Min. Finansów proponuje: sprzedawcy będą mogli wybrać, którą kartę płatniczą akceptują
Resort finansów zamierza uregulować kwestie płatności kartą i opłat z tym związanych. Wśród propozycji zmian, zawartych m.in. w ustawie o usługach płatniczych, jest obowiązek informowania klienta o ponoszonych przez sprzedawcę opłatach. Sprzedawcy zyskaliby również prawo decydowania, czy daną kartę chcą akceptować, czy też nie. Dodatkowo przygotowywana jest kompleksowa regulacja, której celem jest obniżenie rekordowo wysokiej w Polsce opłaty interchange.
Negocjacje w sprawie obniżenia opłaty interchange, w których brali udział m.in. bankowcy, akceptanci kart płatniczych i organizacje kartowe, trwały od października ubiegłego roku. Chociaż zakończyły się kilka tygodni temu, wciąż nie ma zgody wśród uczestników rynku, na to, czy i w jakim tempie powinna nastąpić obniżka stawek.
– Ministerstwo Finansów już w takcie prac zespołu analizowało różne rozwiązania, przyglądało się rozwiązaniom stosowanym zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, chociażby Unii Europejskiej zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria rzeczniczka resortu. Chociaż liczyliśmy, że dojdzie do porozumienia, bo najlepszym i najskuteczniejszym sposobem byłoby samoregulowanie tej kwestii.
Podmioty, które brały udział w pracach zespołu przy Narodowym Banku Polskim, miały czas do 15 lipca na złożenie deklaracji, czy chcą uczestniczyć w Programie redukcji opłat kartowych w Polsce”. Zrobili to nieliczni.
– Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że osiągnięcie obniżek opłat interchange jest obecnie możliwe jedynie w drodze regulacji ustawowej i wynikających z niej indywidualnych decyzji organizacji płatniczych napisano w komunikacie NBP.
Sprawą zajmie się teraz resort finansów. Jak zapewniają jego przedstawiciele, prace idą pełną parą. Nowelizacją ustawy o usługach płatniczych ma jeszcze w lipcu zająć się Rada Ministrów. Poza tym Ministerstwo pracuje również nad kompleksowym projektem regulacji w tej dziedzinie.
Opłaty interchange w Polsce są dziś na bardzo wysokim poziomie 1,6 proc., podczas gdy średnia unijna to 0,6 proc. Zdaniem ekspertów hamuje to rozwój sieci miejsc, gdzie możliwa jest płatność kartą.
W ostatnim czasie swoje propozycje zmian w systemie przedstawili m.in. PiS, PSL czy Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
– Trudno na razie mówić o terminach, kiedy projekt ustawy obniżającej opłatę interchange mógłby trafić na Radę Ministrów. To są projekty poselskie, więc zależą m.in. od harmonogramu prac parlamentu i Rady Ministrów mówi Małgorzata Brzoza. My oczywiście do wszystkich propozycji się odniesiemy i przedstawimy na ich podstawie nasze stanowisko.
Zgodnie z wstępnymi postulatami NBP, obniżanie opłaty od płatności kartą, powinno następować stopniowo. Pierwsza obniżka do poziomu 1,1 proc. miałaby nastąpić od 1 stycznia 2013 roku, a do 2017 roku interchange w Polsce oscylowałoby wokół średniej unijnej.
Więcej w materiale wideo.
-
„Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk
-
Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie zostanie na razie zrealizowane, wynika z zapowiedzi Donalda Tuska
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?
-
Jaki powinien być tytuł przelewu z konta firmowego na prywatne?
-
Lokata bankowa dla firmy – czy jest to opłacalne?