5 kroków po dotację dla firmy

77,31 mld euro środków unijnych do wykorzystania. Brzmi dobrze, ale jak tu „uszczknąć” choć odrobinę dla własnej firmy?

Krok 1. Projekt

Po pierwsze należy napisać projekt. Zaczynamy od zastanowienia się, jakie potrzeby inwestycyjne ma nasze firma. Zakup sprzętu produkcyjnego, wdrożenie systemu informatycznego, szkolenia? Środki unijne zawsze przekazywane są na konkretne cele i nie wystarczy tu, dość ogólna wizja działania, ale niezbędny jest bardziej szczegółowy plan, który będzie podlegał dopracowaniu w dalszych krokach aplikowania o fundusze. Zastanówmy się najpierw, co rzeczywiście potrzebujemy, a potem poszukajmy skąd na to wziąć pieniądze…

Krok 2. Dobór programu

Jeśli już mamy projekt sformułowany mniej lub bardziej szczegółowo to należy znaleźć program, z którego będziemy mogli skorzystać lub firmę, która znajdzie nam odpowiednie źródła dofinansowania. Jeśli szukamy sami to warto zastanowić się, do jakiej grupy należymy. Czy prowadzimy przedsiębiorstwo? Działamy w fundacji? Czy chcemy skorzystać ze środków jako osoba fizyczna – przysłowiowy Jan Kowalski?

W tym ostatnim przypadku mamy najbardziej ograniczone możliwości pozyskania wsparcia. Fundusze unijne z zasady nie są przeznaczone dla osób fizycznych. Jako osoba fizyczna możemy skorzystać jedynie ze środków unijnych, które wydawane są przez inne instytucje. Są to środki pochodzące przede wszystkim z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jan kowalski może skorzystać lub ze środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej (maksymalna kwota to 40 tyś PLN).

Jeśli prowadzimy firmę możliwości skorzystania z funduszy są znacznie większe. Na początek warto dokładnie sprawdzić, do której grupy przedsiębiorstw zalicza się firma. Oddzielne środki są przeznaczone dla mikro- małych, średnich- i dużych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa planujące inwestycje w innowacyjne technologie lub poszukujące środków na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeśli chcemy organizować szkolenia powinniśmy zorientować się w możliwościach pozyskania dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przedsiębiorstwa z obszarów wiejskich powinny mieć możliwość realizacji planowanego projektu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Najbardziej jednak interesującą możliwością dla przedsiębiorstw są z reguły środki pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. Dla każdego województwa został opracowany oddzielny program, w każdym z nich przewidziane są trochę inne możliwości pokrywania wydatków inwestycyjnych firm oraz przewidziany jest różny procent dofinansowania do planowanych działań.

Pozostaje przejrzeć wszystkie wytyczne do programów i ustalić ostateczny zakres inwestycji. Jeśli już wiemy skąd możemy pozyskać dofinansowanie to musimy poczekać na ogłoszenie naboru i wypełnić odpowiednie dokumenty aplikacyjne.

Krok 3 Dokumenty aplikacyjne

Nabory ogłaszane są przeważnie około miesiąca przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków. Wraz z ogłoszeniem o naborze powinien pojawić się odpowiedni regulamin konkursu, gdzie pojawią się szczegółowe informacje dotyczące rodzajów dofinansowanych działań, dokumentów, które należy złożyć, terminów i miejsca składania oraz inne szczegółowe informacje. Pozostaje pytanie jak wypełnić dokumenty? Samemu czy może ktoś nam pomoże w skonstruowaniu wniosku? Podstawą każdego projektu jest dobrze przemyślana koncepcja inwestycji. Zatrudnienie nawet najlepszej firmy doradczej nie na wiele się zda, jeśli się okaże, że inwestycja jest nieprzemyślana, niemożliwa do realizacji w założonych terminach lub nie jesteśmy w stanie jej finansować do momentu zwrotu kosztów z Unii. Jeśli nasza firma notowała przez ostatnie 3 lata ciągłe straty, to raczej mamy małe szanse, żeby otrzymać dofinansowanie. W takim wypadku pomocna może być promesa kredytowa z banku.

Zakładamy jednak, że nasza firma prosperuje dobrze, a projekt rokuje jak najlepsze szanse powodzenia. Pozostaje kwestia „przebicia się” przez słynną unijną biurokrację. Najpierw musimy sporządzić wniosek wraz z rozbudowanym biznesplanem i wszystkimi załącznikami. Następnie opracowany wniosek składamy w określonym terminie do odpowiedniej instytucji i czekamy na ocenę formalną. Po pomyślnym przejściu tego etapu wniosek oceniany jest pod względem techniczno-merytorycznym, finansowym i strategicznym (zgodność ze wszystkimi strategiami i planami regionalnymi). W dużym skrócie: żeby napisać dobry wniosek poza ciekawym projektem trzeba mieć dużo wolnego czasu, dobrą księgową… lub znaleźć kogoś, kto to za nas zrobi. Przygotowanie dokumentacji to dla wykwalifikowanej firmy około dwa tygodnie prace przy standardowym projekcie. Bardziej złożone przygotowuje się nawet do sześciu miesięcy.

