Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Anioł biznesu – kim jest i jak działa? Warto wiedzieć gdzie szukać wsparcia finansowego dla startupu

Anioł biznesu

Anioł biznesu, znany również jako business angel, to kluczowy gracz na scenie startupowej, dostarczający nie tylko kapitał, ale także cenne doświadczenie i wsparcie na wczesnych etapach rozwoju nowych przedsięwzięć.

W Polsce, jak i na całym świecie, rola aniołów biznesu staje się coraz bardziej istotna dla rozwoju innowacyjnych projektów. Dzięki nim młode firmy mają szansę osiągnąć sukces, o którym bez nich często mogłyby tylko pomarzyć. Polski rynek inwestycji zyskuje coraz większe uznanie, przyciągając coraz więcej uznanych aniołów biznesu oraz organizując konkursy i klubowe inicjatywy wspierające rozwój przedsiębiorczości. W jaki sposób pozyskiwać anioły do startupu i otrzymać źródło finansowania? Poznaj definicję aniołów biznesu. Dowiedz się, jak działają i gdzie ich szukać.

Warto przeczytać: Liczy się pomysł i zespół. Sprawdzamy co warto wiedzieć przed założeniem startupu

Pojęcie anioł biznesu

Zacznijmy może od wyjaśnienia, kim jest anioł biznesu. Definicja aniołów biznesu nie jest jednoznaczna, jednak ogólnie można ich opisać jako indywidualnych inwestorów prywatnych, często z doświadczeniem w biznesie lub specjalistyczną wiedzą, którzy angażują swoje zasoby finansowe, know-how i sieć kontaktów w młode firmy na wczesnym etapie inwestycji.

Anioły biznesu stanowią istotny element ekosystemu przedsiębiorczości, wprowadzając świeże spojrzenie i wsparcie finansowe w początkowych fazach rozwoju nowych przedsięwzięć. Główne zalety współpracy z aniołami biznesu to zatem nie tylko dostęp do kapitału na wczesnym etapie rozwoju firmy, ale również możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy inwestorów, które często przekłada się na sukces projektu.

Współpraca z aniołami biznesu staje się coraz bardziej popularnym sposobem znalezienia wsparcia na wczesnych etapach rozwoju, tworząc tym samym dynamiczną sieć inwestorów, którzy przyczyniają się do rozwoju ekosystemu startupowego.

Charakterystyka aniołów biznesu

Największa grupa aniołów biznesu aktywnie inwestujących należy do grupy wiekowej 35-49 lat (71% wszystkich aniołów biznesu). Średni wiek polskiego inwestora to 43 lata, który na tle innych krajów europejskich jest dość niski.

Według European Business Angels Network (EBAN) w Europie jest ok. 125 tysięcy aktywnych inwestorów i nawet 1 mln potencjalnych inwestorów określanych mianem anioły biznesu.

Aniołami biznesu najczęściej są osoby nadal aktywne zawodowo, poszukujące nowych kanałów do inwestycji kapitału, a także przedsiębiorcy, którym udało się stosunkowo wcześnie osiągnąć sukces w swojej działalności. Największą grupę aniołów biznesu stanowią przedsiębiorcy – nawet 50%, nieco mniejszą tworzą osoby pracujące w korporacjach.

Jak działają anioły biznesu?

Anioły biznesu finansują projekty młodych firm na każdym etapie ich działalności. Oprócz inwestowania własnych środków poświęcają też swój czas oraz oferują cenne doradztwo i sieć kontaktów, co może być równie ważne dla sukcesu przedsięwzięcia. Dodatkowo współpraca z renomowanym aniołem biznesu zwiększa wiarygodność firmy w oczach innych inwestorów, dzięki czemu później jest dużo łatwiej pozyskiwać kolejne finansowania.

Najważniejszą rolą anioła biznesu jest wspieranie startupu na wszelkie możliwe sposoby we wczesnych fazach rozwoju. Dzięki ich zaangażowaniu zyskują one dostęp do istotnych zasobów i mają możliwość szybszego rozwoju. Współpraca z aniołami biznesu nie tylko przynosi korzyści finansowe, ale również otwiera drzwi do kluczowych kontaktów w branży oraz wspiera rozwój młodych przedsiębiorstw na różnych płaszczyznach.

Zaangażowanie aniołów biznesu wynika z chęci czerpania korzyści z zysków osiąganych przez daną firmę czy zamiaru osiągnięcia zysku związanego ze wzrostem wartości tej firmy.

Wady i główne zalety aniołów biznesu

Wsparcie anioła biznesu niesie za sobą wiele plusów, ale ma też pewne minusy.

Korzyści aniołów biznesu

Anioł biznesu dostarcza kapitał na start, dodatkowo dysponuje sporymi zasobami wiedzy i doświadczenia. Główne zalety aniołów biznesu oprócz tego to:

 • zewnętrzne finansowanie można uzyskać bez wykazywania dotychczasowych przychodów,
 • możliwość pozyskania finansowania nawet przy wysokim ryzyku przedsięwzięcia,
 • brak konieczności dopełniania wielu formalności w porównaniu z innymi metodami pozyskiwania wsparcia finansowego,
 • szybsze i łatwiejsze pozyskiwanie finansowanie w przeciwieństwie do kredytu,
 • możliwość uzyskania anioła inwestora niemal w każdej branży,
 • brak konieczności posiadania zarejestrowanej spółki,
 • smart money – wsparcie menedżerskie, kontakty, know-how,
 • wsparcie i doradztwo w każdej kwestii.

