Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak otworzyć pizzerię za unijną dotację?

Gastronomia jest branżą, w którą warto inwestować. Polacy coraz częściej jedzą na mieście i zamawiają posiłki do pracy oraz do domu. Modne stało się również spotykanie ze znajomymi w restauracjach pizzeriach i kawiarniach. Rynek gastronomiczny w Polsce w najbliższych latach będzie dalej dynamicznie się rozwijał. Związane to jest z postępującą tendencją zmniejszenia się czasu wolnego w gospodarstwach domowych.

Efektem tego jest coraz większa rzesza konsumentów decydujących się na korzystanie z gotowych posiłków.- ocenia Piotr Zientała Prezes Zarządu firmy Restpol Sp. z o.o. – Porównując wydatki Polaków na zakup żywności w restauracjach lub poprzez dostawę jedzenia do domu w Europie lub Stanach Zjednoczonych w porównaniu do Polski widzimy duży potencjał dalszego wzrostu. Dodatkowym bodźcem rozwoju będzie zbliżające się Euro 2012.

W mediach słyszy się o cięciach kosztów i zwolnieniach pracowników, do otworzenia własnej pizzerii trzeba się więc dobrze przygotować.

Zagrożenie może stanowić ogólnoświatowa recesja, której spodziewamy się w ciągu najbliższych miesięcy, która wystąpi jako efekt kryzysu bankowego z jesieni 2008 roku. Drugim zagrożeniem jest podwyższenie VAT-u z 7% do 22%, celem dostosowania się do przepisów unijnych. – ostrzega Piotr Zientała odpowiedzialny za rozwój sieci franchisingowej ‘La Torre’ firmy Restpol Sp. z o.o.

Aby pozyskać dotację unijną na własną pizzerię trzeba mieć więc dobrą strategię działania, przeanalizować lokalny rynek, napisać biznesplan i złożyć komplet dokumentów projektowych we właściwym miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem w czasach niepewności na rynku może być skorzystanie ze sprawdzonego pomysłu na biznes i otworzenie własnej pizzerii w systemie franchisingowym. O plusach i minusach oraz zasadach prowadzenia biznesu na licencji przeczytasz w wywiadzie z Piotrem Zientałą. O tym z jakich programów pomocowych możesz dofinansować projekt piszemy w dalszej części artykułu.

WYWIAD

Rozmawiamy z Piotrem Zientałą
Prezesem Zarządu Restpol Sp. z o.o., sieć pizzerii La Torre (www.la-torre.pl).

Jakie są najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę otwierając pizzerię?
Najważniejszą sprawą jest najem lokalu, w którym będziemy prowadzili swoją działalność. Musi on spełniać kilka kryteriów:

– Lokalizacja – lokal musi być widoczny dla klienta, może to być centrum miasta, centrum dużego osiedla mieszkaniowego, bardzo ruchliwa ulica – od lokalizacji zależy ilość klientów, która w przyszłości będzie odwiedzała naszą pizzerię
– Warunki techniczne lokalu – czy parametry techniczne pozwolą na uruchomienie gastronomii w danym lokalu
– Dobra cena za wynajem oraz stan prawny nieruchomości.

Otwarcie pizzerii powinno być poprzedzone badaniem rynku na którym chcemy działać.

Jakie są 3 najczęściej popełniane błędy przez osoby otwierające własne pizzerię?

Praca we własnej pizzerii nie kończy się zaraz po jej uruchomieniu. Trzeba zapracować na sukces. Najczęściej popełniane błędy to słaba reklama lub jej całkowity brak, nie wyszkolony personel (brak szkoleń, oszczędności na wynagrodzeniach) i brak kontroli właściciela po uruchomieniu pizzerii.

Do częstych błędów na etapie otwierania pizzerii należy zaplanowanie niewystarczających zasobów finansowych (pizzeria przynosi pierwsze dochody po 3-6 miesiącach), pobieżne traktowanie szkolenia wstępnego, co później odbija się na jakości oferowanych usług oraz nie sprawdzenie stanu prawnego wynajmowanej nieruchomości

Czy trzeba mieć doświadczenie?

Otwierając pizzerię w naszej sieci nie trzeba mieć doświadczenia, natomiast należy wykazać gotowość do uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez naszą firmę. Jest to jeden z najistotniejszych elementów wpływających później na cały biznes. Szkolenia obejmują wszelkie czynności związane z produkcją pizzy, jak również z szkolenia z marketingu oraz zarządzania.

Jakie są główne zalety prowadzenia pizzerii w ramach sieci franchisingowej?

