Ranking kont firmowych

Księgowość przychodów i rozchodów online

Przedsiębiorcy coraz chętniej prowadzą księgę przychodów i rozchodów online. Ta metoda pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje ryzyko błędów.

Ewidencja przychodów i rozchodów to odpowiednie zestawienie przychodów i kosztów, które wynikają z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej każdego miesiąca. Jednym ze sposobów rozliczania podatku dochodowego jest księga przychodów i rozchodów (KPiR). Można ją prowadzić papierowo lub elektronicznie, z wykorzystaniem internetu.

Na tę ostatnią metodę decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Dlaczego? Ma ona kilka ważnych zalet: przede wszystkim wiąże się z oszczędnością czasu, a także ogranicza ryzyko pomyłki w obliczeniach. Jest również bardzo wygodna: wystarczy na bieżąco uzupełniać dane, a program tworzy prawidłowe rejestry.

Księga przychodów i rozchodów

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego KPiR powinny prowadzić:

• osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,

• spółki cywilne osób fizycznych, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą (zalicza się do tego działalność w zakresie wolnych zawodów),

• osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych oraz umów na warunkach zlecenia i prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, o ile zgłosiły zamiar prowadzenia ksiąg tego typu.

Podatkową księgę przychodów i rozchodów zakłada się pierwszego stycznia każdego roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

W sieci można znaleźć wiele aplikacji pozwalających na prowadzenie KPiR online. Jedną z nich zawiera oferta e-Księgowości w PKO Banku Polskim, do której dostęp otwiera się przed posiadaczami PKO Konta Firmowego. Szczegóły rozwiązania znajdziesz na stronie: pkobp.pl/firmy/konta/eksiegowosc/.

Podsumowanie miesiąca – jak to działa i co daje?

Po zalogowaniu się do systemu, w zakładce „Finanse mojej firmy” – znajdziemy podsumowanie miesięcznych przychodów i kosztów na podstawie wprowadzonych dokumentów. Program umożliwia między innymi łatwe obliczanie dochodu firmy, kontrolę należności i zobowiązań oraz szybkie wykonywanie przelewów.

Równie prosto można tworzyć zestawienia sprzedaży i zakupu VAT, zestawienia podatkowe VAT oraz raporty dokumentów sprzedaży, a także generować raporty dotyczące dochodowości sprzedaży. W aplikacji e-Księgowość można również składać deklaracje i rozliczać się w: JPK VAT, VAT-7, VAT-UE, PIT 5, PIT 11, PIT 4R.

System pozwala też między innymi prowadzić ewidencję i amortyzację środków trwałych, rozliczyć kilometrówkę, prowadzić magazyn oraz obsługiwać takie sprawy kadrowo – płacowe pracowników, jak rozliczanie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, czy rozliczanie delegacji krajowych i sporządzanie deklaracji ZUS.

Porównanie z okresem poprzednim

W przypadku dłuższego korzystania z systemu podsumowanie z danego miesiąca jest porównywane z miesiącem poprzednim. Można również sprawdzić dane w raporcie „Przychody i Rozchody”, gdzie są one na bieżąco aktualizowane, w złotówkach. Z kolei w przypadku dokumentów w walucie obcej, wartości są przeliczane według kursu waluty podanego na dokumencie.

Zestawienie przedstawia dane narastająco w ujęciu rocznym, z podziałem na poszczególne miesiące. Zawiera wartości sumaryczne netto i brutto z dokumentów sprzedażowych i kosztowych.

Raport w formacie PDF lub XLS można wygenerować i pobrać przy użyciu filtrów takich jak:

• Data sprzedaży i data wystawienia,

• Zakres dat (w ujęciu rocznym),

• Dane kontrahenta.

Materiał partnera

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.