30 mln zł czeka na innowacyjnych przedsiębiorców

Resort przedsiębiorczości ogłosił nowy nabór na dotacje na innowacje. Łączna pula, która czeka na innowacyjnych przedsiębiorców i ich pomysły wynosi 30 mln zł. Program będzie realizowany do 2021 roku.

Fot. YAY Foto

Na rynku mamy już coraz więcej dotacji, które nie wątpliwie pomagają przedsiębiorcom we wdrażaniu ich innowacyjnych biznesów. Warto mieć jednak na uwadze słowa Piotra Żółkiewicza, zarządzającego funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ, przestrzegającego przed nadmierną ich liczbą. – Dotacje unijne i rządowe mocno zaburzają rynek start-upów i psują go – mówił.

Do puli dotacji dorzuca teraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii 30 mln zł. Miałyby one zostać przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0.

Jak poinformował resort, uprawnionymi do otrzymania pomocy finansowej będą HUBy Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs), tj. związki/konsorcja zawarte pomiędzy podmiotami takimi jak: przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry innowacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Ministerstwo chce wspierać jedynie wybrane rozwiązania technologiczne. Z kwoty 30 mln zł będzie można otrzymać dotację na projekty z obszaru: łączność w technologii 5G, algorytmy uczące się (Sztuczna Inteligencja), w tym systemy autonomiczne, Internet Rzeczy (IoT), BIM (Building Information Modelling), chmura obliczeniowa, technologie kwantowe (Quantum Computing), rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR), automatyka i robotyka (Computer Integrated Manufacturing), cyberbezpieczeństwo, technologie przyrostowe (druku 3D), mikroelektronika.

Jak poinformowano, nowy program realizowany będzie w 2021 roku. Warto zauważyć, że o dotację mogą ubiegać się zarówno przedsiębiorcy, jak i podmioty statutowo działające na rzecz innowacyjności gospodarki (jednostki naukowe, podmioty prowadzące na podstawie posiadanego statutu działalność o charakterze not-for-profit, technika, szkoły branżowe i Centra Kształcenia Praktycznego). Ponadto aplikować o środki mogą również klastry innowacyjne, a także partnerzy społeczni i gospodarczy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*