Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak skuteczne prowadzić firmowego bloga?

Marketing treści od zawsze cieszył się silną pozycję w działaniach marek. Te, które nauczyły się opowiadać dobre historie, odnosiły sukcesy, nie tylko zdobywając klientów, ale też pozyskując prawdziwych wyznawców i ambasadorów brandu. Marki, które do perfekcji opanowały marketingu narracji to, między innymi, Apple, Nike, Google czy Red Bull. Ale nie tylko prawdziwi giganci zarabiają na marketingu treści. W swoje działania powinna włączyć go każda marka. 

Content marketing obejmuje tworzenie i dystrybucję przez markę treści w celu osiągnięcia założonego celu. Najczęściej jest nim budowanie wizerunku eksperta, przyciągnięcia klienta i edukowanie go, co ma w przyszłości prowadzić do łatwiejszej współpracy. Zarówno marka jak i klienci otrzymują w wyniku tych działań wymierne korzyści. Do czytelników docierają wartościowe informacje, potrzebne by podjąć decyzję o zakupie produktu lub usługi, a marka pozyskuje nowe leady sprzedażowe. Mimo, że tylko nieliczni klienci składają zamówienie przez firmowego bloga, to często bywa on katalizatorem do zapoznania się z ofertą firmy na jej stronie internetowej, wysłania zapytania czy wręcz stanowi impuls do rozpoczęcia rozmów na temat współpracy.

Własny kanał medialny  

Marketerzy często zastanawiają się, jak zaskarbić sobie uwagę mediów i tym samym dotrzeć z wiadomością o swojej firmie do szerszego grona potencjalnych klientów. Współpraca z mediami tradycyjnymi jest bez wątpienia istotna i nie należy z niej rezygnować, nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do niej. Utworzenie własnego kanału komunikacji pomaga wykreować wokół marki dodatkowy buzz. Można w tym celu wykorzystać kanały wideo (YouTube, Vimeo), audio (podcasty), serwisy społecznościowe (Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, Instragram), stronę WWW lub firmowy blog.  Ten ostatni, prowadzony w formie tekstowej, wideo lub audio, daje spore możliwości budowania autorytetu wśród klientów oraz zdobywania ich zaufania.  

Firmowy blog pomaga zwiększyć rozpoznawalność marki, dotrzeć do potencjalnych klientów. Często odwiedzają go osoby zainteresowane pracą w danej firmie. To szansa, by firma udowodniła, że jest w swojej dziedzinie ekspertem, jednocześnie pokazując swoją nieco mniej formalną stronę niż firmowa WWW. Blog to jednak nie wirtualny pamiętnik, na którym zamieszczamy informacje z życia firmy. Bliżej mu do cyfrowej gazety, na łamach, której eksperci zamieszczają wartościowe, interesujące i inspirujące treści. Zasady pracy nad nimi przypominają te obowiązujące w tradycyjnych mediach. 

Przykładowo, Coca-Cola, która ze swojej strony internetowej postanowiła uczynić cyfrowy magazyn marki, raz w tygodniu prowadzi kolegia redakcyjne, na których dedykowany zespół ustala tematy poruszane w danym tygodniu: http://www.coca-colacompany.com/. Inne firmowe blogi to między innymi blog marki Play: http://www.blogplay.pl/, czy agencji interaktywnej Eura7: http://www.labber.pl/.

Linia programowa marki, korzyść dla czytelnika

Kluczem do sukcesu jest odnalezienie balansu pomiędzy polityką firmy, której celem jest maksymalizacja sprzedaży przy jak najniższym koszcie, a potrzebami czytelnika, który szuka wartościowych i unikalnych informacji dotyczących danego zagadnienia lub poszukuje ekspertów. Należy więc dostarczać klientom informacji, które będą przydatne do dokonania zakupu i jednocześnie przyczynią się do budowania autorytetu firmy. Systematyczność w publikowaniu jest istotna, ale nie ma sensu wypełnianie firmowego bloga przypadkową treścią, gdyż ta jedynie podważy wiarygodność marki.  
Prowadzenie firmowego bloga należy rozpocząć od ustalenia strategii, czyli określenia tego, o czym będziemy pisać, kto będzie odpowiedzialny za regularne zamieszczanie treści – czy wyznaczymy do tego dedykowaną osobę, czy też będzie to kilku współautorów, czy będą to osoby z firmy, czy zlecimy prowadzenie go agencji reklamowej lub nawet zatrudnimy w tym celu znanego blogera. 

O czym może mówić marka? 

Popularnością wśród czytelników firmowych blogów cieszą się artykuły eksperckie na temat zagadnień związanych z dziedziną i branżą, w której obecna jest marka, bieżące i autorskie case studies, użyteczne porównania produktów i usług, jednym słowem wszystko to, co okaże się zachętą do skontaktowania się z firmą. Klienci chętnie czytają przykłady, jak firmie udało się coś osiągnąć, jakie były rezultaty podjętych przez nią działań, jak w badaniach wypadł produkt danej marki. 

Przykładowo, centrum handlowe może publikować teksty o modzie, jednocześnie przedstawiając nową kolekcję i pokazując wykorzystujące ją inspirujące zestawienia stylistyczne. Każdy tekst powinien jednak kierować do sklepów najemców, z których pochodzą wykorzystane w tekście ubrania i akcesoria, wraz z informacją o odbywających się w danych sklepach promocjach i akcjach specjalnych. 

Dodatkowo, centrum może zaoferować czytelnikom i klientom porady stylisty, publikując na blogu modowe metamorfozy klientów. Współtwórcami bloga mogą być obecne w galerii handlowej marki. Firma z branży technologicznej może opisywać system, którego jest autorem, pokazując jednocześnie, w jaki sposób może on rozwiązać problemy klienta, publikować tutoriale i udostępniać firmowe white papers. 

Biuro podróży na swoim firmowym blogu może z kolei oprócz przedstawiania ofert wycieczek, dopasowywać je do konkretnej grupy osób. Publikować wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do spędzenia wakacji w różnych częściach świata, co warto podczas nich zobaczyć, co zabrać ze sobą i czego oczekiwać. 

To doskonały potencjał by stworzyć miejsce rozmów o podróżach. Natomiast marka z branży FMCG może publikować przepisy z wykorzystaniem swoich produktów, zamieszczać informacje o zdrowym odżywianiu, czy zapoznawać czytelników z różnymi kuchniami świata, w których do przygotowania potraw mogą oni wykorzystać jej produkty, zapraszając do współpracy kulinarnych blogerów.  
Firmowy blog może stać się wizytówką firmy, którą widzą Klienci, nowi pracownicy, kontrahenci, dodatkowym kanałem kontaktu z klientem, a nawet opiniotwórczym medium.

Katarzyna Zemlik

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pozyskajdane.pl 12 paź 2014 (22:22)

Fajne porady.
https://pozyskajdane.pl/blog/szesc-powodow-dlaczego-warto-korzystac-z-parsera-cv