Coraz trudniej o kredyt dla firm

Coraz mniejsza liczba banków w Polsce ma zdolność do oferowania nowej puli kredytów. Ze strony banków dzieje się tak z powodów regulacyjnych, związanych z dyrektywami unijnymi i podatkiem bankowym. Procedowania w Parlamencie ustawa o pomocy dla frankowiczów powiększa kłopoty firm, starających się o kredyt.

Fot. Mateusz Szymański/ Bankier.pl

– Od kilku kwartałów systematycznie zmniejsza się skala nowego kredytowania – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Jest, co prawda, kilka banków, które mają zdolność do oferowania nowej puli akcji kredytowej, ale pozostałe taką zdolność utraciły, a wszystkie banki mają kłopoty z finansowaniem swojej modernizacji i kosztami zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Banki coraz bardziej obawiają się jakie będą koszty związane z pomocą dla tych, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach. Z przyjętego przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych prezydenckiego projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów nie są zadowoleni zarówno sami frankowicze, jak i banki, co jednak nie oznacza też, że projekt jest kompromisem. Banki oceniają, że powstało zagrożenie dla całego sektora i projekt jest nieuczciwy wobec pożyczkobiorców złotowych, a środowiska frankowiczów uważają, że nie jest to właściwa pomoc, jakiej oczekiwano przez tyle lat. Projekt ustawy rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, dwukrotne podnosi minimum dochodowe, które umożliwia wnioskowanie o udzielenie wsparcia, w sytuacji, w której koszty kredytu przekroczyłyby 50 proc. dochodów. Kredytobiorcy mogliby również liczyć na udzielenie comiesięcznego wsparcia z 1,5 do 2 tys. zł. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat. ZBP zwrócił się z apelem do parlamentarzystów, aby raz jeszcze zastanowić się nad proponowanymi rozwiązaniami dotyczącymi konwersji i przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych. Z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego (na przełomie stycznia i lutego 2019 r.) wynika, że 68 proc. Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym. 51 proc. Polaków uważa, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu. – Chcielibyśmy, aby te regulacje były sprawiedliwe i nie wywoływały niestabilności w części polskiego sektora bankowego – mówi K. Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Sprawdź dostępną ofertę kredytów dla firm

– Zdecydowaliśmy się na taki apel, ponieważ podatnicy, klienci banków zwracają uwagę, że ich zdaniem faworyzowanie jakiejś grupy klientów nie powinno mieć miejsca. – Obawiamy się również, że tak mocne zmuszanie banków do konwersji, może zaowocować tym, że po zmianie sytuacji na rynku ci, którzy przejdą na finansowanie kredytów w polskiej walucie, z biegiem czasu mogą znaleźć się w sytuacji trudniejszej i będą mieli pretensje do banków, że zostali namówieni na przewalutowanie kredytów – wyjaśnia K.Pietraszkiewicz.

MarketNews24

Komentarze

Avatar

patrycja017

12 marca 2019 Odpowiedz

Dzień dobry,
przedsiębiorców prowadzących swój biznes min 18 miesięcy zapraszamy do skorzystania z pożyczki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota, jaką oferujemy to od 10 do 50 tysięcy na okres od 1 do 12 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 9,9% w skali roku. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki można otrzymać w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy środki przekazywane są na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*