Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od soboty przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 5 tys. zł nowej dotacji

5 tys. zł – na taką kwotę już od soboty mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach tarczy branżowej. Sprawdziliśmy, kto dokładnie może liczyć na taką pomoc i na jakich warunkach.

Fot. Shutterstock/ Virrage Images

Od 18 grudnia 2020, mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o 5 tys. zł w ramach tarczy branżowej. Pomoc jest udzielana na zbliżonych zasadach do tych z wiosny, jednak nie w pełni. To, co jest bardzo ważne, to ta forma wsparcia jest bezzwrotna, pod warunkiem utrzymania działalności przez kolejne trzy miesiące od daty, jej otrzymania.

Kto może skorzystać z dotacji 5 tys. zł?

Z nowej formy pomocy, mogą skorzystać zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i przedsiębiorcy (zatrudniający do 50 pracowników). Jednak na tym lista beneficjentów się nie kończy, bowiem należą do nich również osoby samozatrudnione. Jednak nie każdy z wymienionych grup przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z rej formy pomocy.

Ważne jest by przedsiębiorcy zanotowali co najmniej 40-procentowy spadek obrotów w październiku lub listopadzie 2020 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca z roku 2019. Dotację mogą też uzyskać jedynie ci, którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili aktywną działalność.

Jednak na tym ograniczenia się nie kończą. Jak sama nazwa nowej tarczy mówi, jest to pomoc skierowana do określony branż. Oznacza to, że o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy mają odpowiedni kod PKD. W ustawie wymieniono łącznie 41 kodów PKD.

 

PKD przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z dotacji 5 000 zł

47.71.Z sprzedaż detaliczna odzieży
47.72.Z sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych
47.81.Z sprzedaż detaliczna żywności na straganach i targowiskach
47.82.Z sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych na straganach i targowiskach
47.89.Z sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów na straganach i targowiskach
49.39.Z pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
56.10.A restauracje
56.10.B ruchome placówki gastronomiczne
56.21.Z przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych – catering
56.29.Z pozostała działalność gastronomiczna
56.30.Z przygotowywanie i podawanie napojów
59.11.Z produkcja filmów, nagrań wideo itp.
59.12.Z działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14.Z projekcja filmów
59.20.Z działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
74.20.Z działalność fotograficzna
77.21.Z wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego i sportowego
79.90.A usługi w zakresie rezerwacji
82.30.Z organizacja targów, wystaw i kongresów
85.51.Z pozaszkolna edukacja sportowa, to m.in. indywidualni nauczyciele, trenerzy
85.52.Z pozaszkolne formy edukacji artystycznej, nauka gry na instrumentach, tańca, kursy fotograficzne
85.53.Z Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu, np. szkoły nauki jazdy, żeglarstwa
85.59.A nauka języków obcych
85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, np. kursy komputerowe
86.10.Z działalność szpitali w zakresie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego
86.90.A działalność fizjoterapeutyczna
86.90.D działalność paramedyczna
90.01.Z wystawianie przedstawień artystycznych
90.02.Z wspomaganie przedstawień
90.04.Z artystyczna i literacka działalność twórcza, np. rzeźbiarze, malarze, rysownicy
91.02.Z muzea
93.13.Z działalność obiektów poprawy kondycji fizycznej, chodzi m.in.: o centra fitness
93.19.Z pozostała działalność sportowa
93.21.Z pozostała działalność sportowa
93.29.A działalność pokojów zagadek
93.29.B pozostała działalność rozrywkowa niesklasyfikowana
93.29.Z pozostała działalność rozrywkowa
96.01.Z pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich
96.04.Z działalność usługowa dotycząca poprawy kondycji fizycznej
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Wniosek o dotację 5 tys. zł

Aby ubiegać się o 5 tys. zł, wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Dodatkowo będzie trzeba dołączyć oświadczenie o spełnianiu kryteriów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wnioski dostępne są od 19 grudnia 2020 roku.

Środki pozyskane w ramach tarczy mogą zostać przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów działalności. Warto jednak pamiętać o dokumentowaniu wszystkich wydatków. Jak wskazuje ustawa, starosta ma prawo dokonać kontroli w okresie nawet 3 lat od udzielenia wsparcia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Claudia204 9 mar 2021 (08:10)

Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe

Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny

Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz zaciągnąć pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i natychmiast się z Tobą skontaktujemy

Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.

Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!