Kiedy warto zdecydować się na usługi zewnętrzne?

Przy projektach złożonych oraz kompleksowych, jako granicę można podać kwotę około 100 tysięcy złotych. Dlaczego tak dużo? O zaletach oszczędności czasu na walce z „papierologią” nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jednak przy małych projektach barierę stanowią koszty – okazuje się, że kwota, którą płacimy firmie doradczej to znaczna część planowanej inwestycji. Przy dużych projektach kwota ta nie wydaje się aż tak wysoka, z kolei pracy nad projektem przybywa proporcjonalnie do jego wielkości. Im bardziej projekt złożony tym głębiej musimy „drążyć” w dokumentach szukając potrzebnych załączników oraz sprawdzając czy nasz projekt spełnia wszelkie wymagane przepisy. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za skorzystaniem z usług firmy doradczej jest rozliczenie projektu, ponieważ tak naprawdę uzyskanie dotacji to dopiero początek drogi. Zostaje jeszcze kwestia „zrozumiałej powszechnie” terminologii i języka. Od momentu, w którym dowiadujemy się, że nie jesteśmy przedsiębiorcą, a „Beneficjentem” i że nasza inwestycja dzieli się na „koszty kwalifikowane” i „koszty niekwalifikowane” zaczynamy mieć realne szanse na uzyskanie dotacji…

Krok 4. Czekamy

Złożyliśmy wypełniony wniosek wraz z załącznikami w terminie w odpowiedniej instytucji… Pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Ogłoszenie wyników konkursu powinno teoretycznie nastąpić w ciągu około 2 miesięcy od daty zakończenia naboru. W praktyce jednak termin dwumiesięczny rzadko bywa dotrzymany. Pomiędzy złożeniem dokumentu, a ogłoszeniem wyników i zaproszeniem do podpisania umowy mija często nawet pół roku. Dlatego warto jest założyć odpowiedni margines czasowy na etapie planowania projektu.

Krok 5. Umowa

…wydawałoby się, że dotarliśmy już do końca i nasz wysiłek został nagrodzony, ale tak naprawdę znajdujemy się dopiero na samym początku. Dopiero po podpisaniu umowy rozpoczynamy materialną realizację naszego projektu. Wraz z nią otwiera się przed nami nowy rozdział… unijnej biurokracji. Kontrole, sprawozdania z przebiegu realizacji projektu, a właściwe zakończenie nastąpi dopiero 3 lub nawet 5 lat po zrealizowaniu przez nas planowanych działań (takie są wymogi przechowywania dokumentacji związanej z realizowanym projektem).

Pamiętajmy również o tym, że istnieje również druga strona oceny projektu. W oczach ekspertów oceniających pomysły nasz projekt mógł się wydawać dobry, to jednak nasi klienci zdecydują czy zamierzenie było udane.

Przeczytaj więcej poradników o dotacjach dla firm

Kinga Korniejenko
Talento – Fundusze Europejskie

Komentarze

ar

19 stycznia 2009 Odpowiedz

„W tym ostatnim przypadku mamy najbardziej ograniczone możliwości pozyskania wsparcia. Fundusze unijne z zasady nie są przeznaczone dla osób fizycznych. Jako osoba fizyczna możemy skorzystać jedynie ze środków unijnych, które wydawane są przez inne instytucje. Są to środki pochodzące przede wszystkim z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jan kowalski może skorzystać lub ze środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej (maksymalna kwota to 40 tyś PLN).”

Jasne, spróbujcie coś znaleźć na ten temat w Warszawie – powodzenia. Jeszcze nie są zakończone nawet negocjacje co do kwot nie mówiąc o dokładnych programach z tym działaniem związanych. PORAŻKA

Roberto

20 stycznia 2009 Odpowiedz

popieram

Mikroprzedsiebiorca

12 lutego 2009 Odpowiedz

nie jeden mikroprzedsiebiorca jakim jestem ja, nim sie rozwinie zdazy zginąć, to sie mija z celem, jesli sie potrzebuje pomocy na rozwoj nie jest to czas kiedy trzeba czekac kilka miesiecy. Dlatego wybieram sie do banku a FU sobie daruje 🙁 to przykre ale pomoc jest tak trudna że dla mnie niemożliwa w osiagnieciu jak sie okazuje. Mam jednoosobowa firme działam w handlu chce sie rozwijac i inwestowac, ale odległość w czasie przygniata.

lek

24 stycznia 2010 Odpowiedz

Witam jestem lekarzem rodzinnym pracującym na wsi, w przyszłym roku zamierzam wybudować nowy
budynek- ośrodek zdrowia, czy mógłbym na ten cel pozyskać środki z funduszy UE?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*