowie Polsatu jako jedną z finalistek „Tańca z gwiazdami”. foto: MARCIN OLIVA SOTO

Właściwie trudno już pisać o nich w kategorii „start-up”. Od czasu powstania w 2013 r. zwiększają bowiem przychody w tempie 100 proc. rocznie. 2016 r. zamknęli kwotą netto w wysokości 861 tys., mają 90 klientów stacjonarnych, chcą mieć 250, prowadzą rozmowy z poważnymi inwestorami. Obsługują głuchych w bankach, urzędach, działają w telefonii komórkowej. Nie chcą być jednak tylko infolinią z tłumaczami dla migających, lecz znacznie zautomatyzować ich obsługę, zmniejszając jej koszt.

To główne powody, dla których obsypana nagrodami za społeczną odpowiedzialność w biznesie grupa Migam.org rozpoczęła kolejną emisję akcji w serwisie crowdfundingu udziałowego Beesfund. Chce tym razem zebrać maksymalną dopuszczoną w polskim prawie kwotę 400 tys. zł. Poprzednią zbiórkę, przeprowadzoną w 2015 r., zakończyli sukcesem, przyciągając nie tylko amatorów pojedynczych akcji, lecz także większych partnerów. Teraz do kupienia jest 1600 akcji, każda o wartości 250 zł. Cel — dalszy rozwój oparty na konkretnych projektach, ale przede wszystkim PR-owe wsparcie najnowszych projektów.

— Mamy jedynie know-how, osiągnęliśmy, co się dało w tego typu modelu biznesowym, potrafimy zbierać dane, ale ponieważ widzimy ogromny potencjał i potrzebę kolejnych rozwiązań wspierających komunikację głuchych ze światem, chcemy iść dalej — mówi Przemysław Kuśmierek, CEO grupy Migam.org.

Kilka miesięcy temu firma utworzyła konsorcjum z dwoma ośrodkami badawczymi: Wydziałem Lingwistyki Migowej na UW oraz Wydziałem Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji na AGH w Krakowie. — Aby realizować nasze pomysły i odpowiadać na potrzeby rynku, potrzebowaliśmy dużego działu badawczego. Rozwiązania, które rozwijają obie uczelnie, pozwalają nam nie zaczynać od zera — wyjaśnia Przemysław Kuśmierek, wymieniając choćby współpracę językową UW z ośrodkami w USA oraz opracowany w AGH prototyp sieci głęboko uczącej.

Zadaniem konsorcjum jest przede wszystkim stworzenie bardzo zaawansowanego tłumacza online z polskiego języka migowego na tekst w języku polskim, którego polscy głusi w większości dobrze nie znają. To narzędzie ułatwi im surfowanie po internecie, bo będzie działać w obie strony.Przemek Kuśmierek porównuje je do Google Translatora, z tą różnicą, że zaznaczony przez użytkownika tekst będzie tłumaczony przez ruchomego awatara, który „zamiga” go użytkownikowi.

Pieniądze od inwestorów pozwolą również rozwijać tłumacza tak, by samodzielnie rozbudowywał własny słownik o coraz większe ilości fraz i zwrotów. Pozwoli to firmie lepiej dopasować produkt do zapotrzebowania z innych krajów i migania w ASL (American Sign Language), BSL (British Sign Language) czy nawet CSL (chiński).

— Nasza ekspansja zagraniczna wpisuje się m.in. w rekomendacje Unii Europejskiej, zalecające likwidację barier dla osób głuchych — mówi Przemysław Kuśmierek. Drugim projektem jest profesjonalna agencja pracy dla osób głuchych lub niedosłyszących. Jest on w fazie testów, do której zgłosiło się 20 firm otwartych na ich zatrudnienie oraz 300 niesłyszących szukających pracy. — Bezrobocie w tej grupie wynosi w Polsce aż 70 proc., i to nawet wśród świetnie wykształconych. Barierą jest głównie nieznajomość języka migowego w polskich firmach. To skazuje niesłyszących na pracę często poniżej ich kwalifikacji, np. w supermarketach — mówi Przemysław Kuśmierek.

Migam.org udowadnia, że wcale nie musi tak być. W firmie pracuje wielu głuchych, nie tylko w charakterze „tłumaczy na telefon”, ale również na stanowiskach menedżerskich. Szefową komunikacji jest Iwona Cichosz — Miss Świata Głuchych 2016, którą znają widzowie Polsatu jako jedną z finalistek „Tańca z gwiazdami”.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Anna Druś

Puls Biznesu

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*