Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nawet 30 tys. zł dotacji na własny biznes z urzędu pracy. Gdzie i dla kogo?

Osoby bezrobotne z Wrocławia i okolic w wieku do 30 lat mają szansę na pozyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kwota jednorazowego wsparcia może sięgnąć 30 tys. zł, ale powiatowy urząd podkreśla, że to zależy od liczby wniosków i puli do dyspozycji.

Dotacje na własny biznes z urzędu pracy; Fot. FORUM/Daniel Dmitriew

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu po raz kolejny prowadzi nabór wniosków o jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe dla bezrobotnych myślących o własnym biznesie. Maksymalna kwota dotacji określona jest jako 600 proc. poziomu średniego wynagrodzenia. Zgodnie z ostatnimi komunikatami GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce zbliża się do poziomu 5 tys. zł., a to oznacza, że bezrobotny może się ubiegać nawet o blisko 30 tys. zł. Wszystko jednak zależy od puli, którą dysponuje urząd oraz liczby bezrobotnych, która zgłosi się po te pieniądze. – Przyznane środki zostaną wydatkowane na wnioski kompletne rozpatrywane w kolejności, zgodnie z datą wpływu do Urzędu, do momentu ich wyczerpania — czytamy na stronie wrocławskiego urzędu.

Dla kogo dotacja?

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać: osoba, która jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, Absolwent Centrum Integracji Społecznej lub Absolwent Klubu Integracji Społecznej. W programie mogą wziąć udział tylko osoby w wieku do 30 lat.

Osoba, która chce otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinna złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub miejsce prowadzenia działalności — Powiatowym Urzędzie Pracy, kompletny i prawidłowo sporządzony wniosek oraz przedstawić propozycję zabezpieczenia wnioskowanych środków na wypadek konieczności zwrotu dofinansowania.

W celu przedstawienia zasad programu i warunków, na jakich przyznawane są dotacje placówka zaprasza zainteresowane programem osoby na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 28 października. Dwugodzinne warsztaty pod nazwą „Zdobądź dotację na rozpoczęcie własnego biznesu” odbędą się w Sali konferencyjnej 06, w budynku B.

470 tys. nowych firm za dotacje

Program realizowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej to jedna z najpopularniejszych form aktywizacji osób pozostających bez pracy, a jednocześnie myślących o pracy na własny rachunek. Jest realizowany przez urzędy pracy w całej Polsce. W roku 2018 pojedyncza dotacja wynosiła maksymalnie 25 629,06. W tym roku osoby bezrobotne mogły się starać o kwotę 28 936,98 zł, a wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia kwota ta przekroczy 30 tys. zł.  Jak pisaliśmy niedawno – w ciągu ostatnich 10 lat bezrobotni założyli ponad 470 tys. firm za bezzwrotne dotacje z urzędu pracy. Na ten cel przeznaczono w sumie 8,84 mld zł. Od kilku lat pula przeznaczona na bezzwrotne wsparcie sukcesywnie maleje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
martula 1 lis 2019 (21:18)

Ja zastanawiam się nad placówką franczyzową banku. Ludzie zawsze będą potrzebowali pieniędzy, więc biznes w miarę przyszłościowy. Ma ktoś doświadczenia, informacje jak zabrać się za taki biznes?