Czy warto uruchomić stronę na darmowej subdomenie?

Dostawcy hostingu oferują klientom adres internetowy we własnej domenie. Dzięki temu mają darmową reklamę, a klient nie ponosi kosztów utrzymania domeny. Wbrew pozorom ten układ nie zawsze jest korzystny.

Czym jest subdomena?

Subdomena to adres internetowy, utworzony na podstawie innej, istniejącej już domeny. Tyle teorii. Znacznie łatwiej wytłumaczyć czym są subdomeny na przykładzie. Pod adresem interia.pl znajdziemy stronę główną portalu, natomiast wpisując turystyka.interia.pl przejdziemy do serwisu o podróżach i wypoczynku. Interia.pl to nic innego, jak domena główna. Później na podstawie tej domeny utworzono adres turystyka.interia.pl, który jest subdomeną.

Tego typu adresy są często wykorzystywane właśnie dla adresów serwisów, związanych ze stroną główną firmy. Mogą to być blogi (np. blog.netia.pl), sklepy (np. ksiegarnia.bankier.pl) czy fora dyskusyjne (np. forum.onet.pl). Przedrostek „www.”, znajdujący się w wielu adresach internetowych, również jest subdomeną.

 

 

Subdomena od firmy hostingowej


Większość firm oferujących usługi hostingowe umożliwia swoim klientom bezpłatne utworzenie adresu w swojej domenie. Przykładowo, aktywując konto hostingowe w 2BE.pl można utworzyć adres nazwa-firmy.2be.pl.

Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie, na którym zyskują obie strony. Klient płaci tylko za hosting. Nie musi rejestrować własnej domeny, by móc uruchomić stronę internetową. Z kolei dla firmy hostingowej tworzenie subdomen dla klientów nie jest żadnym kosztem i zwykle odbywa się automatycznie. Dodatkowo w przypadku, gdy strona klienta działająca na subdomenie odniesie sukces, firma hostingowa dostaje bezpłatną reklamę. Jej nazwa jest bowiem widoczna w adresie popularnej strony, prowadzonej przez klienta.

Uruchomienie strony internetowej na subdomenie dostawcy hostingu jest dobrym pomysłem jedynie na początku działalności. Taki adres z pewnością sprawdzi się jako tymczasowe rozwiązanie, pozwalające na uruchomienie i przetestowanie strony. Po tym czasie warto rozważyć przejście na własną domenę, szczególnie wtedy, gdy prowadzimy stroną firmową lub serwis, który ma zarabiać.

4 powody, dla których warto przejść na własną domenę

Dlaczego rezygnacja z bezpłatnej subdomeny miałaby być lepsza od corocznego płacenia za przedłużenie własnej domeny? Przyjrzyjmy się czterem najważniejszym powodom.

Po pierwsze, wizerunek. Handlowiec, przybywający na spotkanie starym polonezem, nie świadczy dobrze o firmie, którą reprezentuje. Subdomena dla wielu internautów może być podobnym sygnałem. Skoro firma oszczędza na tak niedrogiej rzeczy jak własna domena internetowa, to czy na pewno warto jej powierzyć pieniądze?

Po drugie, budowanie marki. Strona internetowa pełni coraz ważniejszą rolę w dotarciu do potencjalnych klientów. Dlatego adres serwisu lub firmowej witryny coraz częściej znajdziemy w logotypach znanych marek. Przykładem niech będzie strona, na której obecnie się znajdujesz. Stworzenie dobrego logotypu zawierającego adres w subdomenie nie byłoby łatwe.

Po trzecie, nawigacja. Adres strony internetowej ma ułatwiać, a nie utrudniać dotarcie do witryny. Każda dodatkowa litera, kropka czy inny znak powodują, że adres trudniej jest zapamiętać, wpisać bezbłędnie w przeglądarce lub przekazać podczas rozmowy.

Adres modne-ubrania.2be.pl jest dłuższy od adresu modne-ubrania.pl tylko o cztery znaki. To niewiele, jednak zastanów się jak długo po przeczytaniu tego tekstu będziesz pamiętać o tym, by do adresu dodać końcówkę .2be.pl?

Po czwarte, niezależność. Adres w subdomenie firmy hostingowej funkcjonuje tak długo, jak długo klient utrzymuje swoje konto hostingowe. Własna domena jest usługą niezależną. Stronę można dowolnie przenosić pomiędzy dostawcami hostingu, zachowując ten sam adres witryny. W razie niepowodzenia, domenę można również sprzedać lub przeznaczyć na adres dla innego projektu.

Maciej Kurek

2BE.pl, Grupa Adweb

Komentarze

Avatar

kerdis

7 grudnia 2015 Odpowiedz

Pewnie, że nie warto. Serwis uruchamia się na normalnym koncie. Pakiet hosting z domeną PL np. w Hekko kosztuje ponad 80 zł. Gdzie logika przy takich sumach ładować się w darmówkę?

Avatar

kertes

8 stycznia 2016 Odpowiedz

Nie warto. Tutaj tak jak pisze przedmówca. Stawiasz normalny hosting, domenę masz w pierwszym roku za darmo. Jeśli widzisz, że się opłaca, to ją przedłużasz i tyle.

Avatar

gemba

2 lutego 2016 Odpowiedz

Za przedłużenie PL w Hekko płacisz 54 zł. Nie ma sensu działanie na subdomenie. Subdomena nic wielkiego nie daje – lepiej mieć unikatowy adres.

Avatar

trol

3 marca 2016 Odpowiedz

Popieram – nie ma to sensu. Subdomenę można, ale na własnej domenie, a nie na darmowej usłudze. Koniecznie trzeba posiadać własny adres!

Avatar

forumiak

28 marca 2017 Odpowiedz

W większości przypadków to nie ma sensu. Domena + hosting to naprawdę śmieszne koszty. A jednak macie odrębny adres do działań SEO, nie jesteście zależni od innej domeny. Pod tym względem przez te lata przeszły naprawdę diametralne zmiany.

Avatar

kotas

8 listopada 2017 Odpowiedz

Konto w Hekko działa pierwsza klasa, solidnie, niezawodnie.
Nie ma potrzeby korzystania z innego serwera, tym bardziej droższego.
Jeśli już, to stawiajcie na rozwiązania pewne i niezawodne – jednocześnie tanie.
A dopasowanie czegoś takiego naprawdę nie jest trudne.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*