Norwegowie będą pędzić „arktyczną whisky”
Grupa gorzelników-amatorów z Norwegii planuje uruchomić pierwszą na świecie destylarnię whisky na małej wyspie Myken na północnych krańcach Skandynawii.
Jednym z zapaleńców jest Roar Larsen, który pracuje na co dzień jako naukowiec w prestiżowym instytucie Sintef w Trondheim. Larsen już poczynił pierwsze wydatki – kupił starą fabrykę, w której przetwarzano ryby i przerobił ją na destylarnię oraz złożył wniosek o wydanie pozwolenia na działalność gorzelniczą. Jego celem jest rozpoczęcie produkcji jeszcze w tym roku.
– Gorąco wierzę, że nasz produkt ma duże szanse na bycie zauważonym na rynku jako pierwsza whisky pędzona na Arktyce – mówił pomysłodawca w wywiadzie dla norweskiej telewizji. – Do produkcji wykorzystamy odsoloną wodę morską prosto z Vestfjorden, a nasza whisky będzie dojrzewała w niezwykłych warunkach dnia i nocy polarnej. To sprawi, że nasza „arktyczna whisky” będzie jedyna w swoim rodzaju – zapewnia Roar Larsen.
Larsen będzie pracował w gorzelni razem z pięcioma parami z różnych miast w Norwegii. Pomysłodawcy wiedzą już, jak pogodzą swoje dotychczasowe życie z nowym zajęciem daleko od domu. Produkcja ma się odbywać falami, a właściciele przedsięwzięcia będą od czasu do czasu brać wolne w tygodniu, aby doglądać procesu dojrzewania trunku.
– W ciągu tygodnia będziemy w stanie uruchomić trzy rundy produkcyjne. Później będziemy napełniać beczki płynem, po czym zrobimy sobie tydzień przerwy, a następnie rozpoczniemy następny cykl. W ten sposób sprawnie ruszymy z produkcją bez konieczności rezygnacji z naszych dotychczasowych obowiązków – planuje Larsen. W takim systemie produkcja ma odbywać się aż do chwili, kiedy fabryka osiągnie na tyle wysokie zyski, że wspólnicy będą mogli zrezygnować z pracy na etacie i na stałe przenieść się na wyspę.
Gorzelnia „arktycznej whisky” to pomysł, który ma pobudzić także lokalną gospodarkę. – Długo myśleliśmy nad sposobem stworzenia nowych miejsc pracy na wyspie, abyśmy spokojnie mogli się tu przeprowadzić. Uznaliśmy, że gorzelnia whisky to najlepszy pomysł – mówi Larsen, który wraz z żoną i czwórką dzieci już spędził rok na Myken i ani myśli wyprowadzać się z tego urokliwego miejsca.
Marcin Lekki
Bankier.pl
-
„Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk
-
Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Liczba założycieli oraz ich cechy osobowości wpływają na sukces startupu, wynika z najnowszych badań
-
Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny
-
Firma Supreme Energy oferuje ekskluzywne benefity pracownicze. Wśród nich luksusowe wyjazdy zagraniczne i auta premium
-
CodeTwo – w pracy głównie… podpisują maile.