Case study – faktoring i mała firma może więcej!

Firma Tomato to producent pamiątek, tabliczek i zabawek z drewna, które Polacy oraz odwiedzający nasz kraj turyści, mogą kupić zarówno w górach, jak i nad morzem.  Niewielka firma z Raszyna, dzięki urokowi swoich produktów oraz ciężkiej pracy właścicieli, wypracowała sobie pewną pozycję na rynku. Wtedy też pojawiła się szansa na wejście z produktem do dużej sieci marketów, a co za tym idzie do każdego miasta w Polsce. Niestety okazało się, że duzi gracze na rynku mają swoje wymogi, które mogą, ale nie muszą okazać się hamulcem w rozwoju tych mniejszych. Jaki problem napotkała marka Tomato i jak sobie z nim poradziła?

Foto: ingimage

Problemem okazały się długie terminy płatności, które w wielu branżach są obecnie standardem. Duże firmy, które z racji swojej pozycji dyktują warunki współpracy, nie zważają na ograniczenia małych graczy. 30, 60 czy 90 dni na fakturze to dla nich warunek konieczny współpracy, podczas gdy dla mikroprzedsiębiorców termin taki może okazać się prostą drogą do upadłości. Przy kilku klientach, którzy negocjują długie terminy płatności lub jednym głównym odbiorcy, który wymaga 90 dni na zapłatę, dostawcy może nagle zabraknąć środków na bieżącą działalność, stałe opłaty, wypłaty dla pracowników czy realizację nowych zleceń. Taki przedsiębiorca traci płynność finansową, a ta jest w prowadzeniu działalności najważniejsza.

Marka Tomato stanęła przed dylematem – zrezygnować z atrakcyjnej współpracy, która może stać się źródłem znacznych dochodów i trampoliną do rozwoju, czy przyjąć wyzwanie i poradzić sobie z fakturami z odroczonym terminem płatności. Rozwiązaniem okazał się faktoring, dzięki któremu pieniądze z faktur wystawionych sieci marketów, Tomato ma na koncie w 24h od przekazania ich do sfinansowania. Na czym dokładnie polega ta usługa?

Przedsiębiorcy wystawiający faktury przelewowe z długimi terminami płatności przekazują je do sfinansowania przez faktora – w przypadku Tomato faktorem jest Idea Money. Faktor weryfikuje ich klientów i należne na podstawie faktury środki (do 100% wartości), przelewa na konto firmowe swojego klienta – Faktoranta. Ten z kolei może przeznaczyć je na prowadzenie bieżącej działalności lub na rozwój, nie martwiąc się groźbą zatorów płatniczych i upadłości. Dzięki weryfikacji kontrahentów, Faktor zapewnia klientowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, akceptując jedynie pewnych kontrahentów o stabilnej kondycji finansowej. Podsumowując, przedsiębiorcy, którzy wykonali usługę, nie muszą już czekać 30 czy 60 dni na zapłatę. Korzystając z faktoringu, który jest dużo prostszy i szybszy niż kredyt i bezpieczniejszy niż pożyczka, zapewniają sobie i swojej firmie środki na działalność i inwestycje.

Ciekawi usługi właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą wypróbować usługę online, natomiast Ci, którzy chcą sobie zapewnić stałą gwarancję płynności, mogą zdecydować się na faktoring w abonamencie. Oferta produktów faktoringowych jest jednak dużo szersza i dostosowana do różnych branży i ich sezonowości czy specyfiki.

Jak zakończyła się historia marki Tomato? Zapraszamy do obejrzenia filmu, który najlepiej pokazuje, jak mali gracze mogą stawić czoła wymogom tych dużych i odnieść sukces w biznesie.

Jeśli chciałbyś skorzystać z faktoringu lub zapytać o szczegóły wejdź na ideamoney.pl lub zadzwoń do nas tel. 22 276-26-18 – z przyjemnością opowiemy Ci o naszych rozwiązaniach!

Komentarze

Avatar

Pola

6 czerwca 2018 Odpowiedz

Zdecydowanie super opcja! Taki faktoring usprawnia funkcjonowanie firmy i oszczędza sporo stresu! Świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw

Avatar

andrzej

13 lipca 2018 Odpowiedz

Dobrze pokazane na przykładzie. Nie korzystałem faktoringu ponieważ w mojej akutalnej firmie nie miałem nigdy poważnych problemów z zatorami ale gdyby to działało tak w polsce 10 lat wcześniej kiedy miałem poprzedni biznes w którym miałem dużo wielkich klientów dyktujących warunki…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*