Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

1 mln zł dofinansowania na własny biznes. Platformy Startowe czekają na wnioski

W Twojej głowie tli się idea, którą chciałbyś wprowadzić życie? Jednym z problemów jest brak środków na weryfikację i wdrożenie pomysłu? Jedną z możliwości zdobycia merytorycznego wsparcia oraz pieniędzy na realizację projektu są Platformy Startowe. W lipcu kończą się trwające obecnie nabory, a jest o co walczyć. Najlepsze start-upy mogą pozyskać nawet 1 mln zł zastrzyku gotówki.

Nie wiesz czy ten pomysł ma szanse zaistnieć na rynku? Szukasz eksperckiego wsparcia, by doświadczeni praktycy prześwietlili biznesową ideę? Możesz skorzystać z programu Platform Startowych i przejść wszystkie etapy od inkubacji przedsięwzięcia, przez finansowanie aż do jego rynkowego debiutu.

Platformy Startowe dla dobrych pomysłów

Aby wziąć udział w programie realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pierwszym krokiem jest zgłoszenie pomysłu do jednego z wybranych podmiotów(platform). Ze swoim projektem do drzwi platform może zapukać każdy autor pomysłu, który założy firmę w jednym z województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Inicjatywa ta jest bowiem ukierunkowana na projekty z tzw. Polski Wschodniej. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie PARP. W tej chwili nabory prowadzi 6 podmiotów: Unicorn Hub, Startup Hereos, Wschodni Akcelerator Biznesu, Start in Podkarpackie, Idealist oraz Hub of Talents 2. Nadesłana do wybranej platformy koncepcja jest następnie oceniana przez grono ekspertów, którzy decydują czy zakwalifikować pomysł do programu.

Co jest oceniane:

Innowacyjność – do inkubacji zakwalifikować się mogą jedynie innowacje produktowe,
Przewagi konkurencyjne – zgłaszany projekt powinien się cechować przewagami konkurencyjnymi na tle istniejących rozwiązań/produktów
Potencjał biznesowy – przedsięwzięcie powinno się charakteryzować potencjałem biznesowym np. odpowiedniej wielkości rynkiem
Zespół – na ocenę projekt mają wpływ kwalifikacje zespołu aplikującego do platformy startowej

Pomysłodawca, którego projekt przeszedł do etapu inkubacji w jednej z wybranych platform rozpoczyna prace od podstaw nad swoim przedsięwzięciem. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan inkubacji danego pomysłu. Pierwszym krokiem jest przeprowadzanie wywiadu przez menedżera inkubacji z przedstawicielami startupu, w czasie którego diagnozowane są najważniejsze jego potrzeby.

Autorzy wyłonionych projektów będą rozwijać swoje przedsięwzięcia pod okiem ekspertów, praktyków i doradców skupionych pod skrzydłami danego inkubatora. Autorzy projektu wspólnie z mentorami pracują nad weryfikacją pomysłu, analizują jego mocne i słabe strony, dopracowują model biznesowy, kwestie marketingu czy sprzedaży. Nie brakuje także porad dotyczących kwestii prawa, własności intelektualnej, patentów. Wszystko po to, by z pewnej idei po okresie inkubacji wyłonił się projekt mający realne rynkowe szanse. Pierwszy etap to także możliwość pozyskania 50 tys. zł na prace nad przedsięwzięciem.

Co zyskuje uczestnik Platform Startowych?

– wsparcie, mentoring przy budowaniu podstaw biznesu
– usługi doradcze skrojone na miarę dla danego pomysłu
– warsztaty pomagające pomysłodawcy uzyskać umiejętności występowania publicznego i prezentowania biznesowej idei
– administrację, księgowość, pomoc prawną obsługa księgowa, podatkowa i prawna,
– wsparcie przy budowaniu identyfikacji korporacyjnej,
– powierzchnię biurową dla założycieli start-upu

Od inkubacji do 1 mln zł dotacji

Po etapie inkubacji pod okiem ekspertów jednej z sześciu platform startowych przychodzi moment, w którym pomysłodawca może ubiegać się o finansowanie. Aby ubiegać się o bezzwrotną dotację w kwocie nawet 1 mln zł autorzy projektu muszą uzyskać pozytywną rekomendację ze strony platformy, w której przedsięwzięcie „dorastało”. Nie ma możliwości, by o środki na rynkowy debiut mógł pozyskać projekt, który wcześniej nie przeszedł etapu inkubacji na platformie. Etap finansowania realizowany jest w konkursu 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Kwota dofinansowania może stanowić maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Wartość pojedynczego wsparcia zależy od analizy ekspertów oraz indywidualnego zapotrzebowania danego projektu. Pula środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczonych na inkubacji w Platformach Startowych wynosi 108,4 mln zł.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
franek 1 cze 2020 (16:29)

Polska wschodnia, a Polska zachodnia, południowa i północna już nie istnieją? Co za dyskryminacja..