100 tys. zł dotacji na założenie firmy, ale nie dla każdego

100 tys. zł bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej.  O takie środki będą się mogły ubiegać osoby zainteresowane Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niestety inicjatywa skierowana jest wyłącznie do rolników lub członków ich rodzin. 


Minister Rolnictwa podpisał w tym tygodniu rozporządzenie, które zatwierdziło harmonogram  poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To oznacza, że w pierwszym kwartale roku 2017 ruszy nabór wniosków od osób chcących rozkręcić własny biznes na terenach rolniczych. Rolnik lub członek rodziny prowadzącej gospodarstwo rolne może dzięki temu programowi uzyskać maksymalnie 100 tys. zł jednorazowego zastrzyku. 

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na rozpoczęcie działalności w takich branżach usługowych jak: gastronomia, transport, czy sprzedaż. Beneficjent programu może także za te środki kupić  sprzęt lub oprogramowanie komputerowena potrzeby działalności, wybudować lub wyremontować niezbędny lokal czy też nabyć maszyny, która pomogą w działalności.

Bycie rolnikiem lub członkiem jego rodziny to nie jedyny warunek ubiegania się o finansową premię. Wnioskodawca musi być ubezpieczony w KRUS, a wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego, w którym pracuje nie może być większe niż 15 tys. euro. Szansę na finansowe wsparcie mają jedynie osoby, które planują rozpocząć działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Które wnioski mają największe szanse na dotację?

– o charakterze innowacyjnym;

– realizowane przez osoby będące beneficjentami poddziałania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”;

– realizowane przez osoby zamieszkujące na terenie powiatów o najwyższym poziomie bezrobocia w województwie;

– zakładające utworzenie miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne (nie dotyczy samozatrudnienia);

– realizowane przez osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje z zakresu prowadzenia działalności pozarolniczej przewidzianej w biznesplanie.

Jeśli jednak nie jesteś rolnikiem ani członkiem rodziny prowadzącej gospodarstwo rolne pomyśl o innych dostępnych możliwościach zdobycia kapitału na własny biznes. Przeczytasz o nich poniżej:

– 83 tys. zł na rozkręcenie własnej firmy. Pieniądze jeszcze są

– Miliony złotych dotacji na zakładanie firm czekają na chętnych

– 800 tys. zł dotacji na dobry pomysł. Jak je zdobyć?

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze

emdzej01

29 lipca 2016 Odpowiedz

jaki staż w KRUS musze meić, by ubiegać się o taką dotację?

Czy zarejestrowanie takiej działalności w przypadku stażu krótszego niż 3 lata również wiąże się z podwojeniem składki?

Czy możliwym jest zarejestrowanie działalności w miejscu spełniającym wymienione kryteria, ale działanie bardziej..terenowe?

eee

14 sierpnia 2016 Odpowiedz

to chyba trzeba odwiedzić www:
wiedzatajemna.pl
tam wszystko podobno jest

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*