Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Trwa emisja akcji Kombinatu Konopnego. Spółka chce pozyskać rekordową kwotę według nowych zasad crowdfundingu

Do 29 grudnia potrwa zbiórka crowdfundingowa Kombinatu Konopnego na platformie Emiteo. To pierwsza taka emisja akcji po zmianie przepisów dotyczących finansowania społecznościowego w Polsce.

Od 10 listopada br. obowiązują nowe zasady dotyczące crowdfundingu m.in. zwiększono limit wartości emisji do 5 mln EUR. Ponadto dotychczas funkcjonujące platformy finansowania społecznościowego mogą prowadzić działalność jedynie za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego. Jedną z nielicznych jest Emiteo, na której rozpoczęła się zbiórka Kombinatu Konopnego. Spółka zorganizowała w ostatnich latach już trzy rekordowe emisje akcji.

Tym razem Kombinat Konopny planuje pozyskanie do 16,5 mln zł, a zapisy w emisji akcji potrwają do 29 grudnia br. Spółka działa już od lat w branży konopnej, a teraz zamierza zdobyć finansowanie od inwestorów na rozwój drugiego filaru działalności jakim jest włókiennictwo. Kombinat Konopny już oferuje maty czy kołdry konopne, jednak w planach ma również stworzenie pierwszej serii konopno-bawełnianej odzieży.

„Przez kilka lat obecności na rynku zbudowaliśmy atrakcyjne portfolio produktów, liczące ponad 40 pozycji. Udało nam się stworzyć stabilną i rozpoznawalną markę, która zyskała zaufanie wśród klientów na rynku zielarskim. Równocześnie, aktywnie rozwijaliśmy także drugi filar naszej działalności – włókiennictwo. Po niemal 4 latach intensywnych prac badawczo‑rozwojowych, wypracowaliśmy know-how niezbędny do produkcji wysokiej jakości konopnej przędzy w naszym zakładzie” – napisano na platformie Emiteo.

Warto przeczytać: Crowdfunding w Polsce przechodzi zmiany. Czy finansowanie społecznościowe powróci do łask?

Plany rozwoju w branży konopnej

Warto zacząć od tego, że Kombinat Konopny działa na wciąż rozwijającym się rynku jakim jest branża konopna. Firma od początku opiera swoją działalność na dwóch filarach, czyli branży zielarskiej oraz włókienniczej. Spółka została założona przez Macieja Kowalskiego, który już od 20 lat jest związany zawodowo z konopiami. Ponadto, jako pierwszy przedsiębiorca w Polsce uzyskał pozwolenie na uprawę konopi włóknistych.

Kombinat Konopny powstał na początku 2019 roku, natomiast pierwszy produkt został udostępniony na rynku w listopadzie tego samego roku. Dokładnie rok później przeprowadzono emisję akcji, w ramach której pozyskano 4,2 mln zł w 42 minuty, co było rekordowym czasem. Dotychczas z sukcesem zorganizowano trzy emisje akcji spółki.

„O Kombinacie Konopnym zrobiło się głośno po naszej rekordowej pierwszej emisji akcji. Kolejny sukces z grudnia 2021 tylko potwierdził gigantyczne zainteresowanie naszą działalnością. Zaufanie prywatnych inwestorów przyćmiło nasze najśmielsze oczekiwania – emisja trwała około 420 sekund, a w tym czasie pozyskaliśmy 4,5 mln złotych – tym samym ustanowiliśmy nowy rekord w polskim crowdinvestingu (…)” – czytamy na stronie Kombinatu Konopnego.

6 grudnia rozpoczęła się kolejna emisja Kombinatu Konopnego i jednocześnie pierwsza w nowym reżimie prawnym dla crowfundingu. Platforma Emiteo jako jedna z niewielu uzyskała zgodę na prowadzenie działalności od KNF-u, dlatego to na nią zdecydowała się spółka. W ramach emisji akcji firma planuje pozyskać do 16,5 mln zł, które zostanie przeznaczone na dalszy rozwój obszaru włókienniczego.

Spółka już wprowadziła na rynek pierwsze maty oraz kołdry konopne, jednak ich plany sięgają zdecydowanie dalej. Kombinat Konopny chce stworzyć pierwszą kolekcję ubrań konopno-bawełnianych. Dlatego już od drugiej połowy 2023 roku działania zespołu są skupione na rozwoju filaru włókienniczego firmy. Już teraz w przedsprzedaży sklepu internetowego można zakupić limitowaną serię swetrów konopnych.

„Nasze konopie uprawiamy pod Elblągiem, dzięki czemu nasze rośliny znamy od ziarenka. Sami je siejemy, zbieramy i przetwarzamy, wyciągając z łodygi w pełni naturalne, ekologiczne włókna konopne. Dla komfortu użytkowania, konopie łączymy z bawełną pochodzącą z kontrolowanej przez nas plantacji w północnej Grecji, prowadzonej zgodnie z europejskimi standardami. Tak przygotowany surowiec jest następnie przepuszczany przez tuzin specjalistycznych maszyn, czego efektem jest wytrzymała nitka” – pisze spółka na stronie Emiteo.

Emisja Kombinatu Konopnego

Spółka przy okazji trwającej emisji, opublikowała również swoje wyniki finansowe. Wskazano, że pierwsza połowa 2022 roku nie była najlepszym okresem dla branży konopnej.

Wyniki finansowe 2021-2023

Prognozy finansowe

Źródło: Kombinat Konopny

Z przeprowadzonych do tej pory emisji akcji, spółce udało się opracować i następnie wdrożyć technologię produkcji przędzy z konopi. Teraz planuje przeznaczyć 6 mln zł na halę produkcyjną, maszyny włókiennicze oraz automatyzację. Koszty marketingu i reklamy są szacowane na 3 mln zł, a prototypowanie odzieży to 2 mln zł. Obsługa emisji to koszt 1 mln zł, na kapitał obrotowy zostanie przeznaczone 2 mln zł, a surowce to około 2,5 mln zł.

Możliwości wyjścia z tej inwestycji jest kilka. Kombinat Konopny planuje debiut na giełdzie do końca 2024 roku, co ma pozwolić na zwiększenie płynności akcji. Warto pamiętać, że wraz z nowymi przepisami, licencjonowane platformy mogą prowadzić tablice ogłoszeń, gdzie będzie można publikować ogłoszenia o zamiarze sprzedaży bądź kupna akcji.

Jak każda inwestycja, niesie również za sobą pewne ryzyka związane m.in. z możliwością utraty zezwolenia na uprawę konopi włóknistych czy też braku płynności inwestycji. Przypominamy, że emisja akcji trwa do 29 grudnia br.

Warto przeczytać: Platformy crowdfundingowe w Polsce i za granicą: sprawdzamy jakie opłaty należy ponieść przy organizacji zbiórki

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.