Do prowadzenia firmy nie jest potrzebne konto firmowe
Czy do prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest założenie konta firmowego? Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” urzędy niesłusznie nakładają na początkujących przedsiębiorców obowiązek posiadania rachunku firmowego. Na niewiedzy przedsiębiorców zarabiają banki.
„W wielu informatorach czytamy, że posiadanie konta jest niezbędne do uzyskania odpowiednich wpisów w urzędach. Tymczasem zgodnie z prawem nie trzeba mieć konta firmowego, by zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą. Artykuł 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
– stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,
– jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji (przy kursie 4,9 zł za euro jest to kwota 73,5 tys. zł).”, informuje „Rzeczpospolita”.
Gazeta przypomina także, iż ani w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ani w ordynacji podatkowej nie ma zapisu, który by wskazywał, że płatności muszą być dokonywane z konta firmowego. W przepisach tych jest jedynie mowa o tym ,że płatności muszą być dokonywane w formie bezgotówkowej. „Najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie przelewu (NIP, REGON, PESEL) oraz to, aby środki zostały przekazane na określone konto.” – pisze „Rzeczpospolita”.
Więcej w „Rzeczpospolitej”, w artykule „Banki zarabiają na niewiedzy przedsiębiorców”
-
Prowadzenie własnego biznesu jest wyzwaniem. Często jest się wyrzucanym ze strefy komfortu – rozmowa z Aliną Sztoch, CEO i Co-founderką marki Kubota
-
Trudny czas dla prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza działalność gospodarczą
-
5 lekcji biznesu z serialu „Sukcesja”. Jak prowadzić firmę do sukcesu
Dokładnie, od 2007 prowadzę JDG i korzystam wyłącznie z rachunków osobistych. Kolegów, którzy płacą krocie za prowadzenie konta czy wielkie prowizje od wpłat klientów pozostaje mi jedynie przytulić i ucałować na pocieszenie - i co Wam to daje? Klient nie widzi czy wpłaca na firmę czy nie, jako odbiorcę przelewu może wpisać nawet "ciocia jadzia" i tak przelew dojdzie. ZUS się cieszy, że się płaci - a czy na poczcie, czy z rachunku osobistego, czy firmowego - nigdy na to nie zwracali uwagi, przynajmniej przy przy Jednoosobowej Działalności G.