Podstawa prawna zwolnienia a odprawa pieniężna
Szykują się u mnie w pracy zwolnienie lub zwolnienia jednej lub dwóch osób ze względu redukcję etatu. Jaka powinna być podstawa zwolnienia, abym mogła liczyć na odprawę pieniężną? Wypowiedzenie z przyczyn redukcji czy za porozumieniem stron? Czy jeżeli zachowany jest okres wypowiedzenia, to dalej przysługuje mi odprawa?
Uprawnienie do odprawy powstaje, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników:
a) i gdy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada umowy o pracę bądź rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron, a zwolnienia dotyczą co najmniej: 10 pracowników (gdy firma zatrudnia mniej niż 100 pracowników), 10% pracowników (gdy zatrudnia od 100 do 300 pracowników), 30 pracowników (przy zatrudnieniu co najmniej 300 lub więcej pracowników), ( zwolnienie grupowe)
b) jeżeli wypowiedzenie umowy bądź rozwiązanie za porozumieniem stron nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika i jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy ( zwolnienie indywidualne).
Wysokość odprawa jest uzależniona od stażu pracowniczego. Fakt pozostawiania na okresie wypowiedzenie nie wpływa na możliwość nabycia uprawnienia do uzyskania odprawy.
Istotne jest aby podstawą rozwiązania stosunku prawnego były przyczyny leżące po stronie pracodawcy a nie pracownika. Możliwe jest rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron pod warunkiem, że podany zostanie powód. Przy czym tak jak zaznaczyłem, nie mogą to być przyczyny dotyczące pracownika, okoliczności związane ze sposobem wykonywania przez niego pracy lub jego zdolnościami, czy predyspozycjami do jej świadczenia.
Odprawa powinna zostać wypłacona najdalej w dniu upływu okresu wypowiedzenie i od tego momentu roszczenie o wypłatę staje się wymagalne.
Podstawa prawna:
art. 8 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 ze zm.)
-
„Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk
-
Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Liczba założycieli oraz ich cechy osobowości wpływają na sukces startupu, wynika z najnowszych badań
-
Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny
-
Firma Supreme Energy oferuje ekskluzywne benefity pracownicze. Wśród nich luksusowe wyjazdy zagraniczne i auta premium
-
CodeTwo – w pracy głównie… podpisują maile.