Do największych plusów należy:

– Znana marka – franczyzobiorcy działają pod znaną marką, utrwaloną w świadomości społecznej. Łatwiej jest im więc zdobyć klientów.
– Sprawdzony pomysł – bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest uzyskanie dostępu do know-how firmy, czyli gotowego przepisu na prowadzenie biznesu, stąd też mniejsze ryzyko.
– Doszkalanie dla niedoświadczonych – franczyzodawca osiągnie sukces, jeśli jego franczyzobiorcy będą zadowoleni, a będą zadowoleni, gdy będą zarabiać. Badania i doświadczenia zachodnich rynków dowodzą, że liczba upadłości przedsiębiorstw działających w ramach systemów franczyzowych jest znacznie niższa niż tych, działających samodzielnie.
– Korzyści z działań reklamowych i promocyjnych franczyzodawcy organizowanych na skalę ogólnokrajową.
– Lepsze warunki umów z kontrahentami i dostawcami – niższe ceny zakupu oraz wsparcie ze strony franczyzodawcy.

Co zaliczyłby Pan do największych wad systemów franchisingowych?

Największym minusem może być kontrola jakości świadczonych usług oraz przestrzegania zasad ze strony franczyzodawcy.

Drugi minus to opłaty – niestety nie ma nic za darmo. Za możliwość korzystania z know-how franczyzodawcy, mniejsze ryzyko niepowodzenia oraz wsparcie będzie trzeba zapłacić.

Skąd wziąć przepis na pyszne ciasto?

Od nas, to kolejny plus z przystąpienia do sieci.

Czym się wyróżnia na rynku pizzeria ‘La Torre’?

Po pierwsze to dopracowany koncept: Gotowe rozwiązania technologiczne, sprawdzony i zyskowny biznes, wsparcie marketingowe z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi bezpośredniego marketingu, analiza sprzedaży, analiza grup kosztowych i dopracowany biznesplan.

Po drugie to atrakcyjne warunki współpracy: Stabilne, 10-letnie umowy franczyzowe, możliwość otwarcia restauracji w każdym mieście w Polsce, w pierwszej kolejności duże miasta powyżej 200tys mieszkańców, atrakcyjne warunki finansowe oraz uczciwa współpraca oparta o formułę: WIN – WIN.

Po trzecie to profesjonalne wsparcie na każdym etapie działania franczyzobiorcy: Szeroki zakres szkoleń zarówno dla właściciela jak i kierownika restauracji, profesjonalne doradztwo w trakcie budowy i otwierania lokalu (m.in. projekty technologiczne, doradztwo na poszczególnych etapach budowy), ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży gastronomicznej licencjodawcy (1996-2006), pomoc w zebraniu kapitału, pomoc przy wyborze właściwej lokalizacji oraz pełne zaangażowanie ze strony franczyzodawcy.

Jakie wsparcie otrzyma franczyzobiorca?

Franczyzobiorca otrzymuje od nas pomoc na wszystkich etapach współpracy. Pomagamy przy znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Większość franczyzobiorców samodzielnie poszukuje lokalu. Niezależnie, my jako firma matka cały czas także zajmujemy się poszukiwaniem lokali.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że odpowiedni lokal to jeden z kluczowych elementów w tworzeniu dobrej restauracji. Dlatego, gdy tylko pojawiają się jakieś nowe atrakcyjne lokalizacje, nasi franczyzobiorcy mogą liczyć na informacje z naszej strony.

Jeśli to oni znajdują lokal podejmujemy natychmiastowe działania weryfikacyjne tak, aby w jak najkrótszym czasie franczyzobiorca mógł zamknąć proces negocjacyjny z wynajmującym. Podczas podpisywania umowy najmu w atrakcyjnej lokalizacji w centrum Warszawy w ostatnim czasie, pomagając franczyzobiorcy zamknęliśmy cały ten proces w ciągu 48 godzin.

Wszelkie kolejne kroki franczyzobiorcy są wykonywane pod naszą kontrolą, aby w maksymalnie krótkim czasie otworzył on swoją pizzerię zgodnie z polskimi przepisami. Franczyzobiorca może liczyć również na wsparcie w zakresie kompleksowych szkoleń dla właściciela oraz osób współpracujących z franczyzobiorcą.

Czy pobierają Państwo opłaty za obecność w sieci?

Opłata wstępna wynosi od 10 do 15 tys. złotych w zależności od miasta. Opłata bieżąca jest uzależniona od wysokości sprzedaży i wynosi od 1 500 do 2 500zł miesięcznie. Opłata na fundusz reklamowy wynosi 300 zł.

Konstruując biznes plan przyświecał nam jeden cel – chcieliśmy dać franczyzobiorcom wysokiej jakości serwis za rozsądna cenę. Jesteśmy przekonani, że udało nam się to zrobić redukując do maksimum koszty stałe firmy oraz przeznaczając istotną część miesięcznych opłat na wsparcie dla franczyzobiorców.

Jakie wymogi stawiają Państwo przed franczyzobiorcą?

Od naszych franczyzobiorców wymagamy osobistego zaangażowania w prowadzenie własnej restauracji. Restauracja prowadzona przez właściciela osobiście zdecydowanie szybciej się rozwija, zapewnia lepszą obsługę oraz generuje większe zyski.

Chęci do pracy w systemie franczyzowym, ducha przedsiębiorczości potrzebnego do prowadzenia własnej firmy, pracowitości, uczciwości i prawa (własności lub najmu) do lokalu, w którym można prowadzić działalność gastronomiczną o powierzchni min. 100m2

Z jakich źródeł można ubiegać się o dotację na uruchomienie pizzerii?

