Księgowość przychodów i rozchodów online
Przedsiębiorcy coraz chętniej prowadzą księgę przychodów i rozchodów online. Ta metoda pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje ryzyko błędów.
Ewidencja przychodów i rozchodów to odpowiednie zestawienie przychodów i kosztów, które wynikają z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej każdego miesiąca. Jednym ze sposobów rozliczania podatku dochodowego jest księga przychodów i rozchodów (KPiR). Można ją prowadzić papierowo lub elektronicznie, z wykorzystaniem internetu.
Na tę ostatnią metodę decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Dlaczego? Ma ona kilka ważnych zalet: przede wszystkim wiąże się z oszczędnością czasu, a także ogranicza ryzyko pomyłki w obliczeniach. Jest również bardzo wygodna: wystarczy na bieżąco uzupełniać dane, a program tworzy prawidłowe rejestry.
Księga przychodów i rozchodów
Zgodnie z przepisami prawa podatkowego KPiR powinny prowadzić:
• osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
• spółki cywilne osób fizycznych, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą (zalicza się do tego działalność w zakresie wolnych zawodów),
• osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych oraz umów na warunkach zlecenia i prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, o ile zgłosiły zamiar prowadzenia ksiąg tego typu.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów zakłada się pierwszego stycznia każdego roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
W sieci można znaleźć wiele aplikacji pozwalających na prowadzenie KPiR online. Jedną z nich zawiera oferta e-Księgowości w PKO Banku Polskim, do której dostęp otwiera się przed posiadaczami PKO Konta Firmowego. Szczegóły rozwiązania znajdziesz na stronie: pkobp.pl/firmy/konta/eksiegowosc/.
Podsumowanie miesiąca – jak to działa i co daje?
Po zalogowaniu się do systemu, w zakładce „Finanse mojej firmy” – znajdziemy podsumowanie miesięcznych przychodów i kosztów na podstawie wprowadzonych dokumentów. Program umożliwia między innymi łatwe obliczanie dochodu firmy, kontrolę należności i zobowiązań oraz szybkie wykonywanie przelewów.
Równie prosto można tworzyć zestawienia sprzedaży i zakupu VAT, zestawienia podatkowe VAT oraz raporty dokumentów sprzedaży, a także generować raporty dotyczące dochodowości sprzedaży. W aplikacji e-Księgowość można również składać deklaracje i rozliczać się w: JPK VAT, VAT-7, VAT-UE, PIT 5, PIT 11, PIT 4R.
System pozwala też między innymi prowadzić ewidencję i amortyzację środków trwałych, rozliczyć kilometrówkę, prowadzić magazyn oraz obsługiwać takie sprawy kadrowo – płacowe pracowników, jak rozliczanie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, czy rozliczanie delegacji krajowych i sporządzanie deklaracji ZUS.
Porównanie z okresem poprzednim
W przypadku dłuższego korzystania z systemu podsumowanie z danego miesiąca jest porównywane z miesiącem poprzednim. Można również sprawdzić dane w raporcie „Przychody i Rozchody”, gdzie są one na bieżąco aktualizowane, w złotówkach. Z kolei w przypadku dokumentów w walucie obcej, wartości są przeliczane według kursu waluty podanego na dokumencie.
Zestawienie przedstawia dane narastająco w ujęciu rocznym, z podziałem na poszczególne miesiące. Zawiera wartości sumaryczne netto i brutto z dokumentów sprzedażowych i kosztowych.
Raport w formacie PDF lub XLS można wygenerować i pobrać przy użyciu filtrów takich jak:
• Data sprzedaży i data wystawienia,
• Zakres dat (w ujęciu rocznym),
• Dane kontrahenta.
Materiał partnera
Komentarze
Programy akceleracyjne: wartość czy kompletna strata czasu dla start-upu?
Pracownicy korporacji uczący przedsiębiorczości, dziesiątki godzin poświęconych na kontrproduktywne spotkania z mentorami, którzy…
Metody wyceny młodych firm, czyli jak oszacować wartość start-upu?
Wyceny przedsiębiorstw należą do dosyć wymagających i skomplikowanych procesów. Tym trudniejsze są, jeśli…
Największy błąd start-upów? Nie uczą się na błędach konkurencji
Sam pomysł na biznes wart jest niewiele – nie jest to już nawet…
Sukcesy z Doliny Krzemowej prowadzą polskie start-upy do patologii
Deck przygotowany na kolanie, niekompletny, niezwykle skąpy w treść, a do tego brzydki…
Terminal płatniczy - jak wybrać najlepszy i na co zwracać uwagę?
Terminal płatniczy powinien być dopasowany do potrzeb przedsiębiorcy, aby dobrze spełnił swoją rolę. Przed…
Jak założyć własny sklep internetowy krok po kroku? Sprawdź nasz poradnik!
Założenie sklepu internetowego to prosty i tani sposób na sprzedaż towarów i usług online, który pozwala rozszerzyć…