Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skarb Państwa nie radzi sobie z akcyzą od alkoholu

Skarb Państwa ma nadal problemy ze ściąganiem zaległej akcyzy od wyrobów alkoholowych. – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Pod koniec 2010 roku zaległości wynosiły 1,2 miliarda złotych. Z danych NIK wynika, że urzędy kontroli skarbowej odzyskiwały mniej niż 1 procent tego podatku.

Paweł Biedziak rzecznik prasowy NIK w rozmowie z IAR podkreśla, że skuteczniej zaległą akcyzę za alkohol odzyskiwały jednak urzędy celne. W 2010 roku i I półroczu 2011 roku naliczono ponad 338 milinów złotych podatku, a udało się wyegzekwować ponad 183 miliony złotych. W tym samym czasie na podstawie decyzji pokontrolnych dyrektorów Urzędów Kontroli Skarbowej należności w podatku akcyzowym od wyrobów alkoholowych określono na ponad 14 milionów złotych, a wyegzekwowano jedynie 20 tys. złotych.

Paweł Biedziak dodaje, że obecnie skarb państwa skutecznej zwalcza grupy przestępcze, które wykorzystują skażony spirytus zwolniony z akcyzy, odkażają go, rozcieńczają i sprzedają jako alkohol spożywczy. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów wykreśliło pięć substancji skażających z wykazu środków uprawniających do stosowania zwolnień z podatku akcyzowego.

Dochody z podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych przynoszą rocznie budżetowi państwa ponad 10 mld złotych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.