Dotacje dla firm w latach 2014-2020

Dotychczasowe dotacje dla firm w latach 2007-2013r., były znaczącym wsparciem dla biznesu. Wiele przedsiębiorców z utęsknieniem oczekuje na dalsze dofinansowanie, które w perspektywie czasu mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw. Jak to będzie wyglądać w kolejnych latach? 

źródło: thinkstock

Wielkie pieniądze  do podziału

73 mld zł – taką kwotę zapomogi, dzięki przyjęciu Umowy Partnerstwa przez Radę Ministrów dnia 8 stycznia 2014r., mogą otrzymać przedsiębiorstwa w latach 2014-2020. We wspomnianym układzie znajdują się obszary polskiej gospodarki, zdefiniowane jako tzw. Cele Tematyczne (CT), które mogą zostać objęte wsparciem. Z punktu widzenia przedsiębiorstw, najistotniejsze zakresy wsparcia CT to CT1 oraz CT3. 

Cel Tematyczny 1 

W ramach pierwszego planu zostanie rozdysponowanych 10,5 mld euro, które zostaną przeznaczone na wypromowanie działań inwestycyjnych pośród przedsiębiorstw – czyli na badania i innowacje. Dodatkowo pieniądze zostaną przeznaczone m. in. na centra badawczo-rozwojowe oraz wsparcie badań technologicznych. 

Z powyższego wsparcia skorzystać będą mogły firmy powiązane m.in.  z : 

– umacnianiem infrastruktury badawczo-rozwojowej, jak i rozwojem badań i innowacji,

– inwestowaniem przedsiębiorstw w badania i innowacje oraz wspieraniem badań technologicznych. 

Cel Tematyczny 3

Jeśli chodzi o drugi z najważniejszych celów, przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc rzędu 5,3 mld euro. Taki kapitał może zostać przeznaczony na zwiększenie atrakcyjności małych i średnich przedsiębiorstw, jak i  sektorów związanych z rynkiem rolnym, rybołówstwem oraz akwakulturą. 

Następujące  rozwiązanie będzie możliwe do wykorzystania przez przedsiębiorstwa związane m.in. z : 

– upowszechnianiem, dzięki wykorzystywaniu nowych pomysłów  czy pomaganiu nowym firmom, działania przedsiębiorstw,

– wdrażaniem modeli biznesowych, charakterystycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, 

– rozbudowaniem przedsiębiorstwa, a co za tym idzie ulokowaniem na rynku nowych produktów, 

– dokonywaniem inwestycji w nowatorskie maszyny czy sprzęt służący do produkcji, 

– rozrostem inkubatorów przedsiębiorczości. 

Wsparcie także z innych stref

Istnieją również inne obszary, które w mniej intensywny sposób wspomagają działanie sektora  małych i średnich przedsiębiorstw, aczkolwiek  wciąż stanowią  cenną formę wsparcia. Wśród nich możemy wyróżnić : CT2, CT4 i CT8. 

Cel Tematyczny 2

CT 2 jest planem bazującym na zwiększeniu wartości jakości związanej z technologią informacyjno-komunikacyjną, nastawionej na handel elektroniczny. Opiera się na m.in. na : 

– wprowadzeniu nowego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, polegającym na nowoczesnym zarządzaniu firmą, jak i wdrożeniem potencjalnego systemu obsługi, 

– zakupie sprzętu i oprogramowania, dzięki któremu możliwe by było wdrożenie elektronicznej usługi,- rozruchu portalu multimedialnego.

Cel Tematyczny 4

W przypadku CT 4 nadrzędnym celem jest wdrożenie odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, jak i wsparcie w przejściu na gospodarkę ograniczającą emisje do atmosfery.  Przedsiębiorstwa mogą zaprezentować swoją skuteczność energetyczną dzięki :

– wsparciu finansowemu audytów energetycznych, 

– pomocy w tworzeniu prywatnego źródła energii, pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, 

– wspieraniu sposób na zmniejszenie strat związanych z energię elektryczną, ciepłem czy wodą. 

Cel Tematyczny 8

Cel ten tyczy się przede wszystkim przystosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do wszelkiego rodzaju zmian i obejmuje m.in.  : 

– wprowadzanie nowatorskich metod, związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem, jak i zainicjowaniem zarządzania strategicznego, 

– pomoc dla pracowników wymagających rozwinięcia swoich kwalifikacji, – zapewnienie rozległych usług o tematyce szkoleniowej, doradczej i diagnostycznej, – ratunek dla przedsiębiorstw będących w kryzysowej sytuacji, mających problemy w związku z negatywną kondycją gospodarczą.

Jan Kolwa

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Unijny_Specjalista

4 kwietnia 2014 Odpowiedz

Wszystko o nowej perspektywie finansowej 2014-2020 znajdziesz na http://dotacje-z-unii-europejskiej.blogspot.com/. Dowiedz się jakie zasady udzielania dotacji będą obowiązywać, jakie konkursy będą organizowane i skorzystaj z dostępnej puli środków.

Avatar

lato

9 marca 2015 Odpowiedz

gówno

Avatar

pablo

7 października 2015 Odpowiedz

Chciałem starać się o dofinansowanie działalności gdzie znaleźć pomoc?

Avatar

lvki

8 listopada 2015 Odpowiedz

ja chcialem starac sie o dotacje w urzedzie pracy jako bezrobotny a pani w urzedzie mi powiedziala ze mam isc do kogos do pracy bo maja duzo ofert pracy na moim stanowisku.ale najlepszy tekst ktory uslyszalem niech pan sie pospieszy z wypisywaniem tych papierow bo mam za chwile spotkanie to sa kpiny dla mnie.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*