Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Banki nagradzają cennymi gadżetami klientów, którzy otworzą konto

Zgarnąłeś tablet, a bank zmienił cennik? Możesz rozwiązać umowę bez konsekwencji. Niektóre banki nagradzają wartościowymi gadżetami klientów, którzy otworzą konto osobiste. Wymagają jednak, by osoba odbierająca nagrodę utrzymała rachunek przez określony okres. Jeśli jednak bank zmieni cennik, można rozwiązać umowę zachowując nagrodę.

Klienci T-Mobile oburzyli się na operatora, który poinformował o planowanych zmianach w cenniku. Zaproponował im, by przesiedli się na nowy pakiet lub płacili o 5 zł więcej za starą taryfę. W telekomunikacji zmiana cen pakietów w trakcie trwania umowy jest niecodziennym przypadkiem. Powód jest prosty – zmiana cen lub regulaminów (za wyjątkiem tych wynikających z nowelizacji prawa), pozwala klientom zerwać umowę bez ponoszenia kar.

Banki często zmieniają cenniki

W przypadku sektora bankowego, zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania jest rzeczą powszechnie praktykowaną. Tylko nieliczne banki potrafią utrzymać stałe ceny dłużej niż kilka miesięcy. Taryfy zmieniają się przynajmniej raz do roku i obejmują wszystkich klientów. To zjawisko jest tak powszechne, że Alior Bank postanowił nawetwykorzystać gwarancję niezmienności cen jako element przewagi konkurencyjnej. Obiecał klientom, że przez 5 lat nie zmieni warunków cenowych w ramach Konta Wyższej Jakości. To pierwszy taki przypadek na rynku i jak do tej pory jedyny.

Źródło: EAST NEWS

Ustawa o usługach płatniczych nakłada na banki obowiązek informowania klienta o zmianach w cenniku z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli przed proponowaną datą zmian użytkownik nie zgłosi sprzeciwu, uznaje się, że wyraził na nie zgodę. Jeśli jednak nie akceptuje zmian, ma prawo wypowiedzieć umowę ramową ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia opłat.

Bank zmieni cennik, możesz zachować nagrodę

Od pewnego czasu banki wabią klientów gadżetami dokładanymi do rachunków osobistych. Ostatnio popularną nagrodą są tablety. Klient w zamian za założenie konta i jego aktywne utrzymanie przez określony czas (na przykład rok czy dwa lata), dostaje od banku prezent. Jeśli jednak nie dotrzyma warunków umowy, musi zwrócić równowartość nagrody. W przypadku tabletu jest to kwota rzędu 400-500 zł. Jeśli jednak to bank zmienia cennik, klient może rozwiązać umowę bez konsekwencji.

– O zmianach w Tabeli Opłat i Prowizji oraz Regulaminach Rachunków klienci informowany są na dwa miesiące przed ich wprowadzeniem – powiedział nam Artur Newecki z biura prasowego Getin Noble Banku. – W tym okresie każdy klient ma prawo odstąpić od umowy na prowadzenia rachunku bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. W takim przypadku klient zachowuje nagrodę rzeczową, którą otrzymał w ramach promocji – wyjaśnił.

Polacy niechętnie zmieniają banki

Także i w tym przypadku obowiązują zapisy ustawy o usługach płatniczych. Niestety wbrew pozorom nie zawsze rozwiązanie umowy z bankiem jest jednak proste. Z biegiem czasu posiadacz konta zaczyna korzystać z innych dodatkowych produktów, na przykład kredytu w koncie czy depozytów. Jeśli zdecyduje się zerwać umowę o konto, musi spłacić debet, czasami zerwać lokaty, odwołać polecenia zapłaty czy zlecenia stałe. Poinformować urząd skarbowy, ZUS i pracodawcę o zmianie numeru konta oraz zmienić numery kart podpięte do różnych usług internetowych (np. Google Play).

Banki doskonale o tym wiedzą, więc ryzyko wprowadzenie podwyżek w ROR jest dla nich niewielkie. Oczywiście zawsze znajdzie się grono niezadowolonych klientów, ale jest to wliczone w koszty. W całym roku 2013 na za pośrednictwem systemu OGNIVO przeniesiono zaledwie 18 tys. rachunków (na blisko 30 mln kont ogółem). Dlatego banki lekką ręką zmieniają cenniki, czasami nawet kilka razy do roku. Wiedzą o tym, że tylko niewielki odsetek klientów ucieknie do konkurencji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.