W Polsce w ciągu najbliższych kilku lat dostępne będzie kilka źródeł dofinansowania startu własnej firmy. Dostępne programy pomocowe można podzielić na dwie główne kategorie: programy krajowe i regionalne.

Przyjrzyjmy się najpierw programom krajowym, w ramach których można otrzymać dotację na otworzenie własnej pizzerii.

Programy krajowe

Do dwóch podstawowych programów możemy zaliczyć:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

Ile można otrzymać?

W ramach tego funduszu możesz otrzymać do 40 000 złotych bezzwrotnej dotacji na start firmy. Możesz liczyć również na ok. 1000 zł dotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 – 12 pierwszych miesięcy działalności.

Generalnie taka suma dotacji nie wystarczy na otworzenie własnej restauracji, ale znacznie zmniejsza sumę środków, które musimy wyłożyć z własnej kieszeni bądź z kredytu bankowego.

Dla kogo?

Jednym z ważniejszych kryteriów skorzystania z tego programu pomocowego jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dnia przystąpienia do programu.

Jest cała lista osób preferowanych do otrzymania wsparcia np. osoby przed 25 i powyżej 45 roku życia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy itp. Jeśli nie spełniasz tych kryteriów to musisz pamiętać, że nie wyklucza Cię to ze starań o dotację. Po prostu otrzymasz trochę mniej punktów przy ocenie merytorycznej.

Co jest ważne?

W ramach tego programu pomocowego dotacja jest wypłacana ‘z góry’ tzn. najpierw otrzymujesz pieniądze na konto, później dokonujesz zakupów a na końcu rozliczasz środki. Jest to bardzo duże udogodnienie w porównaniu z innymi programami pomocowymi.

Musisz pamiętać, że w ramach tego programu konieczne jest przejście cyklu szkoleń z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdzie szukać informacji szczegółowych?

Przeczytaj artykuł: Cały Kraj: PO-KL Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia

Więcej informacji otrzymasz kontaktując się z najbliższych Urzędem Pracy. To nie oznacza, że musisz być osobą bezrobotną, aby otrzymać dotację.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Ile można otrzymać?

Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w ramach tego działania, zależy od ilości miejsc pracy jaka zostanie utworzona po zrealizowaniu projektu. Wysokość dotacji:

– 100 000 zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie od 1 do 2 miejsc pracy (w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne)
– 200 000 zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie powyżej 2 i mniej niż 5 miejsc pracy (w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne)
– 300 000 zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 5 miejsc pracy (w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne).

Dla kogo?

Dotacja ta nie dotyczy tylko planowanych nowych działalności, ale także skierowana jest do firm już działających (bez względu na to czy jest to jednoosobowa działalność, spółka cywilna, czy też spółka kapitałowa). W przypadku firmy działającej warunkiem jest posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy (na umowę o pracę zatrudnione nie więcej niż 10 osób, obrót nie przekraczający 2 mln euro rocznie).

Co jest ważne?

Generalnie dotacje można otrzymać na pokrycie 50% kosztów kwalifikowanych projektu. Musisz pamiętać jednak, że dotację można otrzymać na projekty zlokalizowane w gminach do max. 20 tyś mieszkańców.

Gdzie szukać informacji szczegółowych?

Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z regionalnym oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Programy regionalne

Dofinansowanie można otrzymać również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dedykowanych poszczególnym województwom, przykładowo:

MAZOWIECKIE: RPO Działanie 1.5 Rozwój przedsiębiorczości

OPOLSKIE: RPO Poddziałanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa

PODLASKIE: RPO Działanie 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw

O czym musisz pamiętać?

Starając się o dotację z programów regionalnych możesz liczyć zazwyczaj na zwrot ok. 50% poniesionych kosztów. Dotacja wypłacana jest w formie refundacji. W praktyce oznacza to tyle, że musisz najpierw sfinansować całą inwestycję ze środków własnych, kredytu bądź leasingu a dopiero w następnej kolejności starać się o zwrot środków.

Co ważne musisz pamiętać o tym, że zanim zaczniesz inwestycje musisz najpierw złożyć wniosek o dotację. Dotacje nie działają wstecz. Tzn. nie możesz przyjść do Instytucji udzielającej dotacji i zażądać dofinansowania do inwestycji, którą już przeprowadziłeś. Najpierw musisz złożyć wniosek, następnie przeprowadzić i rozliczyć inwestycję a na końcu wystąpić o refundację części kosztów.

Informacje o tym z jakiego programu możesz dofinansować otworzenie firmy w Twoim województwie otrzymasz w Urzędzie Marszałkowskim.

Aneta Pawłowska, Mateusz Tarczyński
Nowe-Dotacje.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
aldeek 24 wrz 2017 (19:16)

Oooo prawdziwa pizza na cienkim cieście, dobre, świeze dodatki, coś takiego ma sens a nie kolejna kiepska imitacja pizzy...