Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze dla młodych przedsiębiorców

Nowy rok, nowe postanowienia noworoczne. Być może jednym z nich jest założenie własnego biznesu. Redakcja MamBiznes.pl podpowiada co zrobić, aby urzeczywistnić takie plany.

Foto: FORUM/ Andrzej Bogacz

Każdy nowy przedsiębiorca potrzebuje kapitału na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jednak skąd go wziąć? Odpowiedzią na to pytanie mogą być Fundusze Europejskie. W szczególności jeśli masz mniej niż 30 lat, nie uczysz się i nie pracujesz, możesz starać się o dotację na własny biznes.

Przeczytaj także Jak założyć firmę jednoosobową przez internet?

Dotacje dla przedsiębiorcy

Dofinansowanie ze strony Funduszy Europejskich można uzyskać w wysokości ponad 20 tys. zł, które nie podlega zwrotowi (wyjątek stanowią sytuacje związane ze złamaniem regulaminu). Ponadto w ramach wsparcia młodego przedsiębiorcy otrzymuje się również szkolenia i doradztwo oraz porady na pierwszym etapie działania Twojej firmy.

Dodatkowo każdy innowacyjny przedsiębiorca może starać się o uzyskanie środków na wdrożenie innowacji, w  ramach kilku programów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości  udziela wybranym start-upom wsparcia finansowego. Więcej o programach i aktualnych naborach przeczytasz w artykule Jakie dotacje dla firm w styczniu ? Oto lista naborów.

Jednak istnieje również wiele programów wsparcia młodych przedsiębiorców, w zależności od województwa, w którym zamierzają, bądź już prowadzą własny biznes. Praktycznie w każdym powiecie jest program, który przekazuje bezzwrotną dotacje na założenie własnego biznesu. Poza nimi są jeszcze następujące dofinansowania.

Lp.

Województwo

Nazwa projektu

Na co przedsiębiorca może przekazać dotację

Dla kogo

Data rozpoczęcia rekrutacji (dd.mm.rrrr) (data rozpoczęcia faktycznej rekrutacji, proszę nie wpisywać daty rozpoczęcia projektu z wniosku)

Data zakończenia rekrutacji (dd.mm.rrrr) (proszę  nie wpisywać daty zakończenia projektu z wniosku, tylko realną datę zakończenia rekrutacji)

1. Dolny Śląsk Szansa dla Młodych – edycja II Wsparcie samozatrudnienia: szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej, środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości, wsparcie pomostowe podstawowe, wsparcie pomostowe przedłużone Do projektu mogą zgłaszać się osoby młode, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– mieszkają na obszarze powiatu: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, strzelińskiego, ząbkowickiego woj. dolnośląskiego,
– mają od 15 do 29 lat,
– nie pracują i nie są zarejestrowani
w Powiatowych Urzędach Pracy,
– nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu
1-7-2017 31-03-2018
(sposób ciągły)
2. CENTRUM PRACY – projekt indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej młodych mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego w oparciu o model mentoringu wsparcie umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gosp.                                    – dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej Do projektu mogą zgłaszać się osoby młode, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– mieszkają na obszarze woj. dolnośląskiego w szczególności z powiatu dzierżoniowskiego
– mają od 15 do 24 lat,
-nie pracują i są zarejestrowani lub nie są zarerejestrowani w Powiatowych Urzędach Pracy,
– nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu
1-1-2016 2018-03-30 wydłużenie realizacji projektu do 30-09-2018,
3. Sukces gwarantowany – program kompleksowej aktywizacji zawodowej osób młodych w województwie dolnośląskim Wsparcie doradczo-szkoleniowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Do projektu mogą zgłaszać się osoby młode,  które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– mieszkają na obszarze powiatu: górowskiego, kłodzkiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego, złotoryjskiego woj. dolnośląskiego,
– mają od 18 do 29 lat,
– nie pracują i nie są zarejestrowani w Powiatowych Urzędach Pracy,
– nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu.
1-2-2017 31-3-2018
4. Małopolska Z POWER-em w przyszłość! dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej Do projektu mogą zgłaszać się osoby młode, w tym niepełnosprawne, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– mieszkają w województwie małopolskim w mieście Kraków,
– mają od 15 do 29 lat,
– nie pracują i są niezarerejestrowane w Urzędzie Pracy,
– nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu  (tj. nie uczą się w trybie stacjonarnym, nie szkolą się i nie podnoszą swoich kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy).
2018-01-01 2020-03-31
5. Wielkopolska Aktywuj się! • dotacja na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej;
• szkolenie/kurs;
Do projektu mogą zgłaszać się osoby młode, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– mieszkają w powiecie jarocińskim/poznańskim/słupeckim/średzkim/
śremskim/wrzesińskim;
– mają od 18 do 29 lat;
– nie pracują;
– nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tj. nie uczą się w trybie stacjonarnym, nie szkolą się i nie podnoszą swoich kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy).
01.10.2016 r. 28.02.2018 r.
 Źródło: mr.gov.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
biza 16 kwi 2019 (17:02)

Ogólnie w tej chwili jest coraz więcej funduszy na dotacje przeznaczone na rozwój. Odsyłam - https://mgpremium.pl/dotacje-unijne-i-fundusze-dla-firm/poddzialanie-1-2-1-rpo-malopolskiego firma profesjonalnie zajmuje się takimi przygotowaniem wniosków i pomocą w ich opracowaniu. Naprawdę można sporo zyskać.