20 mln bezzwrotnej dotacji dla firm

Trwa nabór wniosków o dotacje unijne na projekty kooperacji pomiędzy firmami. Wsparcia nawet do 100 proc. wydatków, udziela bezpośrednio Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wsparcie jest udzielane w formie zaliczek lub refundacji poniesionych kosztów. Wnioski są przyjmowane w ramach PO Innowacyjna Gospodarka działania 5.1. – Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym. Na ten cel zaplanowano wydać 150 mln zł. Wnioski są przyjmowane do 31 stycznia 2012 r.

Dofinansowanie jest proponowane w dwóch fazach: rozwoju i wczesnej fazy rozwoju. Na przedsięwzięcie, gdzie już istnieją powiązania kooperacyjne (faza rozwoju) przedsiębiorca może otrzymać wsparcie do 100 proc. wydatków. Jeżeli natomiast powiązań takich jeszcze nie ma, a firmy dopiero zaczynają kooperować (wczesna faza rozwoju), to dotacja jest udzielana tylko do 70 proc. kosztów projektu.

– Wspieranie powiązań kooperacyjnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wnioskodawców. W drugim konkursie zorganizowanym w 2010 r i trwającym od 27 grudnia 2010 r do 31 stycznia 2011 r zostało złożonych 29 wniosków o dofinansowanie na kwotę 432, 4 mln zł. Natomiast już w konkursie zorganizowanym w tym roku trwającym od 21 marca do 27 maja złożono 72 wnioski o dofinansowanie na kwotę 438, 8 mln zł
– informuje Miłosz Marczuk z PARP.

Dotacje na wiele działań inwestycyjnych

Wsparcie jest oferowane na zrealizowanie przedsięwzięcia inwestycyjnego, którego celem jest stworzenie warunków techniczno – organizacyjnych funkcjonowania powiązania kooperacyjnego pomiędzy co najmniej dwoma firmami. Dotacje są oferowane również na samo opracowanie strategii rozwoju i jej wdrażania przez kooperujące przedsiębiorstwa.

Efektem końcowym projektu jest przygotowanie długookresowej, wspólnej strategii powiązania kooperacyjnego na rynku. W konsekwencji musi on przynieść korzyści dla wszystkich firm biorących udział we współpracy.

W obu fazach wsparcie może zostać udzielone m. in. na przedsięwzięcia polegające na zakupie środków trwałych, szkoleń i doradztwa oraz wartości niematerialnych i prawnych, na pokrycie kosztów osobowych i administracyjnych. Dofinansowanie może zostać przyznane także na badania przemysłowe, prace rozwojowe, prowadzenie wspólnych badań lub projektów edukacyjnych.

Można otrzymać dużo pieniędzy

Wnioskodawca może otrzymać na tzw. wczesną fazę rozwoju wsparcie do 200 tys euro. Na mniejsze dotacje mogą liczyć przedsiębiorstwa z branży transportu drogowego, do 100 tys euro. Dotacje są wypłacane w złotówkach.

Większe dotacje są oferowane firmom, które już kooperują pomiędzy sobą. W ramach, więc tzw. fazy rozwoju wsparcie na poszczególne projekty można otrzymać do:

– 20 mln zł, w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,

– 5 mln zł, na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,

– 400 tys zł, na doradztwo,

– 1 mln zł, na szkolenia,

– 600 tys zł, na pokrycie kosztów ekspansji rynkowej.

Aby skutecznie aplikować o wsparcie, należy przejść pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Przede wszystkim bardzo uważnie przygotować trzeba wniosek aplikacyjny i jego załączniki. W trakcie oceny merytorycznej oceniany jest pomysł na projekt pod kątem jego innowacyjności i możliwości szerokiego wykorzystania na rynku krajowym i unijnym – twierdzi Miłosz Marczuk z PARP.

Andrzej Okrasiński 

Komentarze

...

18 stycznia 2012 Odpowiedz

Na ten cel zaplanowano wydać 150 mln zł. Wnioski są przyjmowane w terminie od 19 września tego roku do 31 stycznia 2012 r. – czy aby na pewno ??????????

Marcin Kot

20 stycznia 2012 Odpowiedz

Pozyskaj 560 000 zł dotacji na portal !
Wniosek POIG 8.1 za 3000zł – zadzwoń +12 398 43 17 ! http://www.young-consulting.pl

pablo

4 lutego 2015 Odpowiedz

Witam serdecznie.prowadzę od roku swoja działalność to znaczy otwarłem innowacyjna bo mobilna myjnie parową z dojazdem do klienta.chciałbym poszerzyć zakres swoich usług. Czy mogę liczyć na jakas dotacje jesli tak to jaka.pozdrawiam pawel.wschowa@wp.pl

KRZYSZTOF GRABOWSKI

26 kwietnia 2015 Odpowiedz

WITAM POTRZEBUJE NA START I SPLATE ZOBOWIAZANIA W BANKU I MAM ZAREJESTROWANA FIRME ALE BRAKUJE MI SRODKÓW NA LOKAL BO CHCE OTWORZYC RESTAURACJE I POTRZEBUJE KWOTE 150000 ZŁOTYCH

magda

14 maja 2015 Odpowiedz

witam chcem zalozyc firme i potrzebuje 100000zł madlenka1098@wp.pl

MARCIN

28 sierpnia 2015 Odpowiedz

prosze o kontakt odnosnie wsparcia rozwoju firm marcin.gus85@wp.pl

Piotr

1 września 2015 Odpowiedz

Witam chcial bymotworzyc firme ipotrzebuje na zakyp samochodu prosze pomoc piotrwojas@onet.com.pl

WIOLETA

13 października 2015 Odpowiedz

witam chcem otworzyć kekab czy mogę otrzymać jaką dotację na remont lokalu i sprzęt? proszę o kontakt wioleta.gajewska@wp.pl

małgoś

18 listopada 2015 Odpowiedz

witam ,proszę o kontakt
malgorzataewat@wp.pl
pozdrawiam Małgorzata

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*