Wady aniołów biznesu

Do wad aniołów biznesu należą:

 • konieczność oddania częściowych udziałów,
 • dzielenie się zyskami,
 • aniołowie biznesu oczekują szybkiego wzrostu i osiągnięcia rentowności,
 • brak niezależności i możliwości podejmowania samodzielnych decyzji,
 • nie do końca przejrzysty podział ról w biznesie,
 • współpraca obarczona ryzykiem ze względu na cele anioła biznesu.

Aktywni aniołowie biznesu – w jaki sposób znaleźć anioła biznesu?

Wiemy już, jak działają anioły, więc pora teraz wyjaśnić, jak znaleźć źródło finansowania i wsparcie oferowane przez takie osoby na rozwój startupu.

Najlepszym sposobem na dotarcie do czołowych polskich aniołów biznesu będzie częsty udział w różnego typu projektach, programach mentoringowych, a także spotkaniach networkingowych. Spotkać ich na swojej drodze można również biorąc udział w konkursach organizowanych przez organizacje wspierające przedsiębiorców. Można też sprawdzić specjalne programy oferowane przez inkubatory przedsiębiorczości czy spróbować poszukać lokalnych aniołów biznesu.

Warto dodać, że klub aniołów biznesu, taki jak Cobin Angels, stanowi doskonałą platformę, gdzie innowatorzy mogą poznać potencjalnych inwestorów, a ci z kolei mogą aktywnie angażować się w rozwój startupów, przynosząc zarówno wsparcie finansowe, jak i menedżerskie. Rynek aniołów biznesu dynamicznie się rozwija, co jest związane z rosnącym zainteresowaniem inwestorów prywatnych w finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć.

Lista aniołów biznesu w Polsce

Przedstawiamy Ci listę business angels w Polsce, która może ułatwić znalezienie indywidualnego inwestora dla Twojego pomysłu.

 • PolBAN Business Angels Club – Polska Sieć Aniołów Biznesu,
 • Lewiatan Business Angels,
 • Sieć Aniołów Biznesu Amber,
 • AINOT Business Angels Network,
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja,
 • Hedgehog Fund,
 • Grupa Trinity S.A.,
 • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu,
 • Smart Business Angels.

Najważniejsze cechy aniołów biznesu

Korzyści aniołów biznesu są liczne, ale tylko pod warunkiem, że wiemy, jak znaleźć anioła odpowiedniego dla naszego biznesu. W przypadku aniołów biznesu sprawdzić trzeba ich portfolio oraz biznesowe doświadczenie. Z naszego punktu widzenia najważniejsze są przede wszystkim inwestycje w startupy i początkujące biznesy, które zakończyły się sukcesem.

Gdy już uda się złapać kontakt i podjąć rozmowy, niech nie zaślepi nas to, co można zyskać dzięki aniołom. Pamiętajmy o zdefiniowaniu ram współpracy i podpisaniu stosownych umów, które zabezpieczą nasze interesy.

Konkurs Business Angel of the Year 2023

Klub Aniołów Biznesu COBIN Angels co roku od 6 lat wyłania najlepszych aniołów biznesu w Polsce. Business Angel of the Year to święto wszystkich aniołów biznesu, mające za zadanie wspierać ich działalność i inspirować innych do jej podjęcia, a także podsumowujące wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na rynku aniołów biznesu. Podsumowaniem roku pracy polskich aniołów biznesu jest gala, na której przyznawane są nagrody dla wyróżniających się jednostek.

Kapituła Business Angel of the Year 2023 przyznała nagrody w trzech kategoriach. Główną nagrodę Konkursową, czyli tytuł Anioła Biznesu Roku 2023 otrzymał Bartek Pucek. Zwycięzcą jest uznany w polskim ekosystemie startupowym anioł biznesu, który z sukcesem zainwestował w liczne spółki takie jak Ramp Network, Eleven Labs, Kick czy Vue Storefront. Bartek Pucek jest wzorem do naśladowania dla innych uczestników rynku anielskiego także ze względu na swoje działania edukacyjne, obejmujące prowadzenie newslettera i podcastu, gdzie dzieli się wiedzą i inwestorskimi spostrzeżeniami.

Tytuł Debiutanta Roku przyznano Adamowi Radzkiemu, który zaangażowany jest w liczne startupy pozytywnego wpływu takie jak Gleevery, HearMe i SERio. Z kolei Venture Award dla najlepszego funduszu VC otrzymał Expeditions Fund.

Warto przeczytać: „Czasy, w których dostawało się łatwo pieniądze na rozwój startupu skończyły się i szybko nie wrócą” – Szymon Janiak, współtwórca Czysta3.vc

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.